ماجرای آتش سوزی خانه قاجاری در کرمانشاه

17 آوریل 2017 - 15:00 dsfr.ir/r94ii

ماجرای آتش سوزی خانه قاجاری در کرمانشاه
ایسنا
خانه فیض مهدوی باقی مانده از دوره ی قاجار، در خیابان مدرس، سنگتراش ها قرار دارد.

چند روز پس از آتش سوزی در راسته بازار «اویی آباد» (زرگرها) در کرمانشاه، بخشی از خانه تاریخی «فیض مهدوی» در همین راسته بازار نیز در آتش سوخت.

بعدازظهر جمعه (18 فروردین) خبر رسید بخش بیرونی بازار زرگرهای «اویی آباد» آتش گرفت، اما به گفته «جلیل بالایی»، رئیس اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه، در این آتش سوزی سقف چوبی و شیروانی چند مغازه در آتش سوخت و آسیبی به دیواره ها و سازه های آن ها وارد نشد.

با این وجود چند روز بعد تعدادی عکس و اطلاعات در اختیار ایسنا قرار گرفت که شعله های آتش در بخشی از خانه ی تاریخیِ قرار گرفته در انتهای این بازار در کوچه سنگتراش ها مشاهده شده است، اتفاقی که برخی مغازه داران بازار احتمال عمدی بودن و سوءاستفاده از آتش سوزی چند روز قبل تر را با هدف تخریب خانه می دادند.

اکبر رضایی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه در این زمینه به ایسنا توضیح داد: این خانه که در دوره ی انتقال قاجار به پهلوی ساخته شده، در اختیار سازمان میراث فرهنگی است، که برای یک سال به بهره بردار واگذار شده بود، از سوی دیگر به نظر می رسد در این مدت چوب و نخ نیز در بنا نگهداری می شد که به دلیل سهل انگاری، بخشی از مواد اشتعال زا آتش گرفته است.

او با بیان این که با وقوع این اتفاق، پلیس آگاهی در حال بررسی علت این اتفاق است، اظهار کرد: یکی از اتاق ها نیز دارای تیرهای فرسوده چوبی بود که اداره میراث فرهنگی استان آن را برای استحکام بخشی پایین آورده بود و درخواست اعتبار اضطراری برای این بنا داشتیم.

وی وجود ساباط در این خانه را یکی از شاخصه های آن دانست و بیان کرد: این بنا در بافت تاریخی کرمانشاه قرار دارد، که با توجه به درصد آتش سوزی، حدود 200 میلیون تومان اعتبار برای آغاز ساماندهی مجدد آن درخواست کرده ایم.

رضایی تاکید کرد: با توجه به وقوع این اتفاق و مشخص نشدن علت آن، در حال حاضر خانه از حالت واگذاری به آن بخش خصوصی درآمده و اکنون در اختیار میراث فرهنگی است.

تخمین 300 میلیون برای مرمت راسته بازار زرگرها در کرمانشاه

او همچنین هزینه برآورد شده برای مرمت و میزان آسیب ها به راسته ی «اویی آباد» کرمانشاه را حدود 300 میلیون تومان تخمین زد و بیان کرد: برای مرمت این راسته بازار نیز باید 150 میلیون تومان دولت و 150 میلیون تومان مالکان مغازه ها پرداخت کنند تا بتوانیم این بنا را مرمت کنیم.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه همچنین علت آتش سوزی رخ داده در این راسته بازار را براساس اعلام های انجام شده، قصور یکی از قهوه خانه ها دانست.

او با بیان این که سقف این راسته بازارچه حلبی و چوب بوده، اضافه کرد: با توجه به میزان آبی که برای خاموش کردن آتش روی سقف راسته بازار ریخته شده، در اثر این آب دهی باید جداره ی دیوار پیاده سازی شود و براساس طرح مرمت آن را ساماندهی کنند.

آغاز پیگیری ها، چهار روز پس از آتش سوزی

پروینی، مسئول اجرائی اتحادیه صنف طلافروش های کرمانشاه نیز در این زمینه به ایسنا اظهار کرد: معتقدم به دلیل دیر رسیدن نیروهای آتش نشانی به راسته بازارچه، تعدادی از مغازه ها نیز آتش گرفتند، چون آتش نخست در بخش بیرونی بازارچه رخ داد، اما به دلیل نیم ساعت تاخیرِ نیروهای آتش نشانی، آتش به دیگر مغازه ها در داخل راسته بازار نیز سرایت کرد.

او با بیان این که پس از گذشت چهار روز از آتش سوزی در راسته بازار به تازگی برخی افراد برای کابل کشی و گذاشتن پایه به داخل آمده اند، بیان کرد: پیش از این میراث فرهنگی در طرحی برای سقف بازار اعلام کرده بود تا برای هر دو مغازه یک ستون 60 سانتی متری زده شود، اتفاقی که به نظر ما غیرممکن است، چون در این شرایط وضعیت مغازه و چیدمان ها کاملا به هم می ریزد. بنابراین هیچ کدام از مغازه ها با این طرح موافق نیستند.

خانه فیض مهدوی باقی مانده از دوره ی قاجار، در خیابان مدرس، سنگتراش ها قرار دارد که در شش اسفند 1385 با شماره 17560 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این خانه ی تاریخی به دو بخش بیرونی و اندرونی تقسیم می شود که به وسیله اختلاف سطحِ ناشی از عوارض زمین قابل تشخیص است که نشانه استفاده هوشمندانه معمار این بنا از اختلاف سطح برای جدا کردن دو بخش بیرونی و اندرونی و ایجاد محرمیت است.

استفاده از پوشش گیاهی برای تقسیم فضا و ایجاد محرمیت به صورت هنرمندانه در این بنا بکار رفته است. فضاهای اندرونی در سه طبقه در جبهه شمال آن "زمستان نشین" و دو طبقه در جبهه جنوبی آن "تابستان نشین" و میان سرا در وسط ساخته شده است.

1