قبل از جذب گردشگر به فکر حفظ بناهای تاریخی باشیم

7 اوت 2016 - 09:00 dsfr.ir/zg2be

قبل از جذب گردشگر به فکر حفظ بناهای تاریخی باشیم
میثم رودکی / دنیای سفر
عمارت عالی قاپو در میدان نقش جهان

اگر قرار باشد برنامه هایی نظیر جشنواره های موسیقی در بناهای تاریخی برگزار شود باید پیش از شروع هر کاری مطالعه دقیق و بررسی برای پیش بینی آسیب های احتمالی انجام شود.

"یک کارشناس پیشکسوت حوزه میراث فرهنگی"

برگزاری مراسمی نظیر کنسرت های موسیقی در بناهای تاریخی، جاذبه خاصی به این گونه برنامه ها می بخشد اما باید توجه کرد این بناهای تاریخی با توجه به گذر زمان، نوع مصالح و تزئیناتی که در آن ها استفاده شده است بسیار آسیب پذیر هستند. اگر قرار باشد برنامه هایی نظیر جشنواره های موسیقی در این بناها برگزار شود باید پیش از شروع هر کاری مطالعه دقیق و بررسی برای پیش بینی آسیب های احتمالی انجام شده و مشخص شود برگزاری این برنامه ها چه تاثیراتی روی کالبد و ایستایی بنا خواهد داشت.

اگر قرار است اقدامی در حوزه میراث فرهنگی رخ دهد باید براساس منشورهای بین المللی به طور همه جانبه بررسی شود و نظریه نهایی در شورای فنی بررسی شود و بعد از تایید این شورا می توان مراسمی نظیر کنسرت های موسیقی را در بناهای تاریخی برگزار کرد. اما در کشور ما استفاده از بناهای تاریخی متاسفانه بدون بررسی های لازم انجام می شود. برای مثال اگر نحوه بهره برداری و بازدید گردشگران در دو بنای تاریخی عالی قاپو در اصفهان و کاخ الحمرا در اسپانیا را با یکدیگر مقایسه کنیم متوجه می شویم تا چه اندازه از استاندارد جهانی دور هستیم.

در روزهای تراکم گردشگران در عالی قاپو شاهد تردد بدون برنامه ریزی و نظارت آنها در این بنای تاریخی هستیم، گردشگران به راحتی کاشی ها و سایر تزئینات عمارت را لمس می کنند بدون اینکه نظارتی بر آن باشد و توجه شود که این امر به مرور زمان سبب از بین رفتن تزئینات کاخ می شود اما در کاخ الحمرا علاوه بر اینکه برای بازدید از هر قسمت این کاخ باید ورودی جداگانه ای پرداخت کرد، در هر بازدید تعداد محدودی از گردشگران اجازه ورود به کاخ را دارند و این بازدید هم زیر نظر مراقبان و در مدت محدودی انجام می شود چراکه آن ها معتقدند حتی تنفس انسان نیز بر بدنه یک بنای تاریخی اثر می گذارد و سبب از بین رفتن آن در طولانی مدت می شود. اینکه مردم به بهانه های مختلف از بناهای تاریخی ایران بازدید کنند اقدامی پسندیده است اما نه به هر قیمتی بلکه راه های جذب گردشگر و بازدید کننده باید با حساب و کتاب و مطالعه باشد چراکه قبل از جذب گردشگر، حفظ یک بنای تاریخی مهم تر است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه فرهیختگان » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1