15 اکتبر 2019 - 11:56

نبض گردشگری در روستاها خواهد تپید

20 دسامبر 2016 - 12:10 dsfr.ir/cs1g9

نبض گردشگری در روستاها خواهد تپید
پرتال جهانگردی پارسا
روستای کلوان - قله کهار

روستاها رفته رفته به یکی از مقاصد اصلی گردشگران مبدل می شوند و گردشگری روستایی هر روز طرفداران بیشتری پیدا می کند.

گسترش صنعت گردشگری حقیقتی اجتناب ناپذیر است و کشورهایی که زیرساخت های خود را متناسب با توسعه این صنعت در جهان ارتقا می دهند، سهم بیشتری از این بازار پردرآمد کسب می کنند و در این بین روستاها محیط مناسبی هستند که نبض گردشگری در آینده نه چندان دور در آنها می تپد.

کشورهایی که امروز در جذب گردشگر به جایگاه برتری در جهان دست یافته اند، با برنامه ریزی های درست داشته های خود را معرفی کرده اند. حتی برخی از این کشورها بیش از آنچه ظرفیت دارند، توانمندی های خود را به مردم جهان ارائه می کنند.

کشور ما ایران با دارا بودن سابقه تمدنی چندین هزار ساله و اقلیم متنوع و جذاب از کوه و جنگل و دشت گرفته تا کویر و دریا از برخی کشورهای صاحب نام امروز در عرصه صنعت گردشگری توانمندی های بالاتری دارد که معرفی این قابلیت های گردشگری به جهان نیاز به برنامه جامع و استفاده از روش های نوین جذب گردشگر دارد.

صنعت جهانگردی بزرگ ترین و متنوع ترین صنعت در جهان به حساب می آید. بسیاری از کشورها این صنعت پویا را منبع اصلی درآمد، اشتغال زایی، رشد بخش خصوصی و توسعه زیرساخت ها خود قرار داده اند. صنعت گردشگری امروز به قدری در توسعه اقتصادی و اجتماعی کشورها اهمیت دارد که کارشناسان اقتصادی آن را صادرات نامرئی نیز می نامند.

روستاها رفته رفته به یکی از مقاصد اصلی گردشگران مبدل می شوند و گردشگری روستایی هر روز طرفداران بیشتری پیدا می کند و می توان ادعا کرد که روستاها در آینده مهم ترین مقصد گردشگران خواهند بود.

نزدیک به 30 درصد جمعیت ایران در روستاها زندگی می کنند. توزیع جمعیت در روستاهای ایران به عوامل متعدد جغرافیائی چون توپوگرافی، اقلیم، نوع خاک، میزان آب، نوع معیشت، فرهنگ وابسته است و همین تنوع نیز باعث شده که روستاهای کشور از جذابیت های فوق العاده برای گسترش اشکال مختلف گردشگری نظیر گردشگری سلامت و طبیعت گردی برخوردار باشد.

استان البرز سی و یکمین استان کشور در شمال ایران و در دامنه رشته کوه های البرز مرکزی واقع شده است. جمعیت استان حدود 3 میلیون نفر است که مرکز آن شهر کرج است. آب و هوای این استان تحت تأثیر سلسله کوه های البرز، دارای زمستان های سرد و تابستان های معتدل است و تنوع آب و هوایی موجود باعث شده تا محیطی مناسب برای گسترش گردشگری باشد.

جنوب استان به دلیل مجاورت با دشت، آب و هوای خشک و گرم دارد و این ویژگی خاص این منطقه به شمار می رود که از یک سو به رشته کوه های پر برف البرز می رسد و از سوی دیگر به حاشیه یکی از خشک ترین بیابان های ایران منتهی می شود.

استان البرز دارای 6 شهرستان، 8 بخش، 17 شهر، 29 دهستان و 394 روستا است. روستاهای این استان به دلیل آب و هوای مناسب و جذابیت های آن همواره مقصد اصلی بسیاری از پایتخت نشینان و استان های همجوار بوده است و برخی از روستاهای استان نیز آوازه ملی و جهانی دارد.

بر اساس اعلام مسئولان روستاهای هدف گردشگری در استان البرز به 50 روستا می رسد که بسیاری از آنها برغم دارا بودن قابلیت ها و توانمندی های طبیعی از امکانات و زیرساخت های مناسبی برای حضور گسترده گردشگران بهره مند نیستند.

سید حمید طهایی استاندار البرز یکی از مهم ترین اولویت های استان را توسعه خدمات رسانی به روستاها دانست و گفت: اجرای طرح های عمرانی و خدماتی در روستاها باید در اولویت باشد تا خدمات در این مناطق نیز با رشد و توسعه بیشتر همراه شود.

استاندار البرز یکی از مهم ترین راهکارهای جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها را توسعه خدمات در این مناطق دانست و افزود: روستاها ظرفیت های بسیاری برای رشد و توسعه به ویژه در زمینه گردشگری دارند، لذا باید با تمام توان در مسیر توسعه و رشد روستاها حرکت کنیم چراکه یکی از مهم ترین پایه های رسیدن به اقتصاد مقاومتی توسعه روستاها و تولیدات روستایی است.

وی با بیان اینکه روستاها نیز برای رشد و توسعه نیازمند اجرای طرح های عمرانی و خدماتی هستند، خاطرنشان کرد: تخصیص اعتبارات برای اجرای طرح های عمرانی در روستاها باید به عنوان یکی از اولویت ها مدنظر مسئولان باشد.

