29 فوریه 2020 - 13:07

آلمانی ها سراغ دو اثر جهانی ایرانی رفتند

30 ژانویه 2017 - 17:00 dsfr.ir/fa78q

آلمانی ها سراغ دو اثر جهانی ایرانی رفتند
میثم رودکی
مجموعه باستانی تخت سلیمان در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است

با همکاری معاونت میراث فرهنگی، پژوهشگاه میراث فرهنگی و کارشناسان آلمانی، مطالعات سازه ای و حفاظتی برخی از آثار جهانی آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ با توجه به برخی مشکلات سازه ای در تعدادی از آثار ثبت جهانی ایران مانند مجموعه سازه های آبی شوشتر، مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی، میدان نقش جهان و مجموعه تخت سلیمان و همچنین به دلیل همکاری موفقی که پیش ز این معاونت میراث فرهنگی با متخصصان بین المللی داشت، معاونت میراث فرهنگی با هیاتی از کارشناسان و متخصصان آلمان زمینه ای برای ادامه همفکری و اقدامات کارشناسی را فراهم کرد.

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی و سید محمد بهشتی، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، پرفسور «یگر» یکی از اساتید دانشگاه «درسدن» آلمان، پیشنهادات و امکان سنجی و انجام مطالعات برخی از محوطه های جهانی ایران بررسی شد.

طالبیان، با بیان این که در حال حاضر، این پروژه در سایت جهانی «تخت سلیمان» آغاز شده است و پس از بررسی و پایش توسط متخصصان بین المللی استحکام بخشی روی ایوان شرقی بنا آغاز شده است، گفت: برخی تجهیزات فنی و وسایل مورد نیاز برای مرمت و استحکام بخشی نیز از پایگاه جهانی بم به سایت تخت سلیمان انتقال داده شده است و تعدادی تجهیزاتی مانند دستگاه آسیاب گچ نیم کوب نیز ساخته شده تا در این سایت جهانی به کار گرفته شود.

او در ادامه به همکاری های موفقیت آمیز متخصصان ایرانی و خارجی در زمینه مرمت اشاره کرد و افزود: درحال حاضر فعالیت های مشترکی که میان تیم ایرانی و متخصصان خارجی صورت گرفته نتایج بسیار موثر و موفقیت آمیزی به همراه داشته است. به طوری که هم اکنون فعالیت هایی که در پایگاه جهانی بم انجام شده بسیار مورد استقبال نهادهای علمی قرار گرفته و قرار است این همکاری در بم تداوم یابد.

این در حالی است که پروفسور «یگر» که پیش از این اقدام به مرمت خانه سیستانی در ارگ بم کرده بود به منظور ارائه مشاوره و راهکارهای مناسب در زمینه چگونگی مرمت گنبدِ چینیِ خانه شیخ صفی الدین اردبیلی از این بنای تاریخی و جهانی دیدن کرده بود.

او پس از انجام مشورت میدانی و با استفاده از نظرات کارشناسان محلی اعلام کرد: تهیه و تدوین پلان مدیریت سازه ای، ارزیابی و شدت و ضعف و مشکلات سازه های موجود، نشست و رطوبت زمین، تاثیرات زلزله، تدوین برنامه عملیاتی حفاظت و مرمت بخشی هایی که در اولویت است، از جمله اقداماتی است که باید در فاز اول در محوطه جهانی میدان نقش جهان انجام شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 12 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1