کاشت نهال محیط زیست در مقر سازمان ملل

16 ژانویه 2016 - 11:20 dsfr.ir/5z3p2

کاشت نهال محیط زیست در مقر سازمان ملل
مهر
عبدالله مصباح و کرامت عزیز‌زاده، سفیران صلح

ما به عشق ایران و ایرانی رکاب می زنیم و تنها خواهش ما این است که اگر دست ما را نمی گیرند پای ما را نگیرند!

دوچرخه سواران ایرانی که 68 کشور را با پیام صلح و حفاظت از طبیعت رکاب زده اند راهی سفر تازه ای هستند تا در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک نهال زیتون بکارند.

به گزارش خبرگزاری مهر، عبدالله مصباح و کرامت عزیز زاده که تاکنون در 68 کشور جهان رکاب زده اند، سفیران صلح و دوست داران طبیعت با شعار «حفاظت از محیط زیست و زندگی سالم، شهر پاک برای همگان در سراسر جهان» هستند که این پیام جهانی را با کاشت 2010 نهال زیتون نماد صلح به گوش جهانیان می رسانند.

از افغانستان تا نیویورک

عبدالله مصباح که سرهنگ بازنشسته نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی است و 62 سال دارد، درباره پیشینه این سفر چند هزار کیلومتری می گوید: سفرمان را از سال 1381 آغاز کردیم و تلاش کردیم که در آغاز، ایرانگردان خوبی باشیم. سفرمان را با حمایت از کودکان سرطانی، بدسرپرست و بی سرپرست همراه کردیم و حمایت از خلیج فارس و آبزیان دریای خزر هم اهداف بعدی رکابزنی ما شد.

وی با بیان این که از سال 1387 به افغانستان، بنگلادش و کشورهای آسیای شرقی رفتیم، اضافه می کند: از سال 2010 سفرمان را به کشورهای اروپایی آغاز کردیم و غیر از این که با عنوان سفیران صلح و دوست داران طبیعت با شعار «حفاظت از محیط زیست و زندگی سالم، شهر پاک برای همگان در سراسر جهان» رکاب می زدیم، کاشت 2010 نهال زیتون به عنوان نماد صلح را آغاز کردیم.

این جانباز جنگ تحمیلی با بیان این که سال 1393 سفرمان را با کاشت 14 نهال زیتون به نام امام خمینی (ره)  مزین کردیم، می گوید: یک نهال را با حضور یادگار امام (ره) در مرقد مطهر امام (ره) کاشتیم، 12 نهال در مسیر سفر و نهال چهاردهم را هم روز 14 خردادماه در نوفل لوشاتو کاشتیم.

مصباح در توضیح برنامه های آينده این گروه دو نفره به خبرنگار مهر می گوید: در دیداری که با آقای دکتر ظریف و با حضور رئیس جمهور داشتیم قرار شد روز 12 اسفندماه و در هفته درختکاری با حضور دکتر روحانی، دکتر ظریف و سایر اعضای هیأت دولت و همچنین سفرای کشورهای عضو 1+5 نهالی بکاریم و از آن جا راهی سفر به کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی شویم و نهال دوم را در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک بکاریم و از آنجا هم به مسابقات پارالمپیک 2016 برزیل برویم.

تصویر مردم جهان از ایران را اصلاح کردیم

زمانی که کرامت عزیززاده، همسفر 46 ساله و اهل آستارا، عکس های گوناگون سفرشان از داخل ایران گرفته تا آسیای جنوب شرقی و اروپا را نشان می دهد، مصباح در پاسخ به این که واکنش کشورهای مختلف هنگام رو به رو شدن با اقدام این تیم دو نفره چه بود، می گوید: ما در حد توان خودمان توانستیم تصویری را که استکبار جهانی از کشور ما ساخته بود اصلاح کنیم. در رم در هتلی بودیم و می دیدیم که در لابی دانشجویانی از کشور پرو آمده اند اما تا ما می رسیم این ها لابی را ترک می کنند. یک بار به سراغ شان رفتم و گفتم مشکل شما با ما چیست؟ گفتند شما از طرفداران ملاعمر هستید! من در پاسخ بروشورها و محتوای آموزشی که همراهمان بود را نشانشان دادم و هدف سفرمان را توضیح دادم. شیفته ما شدند، بعدها حتی به ایران آمدند و هنگام بازگشت می گفتند حتما به دوستان و آشنایانمان هم می گوییم این کشور زیبا را ببینند.

ترکیه به ما گفت با پرچم ما رکاب بزنید پولتان را می دهیم

عبدالله مصباح با گلایه از این که مسئولان به اقدام ارزشمندشان بها نمی دهند، می گوید: ما تاکنون 53 میلیون تومان از جیب خودمان برای این سفر هزینه کرده ایم. بسیاری از مسئولان در نشست ها و در حضور رسانه ها اعلام حمایت می کنند اما الان دو سال است که ما فقط برای کاشت نهال در حضور مقامات نامه نگاری می کنیم.

این برادر شهید و جانباز جنگ تحمیلی با اعلام این که از کشور ترکیه به ما گفتند با پرچم ما سفر کنید تا همه هزینه هایتان را بدهیم و از شما پشتیبانی مالی کنیم، می گوید: ما فقط و فقط به عشق ملیت خودمان این کار را انجام دادیم. چطور ممکن بود زیر بار چنین کاری برویم اما این نشان می دهد که موضوع چقدر برای آن ها اهمیت دارد.

وی در پایان می گوید: اگر مسئولان امر نگاه کوچکی به ما داشته باشند ما هم انگیزه بیشتری خواهیم داشت. ما به عشق ایران و ایرانی رکاب می زنیم و تنها خواهش ما این است که اگر دست ما را نمی گیرند پای ما را نگیرند! خانواده ما مشوق ما بودند و مدت ها دوری ما را تحمل کردند و همه بار زندگی در نبود ما روی دوش شان بود. ای کاش مسئولان هم، کمک حال ما می شدند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1