افزایش تعداد اقامتگاه های بوم گردی فعال استان یزد

7 مارس 2017 - 13:00 dsfr.ir/aa8m2

افزایش تعداد اقامتگاه های بوم گردی فعال استان یزد
حمیدرضا سالاری
نمای دور از روستای قطرم

دو اقامتگاه #بومگردی در روستاهای قطرم و شادکام شهرستان #بافق با حضور مدیر کل میراث فرهنگی استان #یزد و مسئولان محلی افتتاح شد.

به گزارش ایسنا، «فاطمه دانش یزدی» مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در افتتاح اقامتگاه بوم گردی قطرم اظهار کرد: بوم گردی یا اکوتوریسم یعنی احترام به گذشته و حال حاضر مردمانی که از سال ها قبل در یک زیست بوم خاص زندگی می کنند.

وی افزود: بوم گردی، واژه پیچیده و غریبی نیست، رفتن و بودن در طبیعت و عشق ورزیدن به آن است، سفری است مسئولانه که موجب رشد و پایداری زیست بوم، فرهنگ و کیفیت زندگی ساکنین منطقه گردشگری خاصی می شود.

دانش یزدی در هنگام افتتاح اقامتگاه بومگردی باغ بهشت در روستای شادکام نیز گفت: گردشگری فرصت های بسیاری را برای کسب و کارهای کوچک خانوادگی ایجاد می کند که بیشتر آن ها، روابط مستقیم و متقابل میزبان و مهمان را در خانه و املاک خانواده گردشگر پذیر در بردارند.

وی ادامه داد: این حضور و مشارکت از سوی خانواده، برای تجربه و رضایت گردشگر و همچنین برای توسعه پایدار مقصد و جامعه محلی، امری بسیار حیاتی است.

وی افزود: یکی از کسب و کارهای کوچک گردشگری که در چند سال گذشته در ایران به شدت در حال توسعه است، ایجاد و توسعه اقامتگاه های بوگردی است.

این مقام مسئول تصریح کرد: تاکنون 45 اقامتگاه بومگردی در سطح استان یزد به بهره برداری رسیده بود که با افتتاح این دو اقامتگاه بومگردی شهرستان بافق، تعداد اقامتگاه های بومگردی فعال استان به 46 واحد رسیده است.

دانش یزدی در توضیح این اقامتگاه های بومگردی در استان نیز گفت: اقامتگاه های بوم گردی استان در سطح بافت های تاریخی شهرستان های یزد، اردکان، میبد و ابرکوه و چند روستای استان مستقر هستند و هریک از این اقامتگاه ها خدمات متفاوتی را به گردشگران ارائه می دهند.

مدیر کل میراث فرهنگی استان در پایان نیز در خصوص ایجاد اقامتگاههای بومگردی اظهار کرد: هدف ما از ایجاد این اقامتگاه ها ترویج آداب و رسوم سنتی و احیای بافت های تاریخی و همچنین حفظ خانه های تاریخی است.

گفتنی است، روستای قطرم به ماسوله کویر معروف است و شادکام نیز از روستاهای هدف گردشگری شهرستان بافق است.

1