10 آوریل 2020 - 14:25
معاون رییس جمهور اعلام کرد

"کارگروه ویژه"، قدمی جدید برای ساماندهی شهر تاریخی توس

15 می 2017 - 21:00 dsfr.ir/in69b

"کارگروه ویژه"، قدمی جدید برای ساماندهی شهر تاریخی توس
حمید آقامحمدی
آرامگاه و مجسمه فردوسی در شهر توس

کارگروهی ویژه در بحث ساماندهی #توس، با رعایت ضوابط میراثی کار خود را برای این محوطه تاریخی آغاز می کند.

"رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی"

به گزارش ایسنا، عرصه 360 هکتاری حریم شهر تاریخی توس و مجموعه فرهنگی و تاریخی آرامگاه فردوسی، به رغم جایگاه رفیع حکیم توس در تاریخ و فرهنگ سرزمین ایران، بی مهری های فراوانی نسبت به خود تجربه کرده است، نصب دکل های برق و مخدوش شدن حریم منظری آرامگاه فردوسی، فعالیت غیرقانونی معادن شن و ماسه و تردد صدها کامیون از محور گردشگری توس، تبلیغاتی که برای خرید و فروش خانه های تاریخی توس بر در و دیوار شهر جا خوش کرده اند و طرح تفصیلی که چند سالی است معلق زمین و آسمان است، از کمترین مشکلات پیش آمده برای این محوطه ی تاریهی فردوسی و شهر تاریخی توس است.

حتی دی ماه سال گذشته نیز که جلسه هم اندیشی مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس و شهردار جدید منطقه 12 مشهد با هدف «ساماندهی شهر تاریخی توس» و رفع موانع ثبت جهانی آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی برگزار شد، راهکاری برای حل مشکلاتِ مربوطه ارائه ندادند.

این در حالی است که زهرا احمدی پور، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری صبح روز دوشنبه (25 اردیبهشت) همزمان با روز فردوسی در خبرگزاری ایسنا حضور پیدا کرد و خبری خوش که امیدوار است ادامه دار باشد، برای مطلوب شدن اوضاع شهر تاریخی توس مطرح کرد.

معاون رئیس جمهور درباره ی اقداماتی که این سازمان برای بهتر شدن وضعیت محوطه ی تاریخی شهر تابران توس و حریم منظری «آرامگاه فردوسی» می تواند انجام دهد، به خبرنگار ایسنا توضیح داد.

او با اشاره به حضور محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی امروز در آرامگاه فردوسی و برای برگزاری مراسم این روز گفت: با حضور آقای طالبیان در توس، امیدواریم در بحث ساماندهی توس و با رعایت ضوابط میراثی بتوانیم یک مدیریت برای تغییرات در این محوطه داشته باشیم.

وی با تاکید بر این که این کارگروه برای انجام ساماندهی برای محوطه ی تاریخی تشکیل و اقدامات خود را آغاز می کند، ادامه داد: اصلا تکلیف برای معاونت میراث فرهنگی استان خراسان رضوی است که به دنبال آن اجازه نمی دهیم اقدامی که به محدوده و بافت تجاوز کند، انجام شود.

معاون رئیس جمهور به حضور شورای شهر توس پای کار محوطه ی تاریخی توس اشاره کرد و افزود: این اقدام همزمان با انتخابات شوراها و ریاست جمهوری است، تغییرات مدیریتی نیز در معاونت میراث فرهنگی استان رخ داده است که قدری بحث ساماندهی توس را تحت الشعاع قرار می دهد، با این وجود معتقدیم با رصد کردن می توانیم وضعیت را سامان داده و آن را کنترل کنیم.

احمدی پور هم چنین از ورود معاونت حقوقی به این بحث و پیگیری ها برای آن خبر داد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 14 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1