23 ژوئن 2024 - 00:31

کاربرد اینترنت اشیا در هتل

12 فوریه 2017 - 12:00 dsfr.ir/c77o9

کاربرد اینترنت اشیا در هتل
cunotic.com
اینترنت اشیا در اتاق های هتل

صنعت #گردشگری در سال 2015، حدود 130 میلیون دلار روی #تکنولوژی #اینترنت اشیا سرمایه گذاری کرده است.

این روزها، اینترنت اشیا در همه محافل مربوط به تکنولوژی تبدیل به یک عبارت فراگیر شده است و هر جا که صحبت از تکنولوژی های نوین باشد، در مورد این عبارت نیز سخنی به میان می آید. از این رو، هر فعال در زمینه گردشگری و هتلداری باید به موضوع اینترنت اشیا به خوبی واقف و درک درستی از آن داشته باشد؛ چرا که این مفهوم در زمان کوتاهی تمام ابعاد و بخش های مختلف در صنعت گردشگری و هتلداری را تحت تاثیر قرار خواهد داد. در واقع، اینترنت اشیا (IoT) در حال تغییر مسیرهای راهیابی مسافران و گردشگران در فرودگاه های بزرگ است و آنها را از یک تجربه پروازی فوق العاده برخوردار خواهد کرد. اما یکی از بهترین و مهیج ترین تجربیات از نوآوری ها در زمینه اینترنت اشیا، کاربرد این مفهوم در اتاق های هتل ها است. در ادامه، به بررسی نقش اینترنت اشیا در هتلداری خواهیم پرداخت و آنچه را که گردشگران و مسافران و نیز مدیران هتل در حال حاضر قادر به دیدن آن نیستند ولی در آینده نزدیک به آن دست خواهند یافت را مورد بررسی کلی قرار خواهیم داد.

IoT چیست؟

اینترنت اشیا شبکه ای از اشیای فیزیکی است که از طریق ابزارهای الکترونیکی با هم صحبت می کنند. به طور مثال تصور کنید که GPS موبایل شما اطلاعات به روزرسانی شده ترافیک را برای شما ارسال کند یا به عنوان نمونه ای دیگر تصور کنید که شما بتوانید از طریق یک اپلیکیشن موبایلی چراغ های اتاق خود یا مثلا دمای اتاق را تنظیم کنید. مردم غالبا شگفت زده می شوند وقتی می فهمند مفهوم اینترنت اشیا برای سال ها در اطراف آنها وجود داشته است و بیشتر حیرت زده خواهند شد وقتی می بینند خودشان هم در حال استفاده از این مفهوم بوده اند. اما این موضوع برای حرفه ای ها و دست اندرکاران صنعت گردشگری، وقتی بدانند تعداد دیگر صنایعی که تا این حد از تکنولوژی و مفاهیم مربوط به اینترنت اشیا استفاده می کنند و آن را پذیرفته اند کم است، به صورت فزاینده ای از اهمیت برخوردار خواهد شد. این حقیقت از گزارش هایی منتج می شود که صنعت گردشگری را پیشروی استفاده از تکنولوژی و فناوری های نوین نشان می دهند.

طبق همین گزارش ها، صنعت گردشگری در سال 2015، حدود 130 میلیون دلار روی تکنولوژی اینترنت اشیا سرمایه گذاری کرده است. همان طور که همه ما می دانیم صنعت گردشگری و مشاغل مربوط به آن، همه به طرز قابل توجهی با تجربیات مشتریان ارتباط دارند و بنابراین شرکت های گردشگری برای متفاوت کردن تجربیات مشتریان خود از سایر رقبا تلاش می کنند. بنابراین اگر یک هتل بتواند به مشتریان فرصت و تجربه استفاده از اتاق بدون کلید و با سیستم بازشوی هوشمند از طریق اپلیکیشن موبایل را ارائه دهد، خواهد توانست از رقبای خود در این عرصه پیشی بگیرد و مشتریان بیشتری را به سمت خود جذب کند.

اینترنت اشیا در اتاق های هتل شما

با همان شیوه ای که در فرودگاه ها، اینترنت اشیا به کمک خدمات دهندگان و دریافت کنندگان این خدمات می آید تا از این طریق بتوانند اطلاعات به روزرسانی شده و اطلاعات تاخیر پرواز را به دست آورند و از این طریق تجربه بهتری از حضور در آن مکان داشته باشند، هتل ها نیز به دنبال این هستند که با استفاده از چنین سیستمی، تجربه بهتری را در اختیار مشتریان خود قرار دهند. به این ترتیب، آن هنگام که یک مسافر تجاری به هتل می آید و قصد اقامت دارد، هتل باید برای ارتباط و اتصال مشتری با دنیای بیرون آماده باشد و نیز میهمان بتواند مواردی از جمله تلویزیون، دمای اتاق، میزان نور اتاق، پرده ها و هرچیز دیگر را تا حد امکان از طریق اینترنت کنترل و تنظیم کند. برخی سرویس دهندگان در حوزه اینترنت اشیا، تصویری از آینده آنچه هتل ها می توانند در قالب این مفهوم به مشتریان خود ارائه کنند را نمایان کرده اند. اتاق های هتلی که با صدا کنترل می شوند، یکی از این تصاویر جدید است. کنترل اتاق ها از طریق امکان تنظیم دما و نور اتاق گرفته تا دمای آب حمام از این نمونه هاست. همان طور که تاکنون دریافته اید پتانسیل بسیار بالایی برای انواع خدمات در اتاق هتل وجود دارد که می توان با اینترنت اشیا فراهم کرد.

اینترنت اشیا و مدیریت ریسک

با وجود اینکه مفهوم اینترنت اشیا برای مسافران و نیز برای ارائه دهندگان سرویس ها برای تمایز از رقبا موضوع جذاب و هیجان انگیزی است ولی ریسک هایی نیز در این میان وجود دارد که توجه سرویس دهندگان را به خود جلب می کند. یکی از این ریسک ها موضوع امنیت اطلاعات است که از این طریق بیشتر می تواند در معرض خطر قرار داشته باشد و البته ریسک های دیگری که می توان آنها را برشمرد. به نظر می رسد طبق گزارش های مراکز مطالعاتی، هنوز ایمنی کافی در استفاده کامل از مفهوم اینترنت اشیا وجود ندارد و این فناوری و استفاده گسترده از آن برای میهمانان هتل ها از مواردی است که باید با گذشت زمان و بهبود سیستم های امنیت دیتا و فناوری اطلاعات از خطرات آن کاست و به سمت ایده آل های مورد نظر حرکت کرد.

1