تاکید آژانس های ژاپنی به مسافران؛

از اصفهان با راهنمای گردشگری صنایع دستی نخرید!

11 ژوئن 2017 - 21:30 dsfr.ir/k47cg

از اصفهان با راهنمای گردشگری صنایع دستی نخرید!
رضا قادری
گردشگران خارجی در شیراز

آژانس های ژاپنی به گردشگران کشور خود که قصد #سفر به #ایران را دارند تاکید می کنند با راهنمای سفر برای خرید صنایع دستی به #اصفهان نروند.

"عضو جامعه تورگردانان ایران"

مصطفی شفیعی شکیب به خبرنگار مهر گفت: در جامعه تورگردانان افرادی که تورهای گردشگری ژاپنی را بر عهده می گیرند؛ می گویند که تاکید آژانس های ژاپنی برای این است که عده ای از راهنمایان گردشگری هنگام سفر تورهای خارجی به اصفهان آنها را به فروشگاه هایی می برند که از قبل با آن ها توافق کرده تا صنایع دستی خریداری شده توسط آن ها را با قیمتی بیشتر عرضه کنند و در کنارش سوبسیدی نیز برای راهنمایان در نظر بگیرند این سوبسید به حدی است که ممکن است گردشگر به کشور خود مراجعه کرده و متوجه شود همان جنس در کشورش بسیار ارزان تر بوده است.

شفیعی شکیب ادامه داد: گردشگران بیشتر ترجیح می دهند که از تهران صنایع دستی خریداری کنند ما به فروشگاه های صنایع دستی در اصفهان و یا تهران اعلام می کنیم حد المقدور نرخ کالاها را روی آن ها بزنند تا مسافر با اطمینان بیشتری خریداری کند.

وی افزود: از سوی دیگر داشتن راهنما نرخ تورها را بالا می برد و موجب می شود صنایع دستی خریداری شده بسیار گران تر برای مسافران خارجی تمام شود.

وی با اشاره به نارضایتی مسافران و گردشگران خارجی از این موضوع بیان کرد: اکنون با توجه به تاکید آژانس های ژاپنی ما تلاش می کنیم که یک روز از وقت مسافران ژاپنی را آزاد در نظر بگیریم تا خودشان برای خرید به هر مکانی که مد نظر دارند بروند. این موضوع نه تنها برای گردشگران ژاپنی بلکه در نظر داریم برای همه گروه های گردشگری خارجی انجام دهیم چون با نارضایتی کارگزاران و مسافران مواجه شده ایم.

شفیعی شکیب گفت: برخی دیگر از آژانس های خارجی اعلام می کنند که اصلا نمی خواهند راهنمای گردشگری داشته باشند چون آنها از فروشگاههای صنایع دستی بابت بردن مسافر به آنجا تا 50 درصد هم سوبسید می گیرند برخی هم می خواهند راهنمای کشور خودشان تور آن ها را راهنمایی کند این اتفاق خوبی نیست چرا که این اشتباهات تنها از سوی برخی از افراد انجام می شود و بسیاری دیگر از راهنمایان گردشگری در ایران اخلاق حرفه ای دارند و نباید در حوزه کاری آن ها خدشه ای وارد شود. ما به دنبال این هستیم تا برای رفع این مشکل راه حلی پیدا کنیم.

وی گفت: تعدادی اندکی از راهنمایان هستند که تلاش می کنند نرخ تورها را تغییر دهند به عنوان مثال به رستوران دار می گویند غذای 35 هزار تومانی را 40 هزار تومان حساب کنند در آن صورت اضافه نرخ را برای خودشان برمی دارند و یا غذای اصلی 25 هزار تومان شده و سالاد بوفه را 35 هزار تومان اعلام می کنند وقتی می گوییم چطور 27 نفر در رستوران غذا خورده اند و صورت حساب یک میلیون و 800 هزار تومان شده به ما می گویند مگر در ایران زندگی نمی کنید!؟ همه این مسایل موجب می شود که هم برخی افراد چهره دیگران را تخریب کنند و هم برای آژانس دار و مسافر مشکل ایجاد شود. به همین منظور پیگیر بررسی این موضوع خواهیم شد.

1