ارتقای زندگی ساکنان بومی شهر در راستای ثبت جهانی یزد

29 می 2017 - 13:30 dsfr.ir/w285t

ارتقای زندگی ساکنان بومی شهر در راستای ثبت جهانی یزد
میثم رودکی / دنیای سفر
بازدید راهنمایان گردشگری از بافت تاریخی یزد

اقداماتی که در راستای ثبت جهانی #یزد صورت گرفته فارغ از نتیجه موجب ارتقای زندگی ساکنان شده است.

"مدیر پایگاه شهر تاریخی یزد"

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ شهر تاریخی یزد اوایل تیرماه 96 در نشست سالانه کمیته میراث جهانی یونسکو مطرح می شود که این پرونده نخستین پرونده شهر تاریخی و زنده ایران به شمار می رود.

«مجتبی فرهمند» مدیر پایگاه شهر تاریخی یزد با بیان این مطلب گفت: پرونده شهر تاریخی یزد به عنوان نخستین پرونده شهر زنده ایران محسوب می شود به همین دلیل این پرونده دارای پیچیدگی ها و شرایط ویژه ای است که امیدواریم در اوایل تیرماه به ثبت جهانی برسد.

وی افزود: از زمانی که مراحل تدوین پرونده شهر تاریخی یزد آغاز شده است، کلیه اقدامات مقاومتی و پایش آن براساس مفاد پلان مدیریت مندرج در پرونده ثبت جهانی توسط پایگاه شهر تاریخی یزد تحت کنترل قرار گرفت.

به گفته مدیر پایگاه شهر تاریخی یزد، همچنین با نظارت در برنامه های کوتاه مدت و میان مدت مدیریتی و برگزاری دوره های آموزشی برای جامعه محلی، تلاش شده تا مشارکت هر چه بیشتر جوامع محلی افزایش پیدا کند. این درحالی است که کلیه محلات عرصه ثبت جهانی درحال پایش است و براساس اطلاعات کالبدی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی که دراین زمینه داشتیم تاکنون نزدیک به ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

فرهمند اما ثبت جهانی یزد را اتفاقی مهم در شکل گیری اقدامات موثر در شهر تاریخی یزد عنوان کرد و افزود: اقداماتی که درراستای ثبت جهانی انجام شده موجب ارتقای زندگی ساکنین بومی شهر یزد شده است به طوری که ورود به پروسه ثبت جهانی شهر تاریخی یزد سبب شده تا اقدامات موثر در حوزه برنامه ریزی و مدیریتی شهر تاریخی نتایجی فارغ از نتیجه مجمع کمیته ثبت جهانی به دنبال داشته باشد.

دیدگاه ها

  • سپهر از خرم آباد پایتخت پارینه سنگی ایران 29 می 2017 - 14:03

    خوش به حال یزدی ها که تا چند هفته آینده صاحب سومین اثر جهانی میشن.یزد سه - لرستان صفر!!!

1