دیدار و مذاکره با اعتصاب کنندگان و  درخواست 1250 نفر از فعالان حافظ کانی بل

لطفا اعتصاب غذا را بشکنید

9 دسامبر 2015 - 13:20 dsfr.ir/cy866

لطفا اعتصاب غذا را بشکنید
آرین نصراللهی
چشمه بل شصت و چهارمین اثر ملی ایران در 2 کیلومتری روستای هجیج قرار دارد و آب آن به رودخانه سیروان می ریزد

در پی آبگیری ناگهانی سد داریان، تعدادی از فعالان محیط زیستی اعتصاب غذا کردند تا شاید اینگونه بتوانند پیام خود را به مسئولان برسانند و این چشمه را نجات دهند.

سید مختار هاشمی، سرپرست گروه کاری ویژه نجات بخشی چشمه بل اظهار داشت: آقایان احمدنژاد و حاج عباس احمدی مشاورین استاندار کردستان به همراه تعدادی از فعالان مدنی از جمله خانم فرزانه کریمی، مهنوش محمدی و بهاره زنگی بند امروز درخواست 1250 نفر از فعالان حافظ کانی بل طی یک طوماری به اعتصاب گنندگان ارایه کردند.

در پی آبگیری ناگهانی سد داریان، تعدادی از فعالان محیط زیستی اعتصاب غذا کردند تا شاید اینگونه بتوانند پیام خود را به مسئولان برسانند و این چشمه را نجات دهند.

پس از این اقدام کمپینی برای درخواست از این فعالان برای شکستن اعتصاب شان تشکیل شد. کمپینی که در رخدادی کم سابقه، فقط در 40 ساعت 1250 نفر آن را امضا کردند. این کمپین به دلیل مناسب نبودن حال جسمی برخی از اعتصاب کنندگان و برای ابلاغ چه زودتر درخواست به آنها، با وجود ادامه داشتن روند امضای نامه به کار خود پایان داد.

در بخشی نامه ای که خطاب به اعتصاب کننده گان امضا شده، آمده است:

"ما  فعالان مدنی و حافظان محیط زیست، سلامت و تندرستی شما عزیزان را خواستاریم.
 از آنجا که نمی توانیم منتظر حرکتی موثر باشیم، خاضعانه از شما تقاضامندیم که به اعتصاب غذای خود پایان دهید. 
ما پیام شما را از جان و دل شنیده ایم. 
مسئولان هم نیک شنیده اند. اکنون اگر با مردمان باشند به درخواست شما و همه دوستداران کانی بل پاسخی شایسته خواهند داد."

در بدو جلسه هاشمی گفت: نجات چشمه (کانی) بل از منظر تهدیدهای جدید امنیتی (گفتمان مثبت امنیتی) به امنیت ملی و اقتصادی کشور ایران کمک خواهد کرد و نقطه عطفی در تفکر توسعه پایدار در کشور می‌باشد. آبگیری سد داریان این فرصت را از دست خواهد داد. اشتباه ادراکی و گزینش عاطفی اطلاعات توسط مشاور و کارفرمای طرح سد داریان منجر به تصمیم گیری نادرست در قبال نجات چشمه بل شده است.

توقف آبگیری سد داریان ضروری است

هاشمی ادامه داد: کمپین به عنوان یک نهاد مدنی با جهت دادن به نوع فعالیت های حفاظت از محیط زیست و نه تحمیل مقصد خاصی، از گفتمان های منفی ضد امنیتی به یک فعالیت مدنی سبب تولد شیوه ایی جدید از مشارکت سیاسی در مردم شده و خواهد شد.

با توجه به اینکه کارفرما هیاهوی سیاسی ایجاد کرده است اما کمپین با مراعات مسایل و مصالح ملی کوشش نموده است که فضای امنیتی را به یک اعتراض مدنی مسالمت آمیز قانونی و شرعی تبدیل کند و توانسته است که فضا‌های منفی ایجاد شده را توسط کارفرما و عوامل آن را به یک فرصت برای نجات این ثروت ملی مهیا سازد و گفتمان جدیدی برای ثبات سیاسی و امنیتی ارایه کند. مصداق این است که کمپین مردمی که بعد از تخریب دهانه 60 میلیون ساله کانی بل در تیرماه 1394 با هدایت گروه کاری شروع شد و ده ها هزار نفر طومارهایی در اعتراض به تخریب این اثر و ثروت ملی امضا نمودند و فعالیت های زیادی انجام شد اما در هیچ کدام از این برنامه های مردمی کوچک ترین اغتشاشی صورت نگرفته است و کاملا مسالمت آمیز بوده است.

سپس حضار از اعتصاب کنندگان خواهش کردند که درخواست 1250 نفر از فعالان مدنی و سیاسی را قبول کنند. اعتصاب کنندگان تایید داشتند که با شعار اعتصاب برای نجات چشمه بل این کار را کرده و یک حرکت محیط زیستی می باشد و نمی گزاریم که کسی سوءاستفاده کند و موضوع را سیاسی یا امنیتی تلقی کند. عدم پاسخگویی مسئولین یکی از دلایل اعتصاب عنوان شد و این که چرا باید وزیر نیرو و معاون وی از آبگیری مطلع نبوده. آنها خواستار شدند که نمایندگان ملت این موضوع را پیگیری کنند.

اعتصاب کنند گان خواستار نجات چشمه بل هستند و فرصت هنوز هست چون نیازی به آبگیری نبوده و تونل های انتقال تا چند سال آینده تکمیل نمی شود و همچنین نیروگاه برق در سال 96 تکمیل می شود. توقف آبگیری سد داریان ضروری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1