1 مارس 2024 - 11:58

هشدار نسبت به رخداد طوفان و سیلابی شدن رودخانه ها در 14 استان

22 ژوئیه 2015 - 18:00 dsfr.ir/dl8wn

مدیر کل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی نسبت به احتمال رخداد طوفان، وزش باد شدید موقت و احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها در 14 استان طی امشب و فردا هشدار داد.

احد وظیفه گفت: بر اساس تحلیل آخرین نقشه های پیش یابی هواشناسی طی 3 روز آینده برای استان های واقع در دامنه های زاگرس مرکزی و جنوبی، غرب، مرکز و جنوب شرق کشور، ابرناکی، رگبار، رعد و برق و وزش باد پیش بینی می شود. از بعد از ظهر روز پنج شنبه نیز با نفوذ جریانات شمالی، در سواحل جنوبی دریای خزر، شاهد بارش پراکنده باران گاهی با رعد و برق خواهیم بود.

به گفته وی، طی 3 روز آینده برای مناطق شرق، شمال شرق و جنوب شرق کشور وزش باد شدید پیش بینی می شود که در برخی مناطق با گرد و خاک و در شمال سیستان و بلوچستان به ویژه منطقه زابل با توفان گرد و خاک همراه خواهد بود.

مدیر کل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی تصریح کرد: طی روزهای چهارشنبه و پنج شنبه، به ویژه در ساعات بعد از ظهر و اوایل شب، وقوع طوفان تندری گاهی با رعد و برق و وزش باد شدید موقت به سبب رشد ابرهای جوششی و احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها پیش بینی می شود. عصر امروز این شرایط در استان های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، لرستان، ایلام، جنوب کردستان، کرمانشاه، غرب و جنوب اصفهان، جنوب همدان، نیمه غربی کرمان، شمال و غرب فارس، شمال خوزستان و جنوب سیستان و بلوچستان رخ می دهد.

وی افزود: فردا طوفان و وزش باد شدید در استان های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، نیمه جنوبی اصفهان، نیمه شمالی فارس، ایلام، ارتفاعات لرستان، شمال خوزستان، شرق هرمزگان، جنوب سیستان و بلوچستان و نوار غربی آذربایجان غربی پیش بینی می شود. از این رو با توجه به پیش بینی این شرایط جوی مخرب توصیه می شود تمهیدات لازم برای کاهش خسارات احتمالی از جمله خودداری از تردد در حاشیه رودخانه ها و احتیاط لازم در تردد جاده ای نقاط مرتفع مناطق یاد شده به کار گرفته شود.

وظیفه یادآور شد: فردا  آسمان تهران صاف در بعدازظهر همراه با رشد ابر و در ارتفاعات گاهی وزش باد است. بیشینه و کمینه دمای پایتخت 36 و 26 درجه سانتی گراد بالای صفر خواهد بود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1