22 مارس 2021 - 14:26

دعای «ربنا» شجریان ثبت ملی شد

9 می 2017 - 18:00 dsfr.ir/4c3ul

دعای «ربنا» شجریان ثبت ملی شد
کانال زهرا احمدی پور
اهدا لوح ثبت‌ ملی دعای مشهور «ربنا» با اجرای استاد محمدرضا شجریان به همایون شجریان

رئیس سازمان میراث فرهنگی و #گردشگری، لوح ثبت ملی دعای مشهور به «ربنا» با اجرای استاد محمدرضا #شجریان را به فرزند این هنرمند، اهدا کرد.

به گزارش میراث آریا، در نشستی که عصر امروز به این مناسبت برگزار شد، زهرا احمدی پور اظهار کرد: «استاد شجریان یکی از سرمایه های ملی ماست و سازمان میراث فرهنگی و دولت، به دلیل علاقه ای که مردم ایران برای دعای ربنای شجریان قائل هستند و خاطرات شان در ماه مبارک رمضان با این نوای آسمانی گره خورده است، وظیفه خود دانست که این اثر را در فهرست میراث ناملموس به ثبت برساند.»

در این نشست همچنین تفاهم نامه ای میان همایون شجریان و سهراب پورناظری از یکسو و سازمان میراث فرهنگی، از سوی دیگر امضا شد. این تفاهم نامه با موضوع ترویج و ارتقای میراث فرهنگی ملموس و ناملموس ایران از طریق اجرای موسیقی، نمایش و جلوه های نوین تصویری در محوطه های تاریخی و فرهنگی در اختیار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.

«ربّنا»، یکی از آثار استاد محمدرضا شجریان و شامل 4 دعا از آیات قرآن است که همه با عبارت ربّنا آغاز می شوند. این اثر در تیرماه سال 1358 ضبط شده و برای مدت 30 سال، جزء برنامه های اصلی رادیو و تلویزیون ایران در ماه رمضان بوده است.

بنا به گفته محمدرضا شجریان، انگیزه اصلی او از خواندن این دعا، تدریس آن به دو هنرجو بوده و این اثر در یکی از استودیوهای رادیو ضبط شده است.

شجریان ربّنا را در دستگاه سه گاه خوانده و با مرکب خوانی (مدولاسیون یا راه گردانی) سری به دستگاه ها و آوازهای دیگر ردیف موسیقی ایرانی از جمله آواز افشاری و گوشه عراق (صبا) می زند و سپس به سه گاه بر می گردد. ربّنا در نواری که محمدرضا شجریان با نام «به یاد پدر» ضبط کرده، منتشر شده است.

1