انتخاب ایرانگردی به جای سفرهای خارجی! چرا؟

21 مارس 2016 - 22:10 dsfr.ir/dw7d5

انتخاب ایرانگردی به جای سفرهای خارجی! چرا؟
میثم رودکی
در ایام نوروز، برای گردشگری، بازدید از آثار تاریخی و موزه گردی، تهران گزینه مناسبی است.

دلایل بسیاری در کنار تمام کاستی هایی که در زمینه گردشگری داریم، وجود دارد که باید ایران را بگردیم و گردشگری داخلی مان را رونق ببخشیم؛ خود ما و نه خارجی ها.

نوروز فرا رسید، جاده ها گرم از سایش لاستیک ها، چرخ لکوموتیوهای قطار در گردش و بال هواپیماها گشوده به پرواز. در حالی که بیشتر بلیت ها از یک ماه پیش و حتی پیش تر به فروش رسیده اند و بسیاری همچنان دنبال وسیله نقلیه ای برای سفر و بسیاری هم آماده سفر با وسیله شخصی هستند، اما تب مردم برای سفر در زمان نسبتا مناسبی که تعطیلی مدارس و اداره ها را هم همراه دارد تند است؛ چه برای سفرهای داخلی چه برای سفرهای خارجی.

در این میان اما شعار «ایران را بگردید» از مدت ها پیش مطرح شده و دهان به دهان چرخیده؛ چیزی که شاید پیش از این چندان مورد توجه مسوولان نبوده یا تلاشی برای فرهنگسازی آن نشده است. بسیاری معتقدند زمان آن رسیده که به جای ریختن ارز به جیب کشورهایی که حالا حامی تروریست های داعش هستند، بهتر است این پول را در استان ها شهرهای کشورمان خرج کنیم تا چرخ اقتصاد گردشگری مان نیز بهتر بچرخد.

دلایل بسیاری در کنار تمام کاستی هایی که در زمینه گردشگری داریم، وجود دارد که باید ایران را بگردیم و گردشگری داخلی مان را رونق ببخشیم؛ خود ما و نه خارجی ها. به اذعان بسیاری از فعالان گردشگری و کارشناسان این حوزه، گردشگری کشور با فرهنگ سازی برای سفر به اقصی نقاط ایران است که رونق می گیرد و چه بسا گردشگری داخلی مهم تر از ورود گردشگران خارجی به کشور باشد. این مهم محقق نمی شود مگر با فرهنگ سازی و تشویق مردم به سفرهای داخلی در زمان های مختلف سال که محدود به نوروز هم نباشد. حالا پیش از اینکه این فرهنگ سازی از سوی رسانه ها و مسوولان پررنگ تر شود، مردم خودشان دست به کار شده اند و تصمیم گرفته اند به جای سفر به کشورهایی نظیر ترکیه و امارات که حامیان داعش نامیده می شوند، به ایرانگردی بپردازند؛ امری که حالا به گفته رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به شعار سال آینده نیز تبدیل شده است.

لزوم ساماندهی تعطیلات

اما از آن جا که تعطیلات نوروز از نظر زمانی بیش از دیگر زمان ها در طول سال امکان سفر را به خانواده ها می دهد، برنامه ریزی سفرهای چندروزه نیز برای این ایام بیش از مواقع دیگر سال است که البته همین امر خود یک ضعف در گردشگری داخلی به شمار می آید و ساماندهی تعطیلات و همه زمانی شدن سفر را می طلبد. علاوه بر این ها، بدیهی است که در راستای برانگیختن گردشگران داخلی برای ایرانگردی، مولفه ها و معیارهایی را هم نباید از نظر دور داشت؛ سبک سفر، انگیزه و هدف از سفر، نوع نگاه مسافر به سفر و میزان هزینه های سفر در این امر دخیل بوده و اثر مستقیم دارند. برای نمونه از منظر شاخص هزینه، بسیاری از مقاصد گردشگری خارجی همسایه و آسیایی در رقابت تنگاتنگ با مقاصد داخلی هستند؛ با اینکه مقصدهای خارجی در زمان اوج سفر نیستند، اما هزینه ای که با احتساب تخفیف تعریف می کنند از هزینه سفرهای داخلی ما بیشتر است.

چرا ایرانگردی کنیم؟

با این همه دلایل بسیاری وجود دارد که می تواند ما را مجاب کند که دست کم نوروز را در ایران بمانیم و ایران را بگردیم. در اینجا به 8 دلیل اصلی آن اشاره خواهد شد.

