16 اکتبر 2019 - 03:02

لذت هنر معاصر در اعماق آب

17 ژانویه 2017 - 10:00 dsfr.ir/gf6pc

لذت هنر معاصر در اعماق آب
mckislev.com
آثار جیسون دکاره تیلور در موزه زیر دریا

هفته گذشته مجسمه های جیسون تیلور هنرمند بریتانیایی در اولین #موزه زیر دریایی #اروپا قرار داده شد.

آثار جیسون دکاره تیلور، در حالی در کف دریا مستقر شدند که عکس ها و خبرهای این رویداد بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان داشت. این مجسمه ساز و موسس موزه بیش از 300 اثر هنری را به خانه جدیدشان، «موزه آتلانتیک» انتقال داد. تیلور این پروژه را از سه سال پیش آغاز کرد و آثار او بازتاب مردم معمولی، لحظه هایی از زندگی روزانه آن ها و برخی چهره های شناخته شده است.

موزه آتلانتیک تجربه ای یگانه را به علاقه مندانش عرضه می کند. تجربه ای که حتی در روزهای گذشته شرکت های مسافری و گردشگری را واداشته است تا به تبلیغ تورهای آن بپردازند.

اما درباره تاثیر فرسایش آب بر این مجسمه های بسیار بزرگ جای نگرانی نیست. زیرا آن ها از سخت ترین نوع سیمان دریایی ساخته شده و کارشناسان استحکام آن ها را برای 300 سال تضمین کرده اند.

علاوه بر این مصالح به کار رفته تاثیر سوء بر محیط زیست دریایی نخواهد داشت. بالعکس زیستگاه جدیدی را برای آبزیان دریایی فراهم می کند که در ترکیب با مواد به کار رفته در ساخته مجسمه ها و شمایل آن ها منظره ای فریبنده را ایجاد می کند.

در این مجموعه از مرجان های مصنوعی با PH خنثی برای جذب برخی از گونه های آبی به کار گرفته شده تا بتواند برای بازدیدکنندگان فضایی کاملا طبیعی و نزدیک ترین به طبیعت را به نظر آورد.

غواصان می توانند این گالری بی نظیر را که در عمق 15 متری آب قرار گرفته است ضمن غواصی مشاهده کنند. بازدیدکنندگان معمولی نیز با قایق هایی با کف شیشه ای از این موزه دیدار خواهند کرد.

این موزه هنرهای معاصر شامل دیواری 100 تنی به طول 30 متر، باغ هایی از مجسمه های گیاهی و بیش از 200 نوع فیگورهای انسانی ساخته شده در این موزه هستند.

اما چنین ایده های خلاقانه ای پیشاپیش، پیشنهادی برای ظرفیت های گردشگری ایران نیز هستند. سواحل مرجانی جنوب و شرایط ویژه برای گردشگری ظرفیت های بالقوه ای هستند که می توان با خلاقیت به بهترین نحو از آنها استفاده برد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « تین نیوز » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1