معاون اداره کل میراث فرهنگی استان:

تولید سفره کردی در خراسان شمالی هدفمند نیست

25 دسامبر 2016 - 09:30 dsfr.ir/bu3f8

تولید سفره کردی در خراسان شمالی هدفمند نیست
احسان کمالی
سفره کردی

روش سنتی تولید صنایع #دستی در استان #خراسان شمالی مهم ترین عامل استقبال نکردن مردم از خرید آن هاست.

"معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی خراسان شمالی"

علی عابدی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا افزود: تولید سفره کردی در این استان به صورت هدفمند نیست و تولیدکنندگان بدون اینکه توجه کنند این محصولات در چه جایی باید مورد استفاده قرار گیرد، تولید می کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تغییرات ایجاد شده در طرح و رنگ گلیم های سفره کردی بر روی اصالت این محصولات تاثیر نمی گذارد؟ ادامه داد: با تغییر طرح و یا رنگ در این گلیم ها به دنبال حذف آن ها نیستیم بلکه این تغییرات باید به گونه ای باشد که اصالت آن ها حفظ شود. هر کدام از صنایع دستی که نتوانند خود را با شرایط کنونی وفق دهند خود به خود با تمایل نداشتن مردم از خرید، حذف می شوند.

عابدی خاطرنشان کرد: تولید صنایع دستی باید پویا و فعال باشد تا بتواند در چرخه زندگی مورد استفاده قرار گیرد.

این مقام مسئول گفت: باید در گلیم سفره کردی تغییراتی در طرح، رنگ و ابعاد آن ایجاد شود تا مردم بتوانند از آن در قسمت های مختلف زندگی استفاده کنند و استفاده از این صنعت دست فقط به عنوان کفپوش مناسب نیست.

وی خاطرنشان کرد: در گذشته گلیم ها به دلیل جنس زبری که داشتند به عنوان کفپوش در زندگی عشایری استفاده می شد اما هم اکنون دیگر چنین کاربردی ندارد و برخی از شرکت های تولیدی قسمت پشتی این محصول را با چرم پوشانده اند تا بتوان از آن بر روی سرامیک استفاده کرد. در گذشته این محصول به صورت مستطیل و یا مربع بود که در حال حاضر سفره کردی هایی به شکل دایره ای نیز بافته می شود که می توان از آن در آشپزخانه ها استفاده کرد. علاوه بر آن، سفارش هایی برای استفاده از این محصولات به عنوان روکش خودرو از سوی شرکت های مربوطه به برخی از بافندگان گلیم سفره کردی در این استان شده است.

به گفته عابدی، سالانه حدود 200 هزار متر مربه گلیم سفره کردی در این استان تولید می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1