امنیت

در شرایط کنونی و با ناامن شدن کشوری همچون ترکیه که یکی از مقاصد بسیاری از ایرانیان در ایام نوروز بود و البته درگیر بودن کشورهای همسایه با جنگ و تنش، ایران کشوری امن در منطقه است و برای گردشگران خارجی و داخلی مقصدی امن و آرام به شمار می رود؛ تا جایی که بسیاری از مجلات و نشریه های معتبر دنیا در سال 2016 میلادی آن را به گردشگران پیشنهاد کرده اند. همچنین این شرایط فرصت مناسبی برای هموطنانمان فراهم کرده تا از جاذبه ها و نادیده های ایران دیدن کنند.

جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوان

دلیل دیگر برای ایرانگردی، وجود ظرفیت های بسیار زیاد طبیعی، تاریخی و فرهنگی در ایران است که با کمی صرف وقت و کسب اطلاعات، می توان سفری متنوع، متناسب با هر نوع سلیقه و علاقه ای را برنامه ریزی کرد.

آب و هوای مناسب و متنوع

طبیعت و آب و هوای ایران به گونه ای است که در تمام فصل های سال می توان در گوشه ای از آن، مکانی با آب و هوای دلنشین یافت. فصل بهار و نوروز هم به قاعده بهاری بودنش در اغلب نقاط ایران آب و هوایی مناسب و معتدل به همراه می آورد که برای هر سلیقه ای مناسب است؛ چیزی که در کمتر کشوری می توان آن را دید.

هزینه های مناسب

با اینکه هزینه های سفر در ایران و برخی نقاط گردشگرپذیر تقریبا همسطح با برخی سفرهای خارجی کشورهای همجوار می شود اما باید در نظر داشت که نوروز برای بسیاری از این کشورها فصل کم سفر است و با احتساب این مهم، متوجه می شویم که چندان هم قیمت مناسبی برای این سفرها در این فصل نیستند. البته این را هم باید در نظر گرفت که انگیزه افراد از سفرهایی که دارند در این مورد تاثیر بسزایی دارد.

تنوع فرهنگی و آشنایی با اقوام مختلف

ایران مهد اقوام مختلف از ترک و لر و بختیاری گرفته تا بلوچ، کرد و کرمانی، لک، عرب و ترکمن و ... است. چنین تنوعی، فرهنگ ها، آیین ها و شیوه های زیستی و صنایع دستی متنوعی را نیز به همراه دارد که در نوع خود دیدنی و جذاب هستند. از همین رو ایرانگردی امکان آشنایی با این اقوام و فرهنگ های گوناگون شان را فراهم می کند و افکار قالبی ما را درباره برخی اقوام تغییر می دهد.

رونق گردشگری داخلی و رشد اقتصادی

از طرف دیگر، چنانچه اشاره شد ایرانگردی موجب گردش مالی در کشور شده، از خارج شدن ارز از کشور جلوگیری کرده و رشد اقتصادی کشور را در پی خواهد داشت؛ چیزی که در شرایط کنونی می تواند جای وابستگی اقتصاد کشور به نفت را بگیرد و به شرط سیاست گذاری صحیح برای آن، درآمدی پایدار را به همراه دارد.

توسعه پایدار و توجه به جامعه محلی

گسترش ایرانگردی از سوی گردشگران داخلی و رعایت اصول اولیه برخورد با مردم و جوامع محلی می تواند این بخش از جامعه را نسبت به گردشگر و گردشگری خوش بین کرده و آن ها را آماده استقبال از گردشگری کند. این امر با اشتغال زایی و تولید با هدف فروش و ارائه خدمات به گردشگر همراه خواهد بود. بنابراین توانمند کردن جوامع محلی، توسعه پایدار گردشگری و در مجموع توسعه پایدار اقتصادی را موجب می شود.

توسعه زیرساخت های گردشگری

در صورت رونق گردشگری داخلی و ترغیب گردشگرانی که حاضرند برای دریافت خدمات بهتر و با کیفیت تر هزینه بیشتر هم بپردازند، می توان انتظار داشت که کم کم زیرساخت های موردنیاز در این حوزه افزایش یافته و باکیفیت تر شوند. البته این مهم در پی افزایش تقاضا و بالا رفتن توقع گردشگر از میزان و چگونگی خدماتی که دریافت می کند، صورت خواهد گرفت. این امر ایران را در افزایش گردشگران ورودی و بهبود خدمات دهی به توریست های خارجی نیز کمک خواهد کرد.

با همه این ها، باید در نظر داشت که احساس امنیت در سفر که آرامش خاطر را به همراه داشته باشد مستلزم آگاه بودن ما به عنوان مسافر با برخی ملزومات گردشگری است. از جمله آن ها برنامه ریزی قبل از سفر و اقدام آگاهانه به سفر اشاره کرد. آشنا بودن به مسیرهای گردشگری، استفاده از راهنماهای محلی که تشویق جامعه محلی به استقبال از گردشگری را نیز در پی دارد. سفرهای گروهی و استفاده از تورهای مسافرتی، اقامت در هتل یا مراکز اقامتی رسمی از جمله آن ها هستند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1