نگاهی به گردشگری هوشمند از پنجره کره جنوبی

3 اکتبر 2016 - 10:30 dsfr.ir/rt2zq

نگاهی به گردشگری هوشمند از پنجره کره جنوبی
techlook.ir
گردشگری هوشمند

یکی از برنامه های سازمان گردشگری کره جنوبی برای دستیابی به 17 میلیون گردشگر خارجی، 230 میلیون گردشگر داخلی و ایجاد 300 هزار شغل مرتبط با صنعت گردشگری، توسعه گردشگری هوشمند است.

«هوشمند» شدن پدیده ها در عصر نوین موضوعی غیرقابل کتمان است؛ ماشین های هوشمند، گوشی های هوشمند، تلویزیون های هوشمند، شهرهای هوشمند، هتل های هوشمند. بر همین اساس و به واسطه فناوری ایجاد شده که منجر به هوشمند شدن پدیده ها شده است، واژه هوشمند نیز به عنوان یک واژه نوظهور برای توصیف هرگونه پیشرفت در بخش های اجتماعی و اقتصادی که بر شیوه های جدید ارتباطات و تبادل اطلاعات مانند اینترنت استوار است، کاربرد فراوان یافته. در این میان، شهر هوشمند از جمله کلید واژه هایی است که از ساخت ترکیبی دو کلمه شهر و هوشمند ایجاد شده و به فضایی اطلاق می شود که امکان گردآوری تمامی این پدیده های هوشمند را فراهم می سازد. در شهر هوشمند، زیرساخت های مدرن (ICT) و سنتی سبب تقویت توسعه پایدار شده و با رویکرد مشارکت شهروندان، بهبود کیفیت زندگی آن ها و مدیریت صحیح منابع طبیعی را تضمین می کند.

مقصد هوشمند در گردشگری را که نمونه خاصی از شهر هوشمند است، مقصدی نوآور گویند که زیرساخت های آن با تکیه بر تکنولوژی ایجاد شده و نه تنها تضمین کننده توسعه پایدار در مناطق گردشگری است بلکه برای همه افراد قابل دسترس بوده و تعامل گردشگران را با محیط اطراف تسهیل می کند. به این ترتیب کیفیت تجربه مقصد افزایش یافته و کیفیت زندگی شهروندان نیز بهبود می یابد. مقصدهای گردشگری هوشمند فضایی مناسب برای تقویت گردشگری هوشمند هستند. گردشگری هوشمند رویکرد جامعی است که با بهکارگیری فناوری و تجهیزات اطلاع رسانی و اینترنتی، اطلاعات تور و خدمات مربوط به سفر مانند مقصد، غذا، حمل و نقل، رزرواسیون و راهنمای تور را در اختیار گردشگران قرار می دهد.

با توجه به این تعریف، فناوری اطلاعات شالوده اصلی گردشگری هوشمند است که با وجود آن می توان برنامه های سفر، تجربه ها و خدمات سفر را به شکل دقیقی برنامه ریزی کرد، اطلاعات دقیق و صحیح را برای تصمیم گیری سفر در اختیار مسافر قرار داد و پیشنهادهای قابل اعتمادی از طریق تحلیل همین اطلاعات ارائه داد. به عبارت دیگر، گردشگری هوشمند حجم اطلاعات بسیار زیاد و مفید را به صورت یکپارچه در اختیار مسافران قرار می دهد. بسیاری از کارشناسان حوزه گردشگری، بر همپوشانی گردشگری هوشمند و گردشگری الکترونیک تاکید میورزند؛ هرچند این دو نوع گردشگری تفاوت های اندکی دارند اما وجوه تمایز آن ها از یکدیگر بسیار مهم است. در واقع هسته مرکزی گردشگری الکترونیک را وب سایت ها و هسته مرکزی گردشگری هوشمند را حسگرها و تلفن های هوشمند تشکیل می دهند. با توجه به این تفاوت، نقش گردشگری الکترونیک، پیش و بعد از سفر مشهود است؛ در حالی که نقش گردشگری هوشمند در طول سفر نمایان می شود. گردشگری الکترونیک در فضای دیجیتالی فعالیت دارد، اما گردشگری هوشمند پلی میان زیرساخت ها و فضای فیزیکی با فضای دیجیتالی است.

