معاون میراث فرهنگی خوزستان خبر داد:

کتیبه های کوفی شوشتر مرمت شد

18 اوت 2015 - 14:30 dsfr.ir/8v8yk

نجات بخشی و مرمت آرایه های معماری 800 ساله امامزاده عبدالله شوشتر که به کتیبه های کوفی شوشتر معروف است بالاخره مرمت شد.

معاون میراث فرهنگی خوزستان گفت: نجات بخشی و مرمت آرایه های معماری 800 ساله امامزاده عبدالله شوشتر به پایان رسید؛ با پایان این پروژه، مرمت بنای این بقعه تاریخی آغاز می شود.

عاطفه رشنویی اظهار کرد: مستندنگاری و نجات بخشی آرایه های بی نظیر امامزاده عبدالله شوشتر برای که برای نخستین بار به شکل علمی و زیر نظر معاونت میراث فرهنگی اداره کل خوزستان انجام شد، از محل اعتبارات استانی این معاونت و با حضور 8 نفر از متخصصان مرمت آرایه های معماری در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به انجام رسید.

وی افزود: مرحله مرمت آرایه های معماری امامزاده عبدالله شوشتر، آرایه های معماری ورودی حرم شامل کتیبه آجری به خط کوفی، آرایه های سنگی به صورت معرق هندسی و همچنین کتیبه ها و نقوش گیاهی حجاری شده طی 80 روز انجام شد.

رشنویی خاطرنشان کرد: همچنین آرایه های ایوان اصلی این بنای بی نظیر تاریخی شامل دیوارنگاره ها و آرایه های گچی نوشتاری و نقوش هندسی و گیاهی و همچنین پنجره گچی مشبک از زیر دست مرمت کاران خبره این پروژه گذشت. پاکسازی، لایه برداری، استحکام بخشی لایه های آستر، بستر و لایه رنگ، مرمت بخش های کمبود، موزون سازی رنگی و تثبیت نهایی از اجزای مختلف این پروژه بودند.

معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان خاطرنشان کرد: از دیگر بخش  های پروژه مرمت تزیینات امامزاده عبدالله شوشتر، نجات بخشی در چوبی تاریخی آن بود که با برداشتن 6 لایه رنگ، استحکام بخشی و موزون سازی رنگی، به صورت اصلی خود بازگشت.

لازم به ذکر است، تزئینات معماری و کتیبه های این بقعه با توجه به اسناد تاریخی از آثار دوره خلافت عباسیان باقی مانده که در قرن هفتم هجری الحاقاتی به آنها اضافه شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1