28 نوامبر 2023 - 15:18

افزایش تبلیغات مجازی وسوسه انگیز

16 ژوئن 2017 - 11:30 dsfr.ir/jh1dy

تورهای خارجی

گردشگری جذابیت های فراوانی دارد و توجهات زیادی را در سطح بین المللی و ایران به خود جلب کرده است، این توجه زیاد بعضا باعث سواستفاده شده است.

رییس جامعه گردشگری الکترونیکی ایران در آستانه سفرهای تابستانی به گردشگران و مسافران توصیه کرد، هرگز به ایمیل هایی که تبلیغات وسوسه انگیز و ارزان قیمت برای سفر را ترویج می کنند را با دقت و بررسی بیشتر انتخاب کنند و پکیج سفر خود را از وبگاه های معتبر و شناخته شده تهیه کنند.

حسن انصاری در ادامه با اشاره به افزایش روزافزون وبگاه های اینترنتی توضیح داد: امنیت در فضای مجازی کمتر از امنیت در فضای حقیقی است. از این رو اطلاعات شخصی و ایمیل های خود را در هر سایت یا درگاهی وارد نکنید که زمینه، سواستفاده کنندگان را فراهم می کند. وی افزود: به تازگی ایمیل هایی برای ارایه کننده خدمات گردشگری و سفر به صورت جایزه یا رایگان به افراد مشتاق به سفر و گردشگری ارسال می شود که در آن مقاصد مختلف گردشگری رایگان یا با قیمت و نرخ های وسوسه انگیزی ارایه می شود که معمولا واقعیت ندارد و در فصل تابستان مشتاقان را به استفاده از این بسته ها که سرابی بیش نیستند، دعوت می کند.

رئیس جامعه گردشگری الکترونیکی ایران بیان کرد: اطلاعات ایمیل خود را در هر سایت یا وبلاگ ناشناس خصوصا برای مسابقه یا سرگرمی وارد نکنید. همچنین اطلاعات شخصی خود را برای افراد ناشناس به اشتراک نگذارید. برخی راه های کسب درآمد برای منحرف ساختن ذهن شما و کلاهبرداری است. به ایمیل های ناشناس و یا آگهی هایی که در سایت های نامعلوم مشاهده می کنید اعتماد نکنید چراکه اغلب وسیله ای جهت سو استفاده است لذا قبل از ارائه هرگونه اطلاعات از صحت سامانه و اعتبار آن مطمئن شوید.

انصاری سپس به مدیران و فعالان گردشگری که تمایل دارند در شلوغ ترین زمان سفر، در فضای مجازی، تبلیغ کنند، توصیه کرد که حتما از هویت افرادی که به صورت تلفنی یا الکترونیکی خواستار تغییر تاریخ بلیت با برنامه سفر خود هستند، مطمئن شوید. وی گفت: نام کاربری و رمز عبور سامانه ی الکترونیکی شرکت خود را در اختیار فرد معین و مطمئن قرار دهید و در صورت قطع همکاری، دسترسی به سامانه فرد قبلی را خاتمه دهید.

او درباره نحوه تشخیص دادن مجاز یا غیرمجاز بودن این سایت ها نیز توضیح داد: کاربران و استفاده کنندگان اینترنت در صورت تمایل به خرید آنلاین یا الکترونیکی خدمات مسافرتی، تور، بلیت قطار، گرفتن روادید، رزرواسیون هتل و بلیت مراکز تفریحی باید نکات اساسی را برای خرید مطمئن و امنیت در دنیای دیجیتال رعایت کنند. نخست باید مطمئن شوند که آن سایت، معتبر است که می توان از لوگوی بانک ها و نیز سایت های مرتبط با موسسات و تاسیسات گردشگری دارای مجوز سازمان میراث فرهنگی و گردشگری یا سازمان هواپیمایی کشوری و نیز نماد اعتماد الکترونیکی و یا تی نماد که در این سایت ها درج می شود، متوجه این موضوع شد.

به گفته ی دکتر انصاری، برای رزرو و خرید بلیت هواپیما، هتل، روادید، تور، بیمه و سایر خدمات سفر، حتما از وب سایت شرکت های مسافرتی و گردشگری مجاز استفاده شود. همچنین باید تعهدات درج شده مربوط به هر یک از خدمات سفر به دقت مطالعه شود و نسخه ای از قرارداد و شرایط آن شامل زمان ورود و خروج، امکانات، تشکیلات و سایر جزئیات سفر را حتما بررسی و دریافت کنند.

