12 اکتبر 2021 - 05:03
معاون وزیر ارتباطات و فناوری در بازدید از نمایشگاه صنایع دستی:

بسترهای توسعه تجارت الکترونیک صنایع دستی مهیا شده است

17 فوریه 2017 - 21:00 dsfr.ir/td4wx

بسترهای توسعه تجارت الکترونیک صنایع دستی مهیا شده است
میثم رودکی / دنیای سفر
بیست و ششمین نمایشگاه ملی و پنجمین نمایشگاه بین المللی صنایع دستی در مصلی تهران

معاون وزیر ارتباطات و #فناوری گفت: بسترهای #توسعه #تجارت #الکترونیک صنایع دستی در #ایران مهیا است.

مرتضی براری، امروز 29 بهمن، در گفت و گو با خبرنگار ستاد خبری بیست وهفتمین نمایشگاه ملی صنایع دستی، با اشاره به صنایع دستی به عنوان یکی از ابزارهای تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: «اقتصاد مقاومتی به معنی استفاده حداکثری از ظرفیت ها و فرصت های کشور و به تعبیری خلق ثروت از مزیت های کشور است و صنایع دستی، با توجه به ظرفیت های بسیار ارزشمند آن، جزو مزیت های کشور محسوب می شود.»

براری با تشریح این ظرفیت ها افزود: «صنایع دستی ایران توان آن را دارد که رده های سوم یا حتی دوم جهانی را کسب کند. ظرفیت تولید صنایع دستی در کشور سالانه 10 هزار میلیارد تومان است.»

معاون وزیر ارتباطات و فناوری با اشاره به ضرورت توسعه تجارت الکترونیک در حوزه صنایع دستی گفت: «در حوزه ICT، زیرساخت های لازم فراهم شده و فضا برای فروش صنایع دستی به وجود شده است.»

او در ادامه افزود: «در سال 2015، 6 درصد از کل حجم خرده فروشی به صورت الکترونیک صورت گرفته و حجم این معاملات به صورت تصاعدی رو به افزایش است. همچنین 25 درصد از معاملات الکترونیک از طریق تبلت و گوشی های همراه انجام می شود.»

براری درباره امکان توسعه تجارت الکترونیک در ایران گفت: «از ابتدای دولت دهم میزان کابران اینترنت از 3.5 نفر در طول سه سال به 34 میلیون نفر رسیده است؛ بنابراین شاهد رشدی 10 برابری بوده ایم. صاحبان کسب و کارها از این ظرفیت استفاده کرده اند و وزارت ارتباطات و فناوری در تلاش است با همکاری مسئولان حوزه صنایع دستی فروش بین الملل و شبکه فروش صنایع دستی را ارتقا دهد.»

او با اعلام میزان فروش صنایع دستی گفت: «در حال حاضر، بازار صنایع دستی 1300 میلیارد تومان است و این امکان وجود دارد که به 8 برابر یعنی معادل 10 هزار میلیارد تومان برسد. در واقع، ما در پی شکل دادن اکوسیستم های جدید برای کسب و کارها در این بازار هستیم. این اکوسیستم، علاوه بر تحقق اقتصاد مقاومتی، می تواند باعث ارتقای جایگاه صنایع دستی ایران به رتبه های دوم و سوم جهانی شود.»

نمایشگاه ملی صنایع دستی (عیدانه) با حضور 31 استان کشور، تا 1 اسفند، از ساعت 10 تا 18، در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران در حال برگزاری است.

1