واکنشی به خیز آذربایجان برای تصاحب شاهنامه

اقدام آذربایجان برای تصاحب میراث فرهنگی ایران مضحک است

9 نوامبر 2015 - 15:00 dsfr.ir/z3043

اقدام آذربایجان برای تصاحب میراث فرهنگی ایران مضحک است
italcaspian.az
پاوین جمهوری آذربایجان در اکسپوی میلان 2015

رییس انجمن نگارگری ایران گفت: اقدام کشور جمهوری آذربایجان برای ثبت هنر نگارگری و مینیاتور ایران به نام خود، کاری مضحک است و باید با آن برخورد جدی شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ محمدباقر آقامیری درباره انتشار کتابی شامل نگارگری های ایرانی توسط جمهوری آذربایجان و توزیع آن در اکسپوی 2015 میلان، اظهار کرد: من نمی دانم چرا آذربایجانی ها این عقده را دارند که همه چیز را به اسم خودشان بزنند. اگر کانال آذربایجان را نگاه کنید، در برنامه فرهنگی-هنری شان یک مینیاتور بزرگ از دوره صفویه می گذارند و شعار می دهند که این هنر برای ماست. در حالی که این اقدام بسیار مضحک است، چون همه اشعار آن ها به زبان فارسی است.

او ادامه داد: یک زمانی همه این سرزمین ها جزو خاک ایران بوده و به خاطر بی لیاقتی شاه های قاجار تکه پاره شده است. حالا این کشورها می خواهند هنر اصیل و ماندگار ایران را در حوزه های مختلف به اسم خودشان به ثبت برسانند. البته هر کاری که بخواهند بکنند برای خودشان بد است، چون در همه کتاب هایی که در 70 سال گذشته در لندن و نیویورک و کشورهای غربی چاپ شده، عبارت Persian painting آمده است.

ایسنا

آقامیری همچنین بیان کرد: در دوره حکومت صفوی شهرهای تبریز، قزوین و اصفهان مرکز حکومت بودند. کسی نمی تواند تاریخ را خدشه دار کند. بنابراین باید قاطعانه با این نوع رفتارها برخورد کرد، به نظر من، همه این کارها ناشی از کم کاری و سوء مدیریت در وزارت ارشاد است. سازمان میراث فرهنگی هم هیچ حرکت و کار مفیدی در این زمینه انجام نمی دهد و هرچه انتقاد در رسانه ها منتشر می شود، انگار گوش ها کر و چشم ها بسته است.

رئیس انجمن نگارگری ایران اضافه کرد: متأسفانه کسانی در مدیریت فرهنگی کشور هستند که برای ارزش های این مملکت قدم بر نمی دارند و دنبال منافع شخصی خودشان هستند، کسانی که دلسوز نیستند و تا به حال قدمی بر نداشته اند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، پاویون کشور جمهوری آذربایجان در اکسپوی 2015 میلان کتاب نفیسی را شامل مینیاتورهای ایرانی با عنوان «مینیاتور آذربایجان» به بازدیدکنندگان عرضه کرد. در این کتاب که با امتناع از ذکر نام «ایران»، شهرهای اردبیل، تبریز، ارومیه و مراغه (در استان های اردبیل و آذربایجان شرقی و غربی ایران) تا ایروان (پایتخت جمهوری ارمنستان) و باکو (پایتخت جمهوری آذربایجان)، قلمرو هنر این کشور توصیف شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1