تجربه کره جنوبی

چشم انداز گردشگری کره جنوبی تا سال 2018، دستیابی به 17 میلیون گردشگر خارجی و 230 میلیون گردشگر داخلی و ایجاد 300 هزار شغل مرتبط با صنعت گردشگری است. در این راستا، یکی از برنامه های سازمان گردشگری کره جنوبی برای تحقق این هدف، توسعه گردشگری هوشمند است. بر همین اساس، سازمان گردشگری کره جنوبی سامانه گردشگری هوشمند خود را متشکل از سه بخش وب سایت، شبکه های اجتماعی (فیس بوک و توییتر و ...) و نرم افزارهای موبایلی با هدف معرفی کره جنوبی به گردشگران داخلی و ورودی بنیان نهاده است. این سازمان در بخش وب سایت، به معرفی و تبلیغ مقصدهای گردشگری، تسهیلات و رویدادهای گردشگری پرداخته و بیش ترین و مفیدترین اطلاعات را در اختیار مخاطبان خود قرار می دهد. تاکنون این سازمان یازده وب سایت مرتبط با گردشگری را برای یک و نیم میلیون کاربر خارجی خود به 10 زبان زنده دنیا پشتیبانی کرده است.

در همین راستا، در بخش شبکه اجتماعی نیز بستری را برای ارتباط کاربرانی که خواستار اطلاعات جامع تری هستند، فراهم ساخته است. طی بررسی های صورت گرفته، علاوه بر اینکه مطالب به زبان های مختلف در شبکه های اجتماعی مرسوم تر مانند فیسبوک و توییتر منتشر می شود، انتشار مطالب براساس محبوبیت شبکه های اجتماعی در هر کشور انجام می پذیرد. برای مثال علاوه بر شبکه های اجتماعی پر بازدید جهانی مانند توییتر و فیسبوک، این کشور، اطلاعات گردشگری را در شبکه های اجتماعی Sinaweibo (برای کاربران چینی)، آمبا Ameba (برای کاربران ژاپنی)، گوگل پلاس (برای کاربران اسپانیایی)، Blogger (برای کاربران فرانسوی)، تریپ ادوایزر (برای کاربران آلمانی) و در نهایت یوتیوب (برای کاربران روس) بارگذاری می کند.

از آنجا که گردشگران اطلاعات مورد نیاز سفر را نه تنها قبل از سفر بلکه حین سفر هم جست و جو می کنند، مسوولان گردشگری این کشور، در بخش نرم افزارهای موبایلی به ارائه نرم افزارهای راهنمای گردشگری بسیار جامعی مانند VISIT KOREA و Korea Everywhere نیز پرداخته اند که از چند زبان پشتیبانی می کنند. بررسی سامانه گردشگری هوشمند در کشور کره جنوبی نشان می دهد تمرکز بر وب سایت ها و استفاده از شبکه های اجتماعی به عنوان ابزاری برای بازاریابی، به توسعه این نوع از گردشگری در این کشور و جذب گردشگران کمک شایانی کرده است. به طور کلی این واقعیت را باید پذیرفت که با روى آوردن به روش ها و ابزارهای دیجیتالی و فناوری های برتر، مقصدهای گردشگری نه تنها می توانند مزیت ها و جاذبه های گردشگری خود را بازتعریف کنند بلکه می توانند در رقابت پذیری هم از رقبایشان پیشی بگیرند. در همین حال اما، بررسی ژرف و علمی کاربرد تکنولوژی اطلاعات به خصوص در حوزه گردشگری و بهره گیری از مزایای این نوع از گردشگری موضوعی مغفول مانده در ایران است که در این راستا هزینه از دست رفته در این زمینه را با سودی که سایر کشورها در گردشگری از این حوزه به دست می آورند، باید مقایسه کرد.

نویسندگان

آزاده متوسل الحق / کارشناس ارشد برنامهریزی گردشگری
ملیحه شریفی / کارشناس ارشد بازاریابی گردشگری

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 13 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1