29 فوریه 2020 - 13:36

نخستین واکنش به ماجرای مهدیه عابدزاده

16 ژانویه 2017 - 13:00 dsfr.ir/ka2ei

نخستین واکنش به ماجرای مهدیه عابدزاده
mashhadnews.org
مهدیه حاجی عابدزاده در مشهد

جامعه المصطفی متعهد شده بنا را عین به عین با ضوابط میراث فرهنگی بسازد و بهره بردار باید اثر را مجدد احیا کند.

"مدیرکل اداره میراث فرهنگی خراسان رضوی"

مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی پس از تأخیر چندروزه نسبت به تخریب کامل نخستین مهدیه تاریخی ایران در مشهد و در اظهاراتی دیرهنگام اعلام کرد: جامعه المصطفی متعهد شده است عین به عین و در همان نقطه، ساخت و ساز مهدیه را براساس ضوابط و مستندات موجود و تصاویر و با نظارت میراث فرهنگی اجرایی کند.

حسین زارع صفت افزود: پرونده مهدیه عابدزاده در گذشته برای ثبت تنظیم شد و با توجه به تخریب بنا، جلسه ثبت در تهران برگزار شد و به زودی شماره ثبت نیز اعلام می شود. زارع صفت تصریح کرد: میراث فرهنگی خراسان رضوی مجوز تخریب هیچ بنای تاریخی را نمی دهد.

وی گفت: براساس مصوبه شورای عالی شهرسازی در صورت تخریب بنای مذکور، صرفا صدور پروانه ساخت عین به عین مهدیه منطبق با ماده 7 قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی توسط شهرداری مجاز است و مالک بنا باید عین به عین بنا را بسازد.

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: جامعه المصطفی متعهد شده بنا را عین به عین با ضوابط میراث فرهنگی بسازد و بهره بردار باید اثر را مجدد احیا کند، در غیر این صورت پروژه متوقف می شود.

زارع صفت با بیان اینکه بنای مهدیه به عنوان اثر ثبتی میراث فرهنگی نبوده و جامعه المصطفی به عنوان ملک خود آن را تخریب کرده است، افزود: ما نیز در مدت یک سال گذشته نسبت به ثبت این اثر جلسات متعددی با جامعه المصطفی برگزار کردیم که منجر به متقاعدشدن و متعهد شدن جامعه المصطفی به بازسازی عین به عین آن شد.

وی گفت: مهدیه عابدزاده به عنوان یک مکان رویداد تاریخی ثبت می شود و بنای فعلی که تخریب شده فاقد ارزش های معماری جهت ثبت در فهرست آثار ملی کشور بود. وی افزود: جامعه المصطفی اعلام کرده است بنای مهدیه به انضمام منزل مرحوم عابدزاده با کاربری آموزشی و فرهنگی مذهبی احیا می شود و تصمیمی نسبت به تغییر کاربری آن وجود ندارد، ضمن اینکه این بنا همزمان با مشهد 2017 زیرنظر کارشناسان میراث فرهنگی بازسازی می شود.

پیش تر رئیس سازمان میراث فرهنگی از مدیرکل میراث فرهنگی استان خراسان رضوی خواسته بود تا بلافاصله در خصوص تعیین تکلیف نخستین مهدیه تاریخی ایران که در مشهد تخریب شد تصمیم گیری کند و اکنون زارع صفت اعلام کرده است که این بنا به عنوان مکان رویداد، ثبت ملی خواهد شد و عین به عین بنا توسط جامعه المصطفی بازسازی می شود.

حجت الاسلام مهدوی مهر، رئیس جامعه المصطفی مشهد نیز 2 روز پیش به همشهری گفته بود که این بنا ارزش تاریخی نداشته اما این جامعه متعهد می شود بنای مهدیه عابدزاده را همان گونه که بود بازسازی کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 17 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1