رییس جامعه گردشگری الکترونیکی ایران تاکید کرد: هرگز از سایت های ناشناس و بی ارتباط با شرکت های مسافرتی و هتل ها که با عناوین و نرخ های جذاب، قصدسوء استفاده از مسافران و گردشگران را دارند خرید نکنید و همچنین هنگام خرید و پرداخت آنلاین هزینه در سایت ها، اگر به سایت اصلی بانک متصل نشدید، هرگز اطلاعات بانکی خود را وارد نکنید.

انصاری در عین حال پیشنهاد داد؛ حتی المقدور از خرید آنلاین با دسترسی به سرویس های بانکداری اینترنتی در محیط های عمومی مانند کافی نت ها یا رایانه های ناشناس، خودداری و در صورت لزوم به استفاده و خرید اینترنتی، حتما از ذخیره کردن رمز اینترنتی خود، صرف نظر کنید. به علاوه اطلاعات شخصی بویژه اطلاعات بانکی خود از جمله رمز دوم کارت های اعتباری و تاریخ انقضاء را در هیچ وب سایتی ذخیره نکنید.

او توصیه کرد: از پرداخت هرگونه وجه برای خرید خدمات سفر به حساب شخص یا کارمندان کانتر دفاتر مسافرتی خودداری و هرگونه وجه را تنها به حساب رسمی شرکت خدمات مسافرتی واریز کنید. همچنین نسبت به ارسال بعضی پیامک ها نظیر برنده شدن در قرعه کشی سفر خصوصا سفرهای خارجی توسط بعضی افراد سودجو که به صورت غیرقانونی فعالیت می کنند، هشدار داده می شود. وی گفت: ممکن است تعداد اندکی از دفاتر خدمات مسافرتی نیز اخلاق حرفه ای در صنعت گردشگری را رعایت نکنند و با تبلیغ های غیر واقعی و بزرگنمایی در خدمات اقدام به فروش محصول خود کنند که این عمل نه تنها موجب بدبینی عمومی به صنف دفاتر خدمات مسافرتی می شود و موجبات شکایت گردشگران را نیز فراهم می آورد.

رییس جامعه ی گردشگری الکترونیکی ایران گفت: بی تردید همانگونه که لازم است در دنیای واقعی، دقت های لازم در زمان خرید انجام شود، در دنیای مجازی نباید از کنترل های لازم در انتخاب محصول و خرید ایمن اجتناب شود. انصاری در ادامه صحبت های خود توضیح داد: در خرید اینترنتی در صورت بروز اشکال در عملیات بانکی، از مراجعه به افراد غریبه به شدت خودداری کنید.

رییس جامعه گردشکری الکترونیکی ایران با بیان این پیشنهاد به فعالان گردشگری که طراحی و ساخت سامانه الکترونیکی شرکت خود را به موسسات معتبر بسپارید، یادآور شد: نسبت به حفظ و امنیت سایت و سامانه الکترونیکی اطلاعات خصوصی کاربران خود مقابل حملات در فضای مجازی پیش بینی لازم را معمول دارند. وی اضافه کرد: از رایانه های متصل به سامانه ی فروش بلیت، هتل و سایر خدمات بازدید دوره ای داشته باشید و از آلوده نبودن آنها به ویروس و بد افزار ها، اطمینان حاصل کنید.

انصاری با اشاره به این که به حفظ شئونات حرفه ای و مسائل اخلاقی در فضای مجازی بالاخص در تبلیغات اهتمام داشته باشید، خاطرنشان کرد: از ارائه و فروش خدمات گردشگری خود در سایت های غیرمرتبط و سامانه های فاقد ارتباط رسمی با موسسات و تاسیسات گردشگری پرهیز کنید. او در ادامه این توصیه ها به مدیران و فعالان گردشگری، گفت: برای رزرو و خرید خدمات گردشگری صرفا از سایت و سامانه های الکترونیکی معتبر استفاده کنید و هرگز به سامانه های ناشناس و فاقد رابطه رسمی با موسسات و تاسیسات گردشکری معتبر اعتماد نکنید، چراکه در صورت بروز مشکل، نشانی، تلفن و فضای حقیقی آن مجموعه مشخص و قابل رسیدگی بوده و تحت نظارت سازمان های متولی است.

او توضیح داد: از مرورگرها و موتور های جستجوی مناسب و تایید شده استفاده کنید؛ همچنین پایگاه اینترنتی بانک ها منبع مفیدی برای دریافت نکات ایمنی هنگام بهره برداری از خدمات بانکداری الکترونیک است. به آنها توجه کنید.انصاری همچنین تاکید کرد: از رقابت ناسالم، تخریب شرکت ها و موسسات، انتشار اخبار غیرواقع و اقدامات فریبنده یا نقض حقوق اشخاص در فضای مجازی و سایر سامانه ها و یا در پیامک ها، خودداری کنید.

1