4 آوریل 2020 - 18:56

ثبت دو آیین سنتی مازندران در فهرست میراث ناملموس

21 ژوئیه 2015 - 14:10 dsfr.ir/ll1j7

ثبت دو آیین سنتی مازندران در فهرست میراث ناملموس
لافند بازی(بند بازی)

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران از ثبت دو آیین سنتی مازندران در لیست آثار ملی ناملموس میراث فرهنگی کشور خبر داد.

دلاور بزرگ نیا گفت: لافند بازی (بندبازی) به شماره 1069 و کشتی میس میسی (کشتی مشت در مشت) روستای فشکور به شماره 1070 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دسنی و گردشگری مازندران افزود: از این پس این آثار در راستای اجرای ماده یک قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مصوب سال 1384 و ماده 12 از قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی حفظ میراث فرهنگی ناملموس مصوب سال 1384 و مواد 2 و 3 آیین نامه اجرایی مذکور مصوب 6/11/1386 هیات وزیران جزو آثار ناملوس میراث فرهنگی کشور به شمار می آید.

دلاور بزرگ نیا از کشتی میس میسی به عنوان یکی از وزش های سنتی منطقه مازندران نام برد و اظهار داشت: این کشتی سنتی مازندرانی به مناسبت های مختلف عروسی، آیین های سنتی تیرماه سیزده شو و بیست و شش عید ماه و جشن خرمن در روستاها و شهرهای مازندران برگزار می شود.

بزرگ نیا با بیان اینکه این مراسم در گذشته در مراسم استقبال از پادشاهان و امیران معمول بوده است و در پایان نیز گاو یا گوسفندی به عنوان جایزه به برنده کشتی سنتی اهدا می شود؛ گفت: خوشبختانه کشتی سنتی همه ساله در قالب جشنواره بازی های محلی در روستای فشکور شهرستان چالوس برگزار می شود.

وی بیان کرد: بند بازی که در مازندران به لافند بازی مشهور است از نمایش های سنتی و بومی مازندران در مناطق کوهستانی است که بیشتر در فصل تابستان در فاصله اوایل تیر تا اواخر مرداد ماه و همچنین در روزهای نوروز معمول بوده که در بازارهای هفتگی نیز تماشاگران زیادی را به خود جلب می کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران از ثبت این آیین ها به عنوان قدمی موثر در جهت پویایی و احیای دوباره این آیین ها اشاره کرد و گفت: امیدواریم با به ثبت رساندن این ورزش ها و آیین سنتی بتوانیم دست کم بخش مهمی از دانش و دانسته های موجود درباره این مهم را دسترس علاقمندان و پژوهندگان این حوزه قرار دهیم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1