13 ژوئیه 2024 - 01:03
معاون میراث فرهنگی خوزستان خبر داد:

کتیبه های کوفی شوشتر مرمت شد

18 اوت 2015 - 14:30 dsfr.ir/8v8yk

نجات بخشی و مرمت آرایه های معماری 800 ساله امامزاده عبدالله شوشتر که به کتیبه های کوفی شوشتر معروف است بالاخره مرمت شد.

معاون میراث فرهنگی خوزستان گفت: نجات بخشی و مرمت آرایه های معماری 800 ساله امامزاده عبدالله شوشتر به پایان رسید؛ با پایان این پروژه، مرمت بنای این بقعه تاریخی آغاز می شود.

عاطفه رشنویی اظهار کرد: مستندنگاری و نجات بخشی آرایه های بی نظیر امامزاده عبدالله شوشتر برای که برای نخستین بار به شکل علمی و زیر نظر معاونت میراث فرهنگی اداره کل خوزستان انجام شد، از محل اعتبارات استانی این معاونت و با حضور 8 نفر از متخصصان مرمت آرایه های معماری در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به انجام رسید.

وی افزود: مرحله مرمت آرایه های معماری امامزاده عبدالله شوشتر، آرایه های معماری ورودی حرم شامل کتیبه آجری به خط کوفی، آرایه های سنگی به صورت معرق هندسی و همچنین کتیبه ها و نقوش گیاهی حجاری شده طی 80 روز انجام شد.

رشنویی خاطرنشان کرد: همچنین آرایه های ایوان اصلی این بنای بی نظیر تاریخی شامل دیوارنگاره ها و آرایه های گچی نوشتاری و نقوش هندسی و گیاهی و همچنین پنجره گچی مشبک از زیر دست مرمت کاران خبره این پروژه گذشت. پاکسازی، لایه برداری، استحکام بخشی لایه های آستر، بستر و لایه رنگ، مرمت بخش های کمبود، موزون سازی رنگی و تثبیت نهایی از اجزای مختلف این پروژه بودند.

معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان خاطرنشان کرد: از دیگر بخش  های پروژه مرمت تزیینات امامزاده عبدالله شوشتر، نجات بخشی در چوبی تاریخی آن بود که با برداشتن 6 لایه رنگ، استحکام بخشی و موزون سازی رنگی، به صورت اصلی خود بازگشت.

لازم به ذکر است، تزئینات معماری و کتیبه های این بقعه با توجه به اسناد تاریخی از آثار دوره خلافت عباسیان باقی مانده که در قرن هفتم هجری الحاقاتی به آنها اضافه شده است.

1