29 سپتامبر 2023 - 20:42

راهنمایان تخصصی تورهای دوچرخه سواری روی کار می آیند

25 فوریه 2017 - 09:30 dsfr.ir/u30u9

راهنمایان تخصصی تورهای دوچرخه سواری روی کار می آیند
ارسباران
گردشگری با دوچرخه (cycle tourism)

دوره ی آموزشی راهنمای تخصصی تورهای دوچرخه سواری برای نخستین بار در #ایران راه اندازی می شود.

علی شادلو مجری این طرح به ایسنا گفت: از زمان ابلاغ آیین نامه ی راهنمایان گردشگری مصوب سال 1394، ایده ی ایجاد دوره ی آموزشی برای راهنمایان تورهای گردشگری دوچرخه سواری شکل گرفت. هرچند پیش از آن، دوره های تخصصی برای آموزش راهنمایان تورهای پرنده نگری و کوهستان برگزار می شد، ولی به دلیل خلاء قانونی این دوره های تخصصی در مدارک هویتی راهنمایان تور ثبت نمی شد. یعنی در کارت راهنمایان گردشگری که چنین دوره هایی را پشت سر گذاشته اند هیچ مشخصه ای درباره ی تخصص آن ها وجود ندارد.

وی اضافه کرد: پس از اصلاح آیین نامه ی راهنمایان گردشگری اکنون بندی به لزوم آموزش راهنمایان تخصصی با علایق ویژه نظیر طبیعت گردی، سلامت، ورزشی، زیارت و دریایی اختصاص داده شده که امکان طراحی دوره های تخصصی تر را یا تثبیت موقعیت حرفه ای آن ها فراهم کرده است.

شادلو افزود: این دوره شیوه نامه ی اجرایی دارد که بر آن اساس لازم است متقاضیان برای انتخاب شاخه ی تخصصی خود، قبلا کارت راهنمای تور را از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دریافت کرده و آموزش های اولیه مربوط به راهنمای تور را گذارنده باشند تا بتوانند وارد این مرحله شوند.

به گفته ی او، این دوره ی تخصصی که تا پیش از این نمونه ی آن به طور رسمی در کشور اجرا نشده بود، مشترک توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و فدراسیون دوچرخه سواری پشتیبانی می شود، یعنی متحوای آموزش های گردشگری را سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تهیه می کند و آموزش های مربوط به مربی دوچرخه سواری را فدراسیون مربوطه ارائه می دهد و مدرک نهایی نیز توسط این بخش ها صادر خواهد شد.

شادلو درباره ی لزوم راه اندازی این دوره ی تخصصی در کشور، به فعالیت های پراکنده و گاه موازی که صورت می گیرد اشاره کرد و افزود: این دوره پس از بازارسنجی و با مطالعه راه اندازی شده است. ما بعد از بررسی های اولیه به این نتیجه رسیدیم که تورهای زیادی در حوزه ی دوچرخه سواری و آفرود توسط افراد مبتدی و آموزش ندیده برگزار می شود که لطمه های زیادی را به طبیعت و همچنین فعالیت های حرفه ای و تخصصی تر راهنمایان گردشگری وارد کرده است. مبتنی بر همین نیازسنجی و آسیب هایی که بازار گردشگری از فعالیت های ناآگاهانه دیده بود، مطابق با قانون بالادستی مصوبِ هیات وزیران این دوره طراحی شد.

وی اضافه کرد: این دوره ی آموزشی که مختص آقایان است از سال آینده آغاز می شود که طول مدت آن، پنج ماه خواهد بود.

دیدگاه ها

  • محمد 12 اکتبر 2017 - 10:29

    سلام
    جهت دریافت کارت راهنمای گردشگری با دوچرخه باید به کجا مراجعه کنیم؟ و چه شرایطی داره؟
    ممنون اگر راهنمایی بفرمایید.

1