بیمارستان و استخری که محوطه اشکانی را تخریب کردند

17 ژانویه 2017 - 16:30 dsfr.ir/tw7uo

بیمارستان و استخری که محوطه اشکانی را تخریب کردند
پژوهشگاه میراث فرهنگی
محوطه قلعه کوشکله در سقز

بخش اعظم محوطه #کوشکله به دلیل ساخت استخر در سالیان گذشته به شدت تسطیح و خاک آن به منظور ساخت آب بند مورد استفاده قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، «زاهد کریمی»، سرپرست هیأت کاوش در قلعه کوشکله سقز با اعلام این خبر گفت: این محوطه طی سالیان گذشته به دلیل ساخت استخر کشاورزی و بیمارستان جدید شهر سقز در استان کردستان به شدت مورد تسطیح و تخریب قرار گرفته است.

وی با اشاره به پیمایش صورت گرفته در این محوطه افزود: آثار سفال های سطحی این محوطه نشان داد که در دوره های هزاره اول و نیز دوره اشکانی از این محل به عنوان یک محوطه استقراری استفاده شده است.

او اظهار کرد: با توجه به تخریب های صورت گرفته در این محوطه تاریخی و از سوی دیگر ابهامات موجود در پیشینه شهر سقز و به منظور تشخیص دوره های استقراری، گروه باستانشناس بر آن شد تا با گمانه زنی در این محوطه علاوه بر نجات بخشی آثار احتمالی، نسبت به تبیین پیشینه شهر سقز در این قسمت اقدام کند.

به گفته کریمی، در طول یک ماه 16 گمانه در ابعاد و محل های مختلف محوطه کوشکله مورد کاوش قرار گرفت که در نتیجه این فعالیت هیچ لایه استقراری در 15 گمانه تشخیص داده نشد، اما تنها در یک گمانه آثار معماری دوره اشکانی در 2 فاز بسیار ضعیف مورد شناسایی و مستندسازی قرار گرفتند.

این باستان شناس ادامه داد: در چهار گمانه و با مطالعه و تجزیه و تحلیل بر روی سفال های حاصل از کاوش مشخص شد که در محوطه کوشکله دو استقرار مجزا از اعصار مفرغ قدیم و آهن در ضلع شمالی و یک استقرار اشکانی در ضلع جنوبی محوطه داشته ایم و فاز استقرار اشکانی بر روی دوره های پیشین خود قرار نگرفته اند.

او تصریح کرد: به نظر می رسد این مسئله به دلیل وجود منابع غنی آب و خاک در محوطه کوشکله بوده، چرا که در ضلع شرقی محوطه رودخانه بزرگ سقز را داریم که می تواند به استقرارهای طولانی مدت در این منطقه کمک کند.

به گفته این باستان شناس، بخش اعظم محوطه به دلیل ساخت استخر در سالیان گذشته به شدت تسطیح و خاک آن به منظور ساخت آب بند مورد استفاده قرار گرفته است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1