گزارش های "سنگین" از بدرفتاری مرزبانان ترکیه با ایرانی ها

6 مارس 2017 - 11:30 dsfr.ir/qb9yd

گزارش های "سنگین" از بدرفتاری مرزبانان ترکیه با ایرانی ها
عبدالوهاب میرزازاده
مرز ایران و ترکیه

بدرفتاری های مرزی ماموران ترکیه وجود دارد، این برخوردها شامل بی ادبی و بی احترامی به مسافران و رانندگان ایرانی می شود.

در چند روز گذشته یک فیلم کوتاه و مبهم از بدرفتاری یکی از مرزبانان ترکیه با اتباع ایرانی در فضای مجازی منتشر شده که مقامات ایران در آنکارا (بنا به اظهار مقام دیپلماتیک ترکیه) از اخراج آن مامور اهانت کننده خبر داده اند، در حالیکه طبق اظهارات معاون گردشگری کشورمان، این بدرفتاری فقط به یک مامور محدود نمی شود و "گزارش های سنگین تری" از این مرز رسیده است.

مرتضی رحمانی موحد در گفت و گو با ایسنا با اشاره به حجم سفرهای زمینی اتباع ایرانی به کشورهای عراق، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکیه و لزوم توجه و تمرکز بر شرایط مرزهای زمینی مشترک با این کشورها، اظهار کرد: علاوه بر تاکیدی که در این باره به ستاد هماهنگی خدمات سفر و دستگاه های مرتبط شده، به کشورهای همسایه نیز یادآور شدیم که امنیت و احترام به گردشگران ایرانی شرط توسعه روابط دوسویه گردشگری است. برای ما هیچ فرقی نمی کند، این تاکید به همه کشورهای همسایه شده است. آن ها باید بدانند برای جذب گردشگر پایدار از ایران باید این مساله را در مرزها رعایت و نظارت کنند.

وی ادامه داد: خبر داریم در داخل ارمنستان اصلاحاتی صورت گرفته، بخش هایی از جاده های مرزی بهسازی شده و در مراکز پذیرایی نیز برند حلال مطرح شده و این کشور خود را برای پذیرش مسافران بیشتری از ایران آماده می کند. جمهوری آذربایجان نیز همین طور، ویزای الکترونیک را در مرز راه اندازی کرده اند. هرچند هنوز لغو روادید از سوی این کشور کامل اجرا نمی شود، اما تسهیلاتی فراهم شده است.

رحمانی موحد افزود: اما درباره ی ترکیه، گزارش هایی از بدرفتاری های مرزی وجود دارد. این برخوردها شامل بی ادبی و بی احترامی به مسافران و رانندگان ایرانی می شود. برای ما راننده و گردشگر فرقی نمی کند، چون طبق تعاریف بین المللی هر شخصی که به کشور دیگری وارد می شود، معنای گردشگر دارد. به هر حال راننده ها هم ارز وارد ترکیه می کنند.

او درباره ی بازگرداندن (دیپورت) اتباع ایرانی از مرزهای ترکیه تحت تاثیر این بدرفتاری ها، گفت: بازگشت مسافر نداشتیم، اما از نمایندگی های ایران در مرز بازرگان، گزارش های رسمی درباره ی این بدرفتاری ها دارم. آن ها زودتر تلفنی ما را در جریان قرار دادند تا سریع تر پیگیر شویم و از ادامه ی این رفتارها جلوگیری کنیم. ظاهرا این بدرفتاری ها سابقه هم داشته است.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکید کرد: این اتفاق در مرز ما نمی تواند رخ دهد و ما در چنین شرایطی نمی توانیم اجازه دهیم جریان عادی گردشگری ادامه پیدا کند. به تُرک ها و سفیرشان در ایران از طریق وزارت خارجه، این برخوردها گزارش شده و مراتب اعتراض رسمی ایران اعلام شده است.

وی ادامه داد: ترکیه هنوز زیر چتر ناامنی است. وقوع هر نوع اتفاقی در این کشور پیش بینی می شود، برای همین به دفاتر خدمات مسافرتی رسما اعلام شده، مسؤولیت حفظ جان مسافران در سفر به این کشور، با خودشان است. این موضوع حتی در قرارداد مسافر و آژانس یادآوری شده است.

رحمانی موحد تصریح کرد: به عنوان یک مقام مسؤول باید این نکته را به مسافران ایرانی تاکید کنیم که در ترکیه، فضای امنی وجود ندارد و ایرانی هدف تخریب، ناامنی و آسیب است، یعنی سفر به این کشور به منزله ی خطر است. ما این پیام را رسما و بارها از طریق منابع مختلف اعلام کرده ایم، اما به احترام روابط همسایگی، خیلی در زمینه های ساختاری و اجرایی وارد نمی شویم، ولی توصیه هایمان به این سمت است.

او سپس در پاسخ به این پرسش که توصیه صریح سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بر این است که مردم به ترکیه سفر نکنند؟ گفت: توصیه ی ما به مردم این است که مکان های امن تری را برای سفر انتخاب کنند، مخصوصا در شرایط جاری، اگر اوضاع بهتر شود تعریف جدیدتر را اعلام می کنیم.

وی اضافه کرد: ما به روابط سیاسی کاری نداریم، از جایگاه حوزه ی تخصصی خود تاکید می کنیم؛ "امنیت" شرط لازم و کافی گردشگری است، وقتی امنیت نباشد مجبورم به گردشگرمان اطلاعات لازم را بدهم که ممکن است از این سفر استفاده ی کامل را نبرند و اتفاقاتی رخ دهد، آن ها باید آگاه باشند، بنابراین پیشنهاد می شود به مقاصد دیگری بروند. نمی گوییم خارج نرود، مقاصد دیگر را جایگزین ترکیه کند.

رحمانی موحد درباره ی وضعیت سایر مرزهای زمینی اظهار کرد: فعال ترین مرز زمینی و پرترددترین آن ها بازرگان (در ایران) و گوربولاغ (در ترکیه) است که سنگین ترین گزارش ها به این مرز مربوط می شود و در سایر مرزها چنین گزارش هایی دریافت نشده است.

1