20 اکتبر 2019 - 23:37

کشف کف آجری در حیاط عمارت فتح الله یف

18 فوریه 2017 - 21:40 dsfr.ir/fm9qj

کشف کف آجری در حیاط عمارت فتح الله یف
روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی
کشف کف آجری حیاط عمارت تاریخی «فتح الله یف»

کاوش های باستان شناسی در #ارگ #علیشاه به کشف بقایای کف آجری تخریب شده حیاط اثر ملی عمارت تاریخی «فتح الله یف» منجر شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، بهرام آجرلو - رییس هیأت کاوش اضطراری ارگ علیشاه «مسجد علیشاه» و عمارت تاریخی فتح الله یف تبریز - با اعلام این خبر افزود: در این مدت هیأت کاوش موفق شد شواهدی از بقایای سازه و شالوده ی قلعه احتمالا قاجاری تبریز، ساختارهای سنگی و سفالی مرتبط با نوعی سیستم انتقال آب را نیز کشف کند.

این باستان شناس، قطعات سفالینه های ادوار تمدنی اسلامی - بالاخص ایلخانی تا قاجار - و چند قطعه احتمالا پیش از اسلامی را از آخرین کشفیات دیگر در این محوطه تاریخی با ارزش اعلام کرد.

او بیان کرد: در جریان کاوش های صورت گرفته هیأت باستان شناسی موفق شد بقایای کف آجری تخریب شده ی حیاط اثر ملی عمارت تاریخی «فتح الله یف» و یک سازه ی خشتی- چینه ای که در نقشه های ژئوفیزیکی توسط کوروش محمدخانی ثبت شده بود را شناسایی، خاک برداری و مستندسازی کند.

این در حالیست که همزمان با کاوش های باستان شناسی حفر چاه های نصب شمعک بتنی پشتیبان پارکینگ در جبهه غربی محدوده کارگاه کاوش و به موازات خیابان ارگ، ادامه دارد.

در روزهای نخست کاوش های باستان شناسی در محدوده آثار ملی ارگ علیشاه "مسجد علیشاه "و عمارت فتح الله یف تبریز بخشی از شالوده های برج و باروی قلعه قدیم تبریز که سیاحان و مورخان به آن اشاره کرده اند و قطعاتی از سفالینه های دوران اسلامی و پیش از اسلام کشف شد.

پس از بروز اخلال در ادامه کاوش های باستان شناسی، دو هفته پیش هیأتی به نمایندگی معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و پژوهشکده باستان شناسی برای حل مشکل به تبریز اعزام شد.

در نشست این هیأت با مسئولان مصلای تبریز توافق شد پژوهش های کاوش عملیات میدانی به مدت 90 روز ادامه یابد.

بر اساس بند ج ماده 114 قانون برنامه 5 ساله چهارم، همه وزارتخانه ها، سازمان ها و موسسات دولتی موظف اند قبل از اجرای پروژه های بزرگ عمرانی و در مرحله امکان سنجی و مکان یابی نسبت به انجام مطالعات فرهنگی تاریخی «میراث فرهنگی» اقدام و در طراحی و مکان یابی پروژه های یاد شده نتایج مطالعات را رعایت کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1