ابتهاج در رشت صاحب موزه می شود؟

خطر تخریب بیخ گوش خانه هوشنگ ابتهاج

19 ژوئن 2017 - 17:10 dsfr.ir/m57lv

خطر تخریب بیخ گوش خانه هوشنگ ابتهاج
نت نوشت
هوشنگ ابتهاج معروف به سایه

فعالان رسانه ای نسبت به خطر تخریب خانه پدری هوشنگ #ابتهاج (سایه) در محله تاریخی استادسرای شهر #رشت هشدار داده اند.

برخی فعالان رسانه ای نسبت به خطر تخریب خانه پدری هوشنگ ابتهاج (سایه) در محله تاریخی استادسرای شهر رشت هشدار داده اند؛ خانه ای که نخستین شعر ه.الف.سایه در آنجا سروده شده است. یلدا ابتهاج، دختر هوشنگ ابتهاج در واکنش به این اتفاق در فضای مجازی نوشته: «همیشه غافلیم و تأخیر داریم.»

این موضوع البته نگرانی فعالان میراث فرهنگی و همشهریان ابتهاج را هم برانگیخته است؛ تا جایی که علیرضا پنجه ای، شاعر و فعال فرهنگی رشت در گفت و گو با «ایسنا» پیشنهاد داده: «برای حفظ این خانه دو راهکار داریم؛ یکی اینکه با توجه به اینکه خانه مربوط به ابتهاج به عنوان یک شخصیت ملی و فرهنگی است دولت یا شهرداری از منابع عمومی هزینه خرید این خانه را متقبل شوند تا در آن جا موزه ابتهاج دایر شود.» به گفته وی، خود ابتهاج نیز با این موضوع که این مکان به موزه تبدیل شود، موافق است؛ اما در حال حاضر بحث تامین منابع مالی برای خرید خانه مطرح است.

پنجه ای افزوده است: «راه دیگر این است که به اهالی فرهنگ و هنر شهر رشت فرصتی داده شود تا به گونه های مختلف، اقدام به جمع آوری پول کنند، خانه را بخرند و آن را به صورت یک موسسه فرهنگی در بیاورند تا اهالی فرهنگ و هنر این شهر در آن کارهای فرهنگی را دنبال کنند. از این طریق مانع تخریب این خانه ارزشمند خواهیم شد.»

براساس اظهارات این فعال فرهنگی، این خانه پیش از این از سوی یکی از مغازه داران محل خریداری شده و به محل انبار تره بار تبدیل شده است. اما اخیرا ساختمان تخلیه شده و گویا مالک قصد تخریب ساختمان را دارد. او درباره ورود اداره میراث فرهنگی برای ثبت و تملک خانه و در ادامه ثبت ملی آن خاطرنشان کرده است: «با توجه به اینکه قدمت خانه کمتر از 100 سال است، میراث فرهنگی به صورت قانونی نمی تواند این کار را بکند؛ اما در این جا باید توجه داشت که خانه با خانه گلچین گیلانی فقط 80 متر فاصله دارد. ضمن اینکه خانه در محله ای تاریخی قرار دارد که بسیاری دیگر از شخصیت ها مثل میرزا کوچک خان در آن محل سکونت داشته اند.»

به باور پنجه ای، از این رو اداره میراث یا شهرداری می توانند منابع خرید این خانه را تهیه کنند، تا این خانه از بین نرود. به گفته او، شهرداری اعلام کرده که تاکنون از تخریب خانه ابتهاج جلوگیری کرده، اما طبق قانون مالک می تواند خانه را بفروشد یا خانه ای دیگر در آن جا بنا کند. با این همه در صورت رایزنی و احتمالا تامین منابع، می توان خانه را نگه داشت.

خانه «مستند» نیست!

در همین حال، مدیرکل میراث فرهنگی گیلان به «میراث آریا» گفته است: «هنوز هیچ مستند دقیقی در مورد موثق بودن خانه مطرح شده متعلق به استاد ابتهاج در دست نیست.» البته رضا علیزاده تاکید کرده که اداره کل میراث فرهنگی این استان در پی آن است برای استاد ابتهاج به عنوان یکی از مفاخر ایران و گیلان یک موزه در شهر رشت تأسیس کند. وی خاطرنشان کرده است: «در سال گذشته یکی از اعضای شورای شهر رشت و شهردار منطقه ادعا کردند که خانه ای در محله استادسرای شهر رشت متعلق به خانواده هوشنگ ابتهاج است. اما هنوز هیچ سند و مدرک مستندی در این خصوص به دست کارشناسان ما در اداره نرسیده است. متأسفانه مالک فعلی نیز همکاری لازم را برای احصای این موضوع انجام نمی دهد.» علیزاده در گفت و گو با «ایسنا» تصریح کرده که اگر یکی از اعضای خانواده هوشنگ ابتهاج بنای منسوب به خانه پدری او را تایید کند، این اداره کل قدم های بعدی را برای ثبت این بنا به سرعت بر می دارد.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی گیلان، در نشست اولیه درباره این موضوع با شهردار و عضو شورای شهر رشت صحبت و حتی مطرح شده که با تامین اعتبار مورد نیاز، خانه این شخصیت ادبی کشور از وضعیت امروز نجات یابد. او با بیان اینکه باید برای تکمیل پرونده ثبتی بنا، چند رفتار حقوقی، احراز مالکیت و سندیت برای نسبتی که به این خانه داده شده، به میراث فرهنگی ارائه شود، یادآور شد: «تاکنون به این اسناد دسترسی پیدا نکرده ایم؛ حتی دورادور گفته اند که آقای ابتهاج اعلام آمادگی کرده تا ملک را خود شخصا به ما نشان دهد. ما از این اتفاق به گرمی استقبال می کنیم.»

به گزارش «دنیای سفر»، حفاظت و نگهداری از خانه های شعرا و نام آوران در کشورهای مختلف به بهانه توسعه گردشگری فرهنگی و ادبی امری رایج و اجتناب ناپذیر به شمار می رود؛ حال آنکه در ایران هر روز چالش های مختلفی برای حفاظت از خانه های نامداران ایجاد می شود که بخش اعظمی از آن ناشی از قوانین ضعیف در این خصوص است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
13 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1