18 سپتامبر 2019 - 03:50

رونق صنعت گردشگری می تواند نرخ بیکاری را به صفر برساند

26 دسامبر 2016 - 12:00 dsfr.ir/nz8zd

تعداد #گردشگران ورودی به کشور اگر در طول سال به 25 میلیون نفر برسد، #بیکاری در ایران به صفر خواهد رسید.

"مدیرعامل سابق منطقه تجاری و گردشگری سپاد خراسان"

مهدی درهمی در نشست امتناع یا امکان زیارت و سیاحت در مشهد که به همت بنیاد باران در پژوهشکده تعلیم و تربیت عباس زادگان برگزار شد، اظهار کرد: از موضوع گردشگری استفاده نکرده ایم و تا تکلیف گردشگری در کشور تعیین نشود، در استان نیز مشخص نخواهد شد.

وی ادامه داد: وضعیت ما در گردشگری وضعیت اسفناکی است. بنا بر آخرین پردازش های انجمن جهانی گردشگری، کشور ما با بررسی 14 شاخص و 70 زیرشاخص، از بین 141 کشور، رتبه 97 را دارد. جالب اینجاست که در بعضی از شاخص ها که برای گردشگران بسیار مهم است رتبه های بسیار خوبی داریم، مثلا از نظر هزینه ای که توریست برای سفر به ایران باید بپردازد ما رتبه یک جهان را داریم، در واقع یک گردشگر در بین 141 کشوری که ارزیابی شده است، کمترین هزینه را برای سفر در ایران می کند.

مدیرعامل سابق منطقه تجاری و گردشگری سپاد خراسان افزود: از نظر سایت های تاریخی مناسب جهت بازدید گردشگر، رتبه 9 جهان را کسب کردیم و در فرهنگ شفاهی و میراث غیرملموس رتبه 10 به ما داده شده است. از نظر نرخ برابر ارز نیز به دلیل شرایط موجود اکنون وضعیت بسیار مطلوبی را در جهان داریم و گردشگران با پول خرید یک غذای عالی در ایران، در کویت یک همبرگر و نوشابه هم نمی توانند بخرند.

وی درباره بدترین رتبه ای که ایران در جدول دارد، عنوان کرد: رتبه 135 پایین ترین رتبه است با شاخص "اولویت به صنعت گردشگری"، زمانی که اولویتی برای این مسائل قائل نیستیم و اراده ای وجود نداشته باشد وضعیت این چنین می شود، در حالی که ما می توانستیم مانند مالزی جزو 10 کشور برتر در این زمینه باشیم.

درهمی درباره وضعیت گردشگری در مالزی تصریح کرد: وزیر گردشگری مالزی اعلام کرد که اخیرا تعداد گردشگران این کشور از مرز 25 میلیون گذشته است، در حالی که وسعت مالزی قابل مقایسه با کشور ما نیست و جمعیت آن هم کمتر از یک سوم جمعیت ماست. مالزی بیش از جمعیت کشورش، میزبان گردشگرهای خارجی است و 12.5 درصد تولید ناخالصی مالزی از محل گردشگری و 13% فرصت های شغلی این کشور از صنعت گردشگری تامین می شود. این دو عدد در کشور ما بین یک تا 1.5% است یعنی تقریبا صفر.

وی یادآور شد: در برآوردی که دوسال قبل انجام گرفت مشخص شد که اگر گردشگران خارجی ایران به تعداد 25 میلیون گردشگر در طول سال برسد، بیکاری در ایران به صفر خواهد رسید، مشکلی که در حال حاضر بزرگترین معضل کشور است و در صورت عدم رسیدگی به اشتغال این مشکل کشور را دچار بحران جدی می کند.

مدیرعامل سابق منطقه تجاری و گردشگری سپاد خراسان با تاکید بر اینکه جداکردن گردشگری از زیارت بی معناست، عنوان کرد: هیچ تفاوتی بین این دو وجود ندارد، گردشگری جنبه های مختلفی دارد که یکی از آنها زیارتی است و سفرهایی که به مشهد می شود معمولا چندمنظوره است.

وی یادآور شد: در روایات داریم تا جایی که می توانید در سفر برای خانواده خود سوغات بخرید، پس واضح است که مراکز تفریح و خرید در کنار حرم باشند. من آنقدر این بحث را واضح می بینم که جدا کردن گردشگری از زیارت نعل وارونه است، معتقدم در حال حاضر وجه غالب در مشهد زیارت نیست و همه از این موضوع خبر داریم و در واقع وجه غالب تاکسی است که مسافر را با قیمت چند برابر جابه جا می کند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
15 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1