کشف راه آب سنگی در چهارباغ عباسی

12 مارس 2017 - 15:00 dsfr.ir/zz59x

کشف راه آب سنگی در چهارباغ عباسی
روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی
بقایای کشف شده از سنگ چین با قطعات بزرگ

راه آب سنگی و بقایای مختصری از حوض نمای دورتادور سنگی و حجاری شده در محدوده #چهارباغ رو به روی کاخ خیمه گاه کشف شد.

"سرپرست هیأت گمانه زنی، شناسایی و احیای کف فرش چهارباغ عباسی اصفهان"

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سعید شهباز با اشاره به گمانه زنی روبروی شیخ بهایی برای حوض نما گفت: در این محل بقایایی از سنگ چین با قطعات بزرگ یافت شد که مستندات آن در سفرنامه ها و پی نوشته های کتاب ها و عکس های قدیم وجود دارد.

این باستان شناس همچنین با اشاره به ادامه کاوش از چهارباغ به سمت بقایای معماری جهان نما، گفت: در این محدوده با ایجاد ترانشه و کاوش، کف فرش آجری از دوره قاجاری و قسمت کمی از دوره صفوی پیدا شد.

شهباز ساخت خیابان چهار باغ را به استناد تاریخ عالم آرای عباسی، مربوط به سال 1006 هجری قمری اعلام کرد و افزود: هر یک از باغ های اطراف چهارباغ نامی مخصوص داشته است.

او اظهار کرد: مشهورترین این باغ ها بنا به نوشته شاردن، جهانگرد فرانسوی باغ تخت، باغ چهلستون، باغ کاج، باغ باامیر،باغ توپخانه، باغ نسترن، باغ فتح آباد، باغ پهلوان حسین، باغ بلبل،باغ مرغداران، باغ خانه شیران، باغ هزار جریب، باغ دراویش حیدری و باغ دراویش نعمت اللهی هستند.

به گفته وی، چهارباغ یکی از خیابان های تاریخی و اصلیِ اصفهان است که بین دروازه دولت و سی و سه پل قرار دارد و به دو بخشِ چهارباغِ بالا و چهارباغ عباسی تقسیم می شود.

بر این اساس، طرح شناسایی و احیا کف فرش چهار باغ عباسی اصفهان با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام گرفت.

1