مدیرکل دفتر امور شهری، روستایی و شوراهای استانداری البرز از اختصاص 600 میلیارد ریال برای توسعه اشتغال در روستاهای این استان خبر داد و گفت: دولت یازدهم از زمان روی کار آمدن تا کنون به شکل جدی به حل مشکلات روستاییان پرداخته است و رفع معضل بیکاری در روستاها دغدغه جدی دولت است که البته به طور قطع یکی از منابع درآمدی روستائیان به ویژه روستاهای هدف گردشگری در استان می تواند گسترش صنعت گردشگری روستایی باشد.

رضوی افزود: این اقدامات و پیگیری هایی که دولت در این خصوص برای اشتغالزایی و تولید درآمد و ثروت روستاها انجام می دهند در هیچ دوره ای به این شکل وجود نداشته است.

روستاهای مسیر جاده کرج - چالوس و روستاهای شهرستان های ساوجبلاغ و طالقان همواره به عنوان مقصد گردشگران بوده اند و توانمندی های بالقوه ای برای کسب درآمد بالا از طریق حضور پرتعداد گردشگران دارند. روستاهایی نظیر برغان، سنج، سرهه، شهرستانک، واریان، ولیان، کردان، ورده، ارنگه، سیجان تنها تعدادی از روستاهای با قابلیت های بالا از لحاظ جذب گردشگر محسوب می شوند.

روستای زیبا و خوش آب و هوای ارنگه در 18 کیلومتری شهرستان کرج قرار دارد. در این روستا قبرستان قدیمی وجود دارد. ارنگه دارای باغ های بسیاری است که از مهمترین میوه های آن می توان به سیب قرمز، گیلاس، گردو، گلابی، توت میشه اشاره کرد.

روستای خوش آب و هوای آتشگاه در میان البرز مرکزی و در فاصله 6 کیلو متری شمال شرقی کرج واقع شده و منظره های دلنشین و زیبا و باغ های گلابی و گیلاس در نگاه اول چشم هر بیننده ای را نوازش می کند.

روستای آتشگاه دارای یک راه فرعی است که شهر کرج را به کیلومتر 15 جاده کرج - چالوس متصل می کند. کوهستانی بودن این منطقه باعث شده تا چشم اندازهای سرسبز و زیبا و همچنین آرام بخشی در آن به وجود آید. آب و هوای پاک و داروهای گیاهی کوهی این منطقه نیز پر آوازه است.

روستای‎ ‎کلوان در میان دو کوه مرتفع ناز و کهار، باغ های گیلاس و سیب،‎ ‎گل های وحشی و دو رودخانه خروشان پرآب محصور شده و منظره ای بدیع ساخته است. روستای کلوان آخرین روستای محله سیرا بخش آسارا‎ ‎کرج محسوب می شود و‎ ‎با جمعیت بیش از 200 ‏خانوار و وسعتی بیش از یک هزار هکتار بالاتر از سایر‎ ‎روستاهای این محله قرار دارد که با زیبایی بی حد و حصر گردشگران زیادی را به ‏سوی خود می کشاند.

روستای برغان در دهستان برغان بخش چندار شهرستان ساوجبلاغ در غرب استان تهران و در کوه های البرز و در میان کرج و هشتگرد واقع شده است و دارای جاذبه های تاریخی و تمدنی و طبیعی بسیاری است که تفرجگاهی زیبا برای مردم شهرهای کرج و تهران است.

هنگام ورود به جاده برغان کوهستان های زیبا روح انسان را می نوازد و منظره ای بی بدیل در مقابل دیدگان انسان قرار می دهد. عمر بسیاری از درختان این روستا به صدها سال می رسد. روستای برغان آثاری نظیر حسینیه اعظم با قدمت نزدیک به 600 سال، پل تاریخی برغان، چنار کهن مسجد جامع، درخت پیر سپیدارک و تپه باستانی قلعه کش کلا را در خود جای داده است.

مسجد جامع این روستا با قدمتی 800 ساله و حسینیه اعظم که در بالا محله برغان قرار گرفته است از آثار مذهبی بسیار قدیمی این روستا است. روستای شهرستانک در ارتفاعات البرز مرکزی و جاده کرج - چالوس واقع شده و قرار است به زودی فاز یک آزادراه تهران - شمال از این روستا عبور کرده و به جاده چالوس متصل شود. آب و هوای خوش و خنکی هوا در تابستان و کوهستان های سربه فلک کشیده از جاذبه های طبیعی این روستا است.

روستای واریان از روستاهای مسیر جاده کرج به چالوس در استان البرز است. بعد از احداث و آبگیری سد امیرکبیر (کرج)، تنها راه ارتباطی به ده واریان گذر از دریاچه سد کرج با قایق است. زیبایی خاص واریان و زیبایی دریاچه باعث شده که این روستا از موقعیت خاصی برخوردار باشد.

روستای زیبای واریان به تازگی در لیست مناطق گردشگری استان البرز جای گرفته و یکی از مناطق ییلاقی و تفرجگاهی اطراف تهران برای گشت و گذار در طبیعت به شمار می رود. رودخانه های شاهرود و سنج که از کوه های البرز مرکزی سرچشمه می گیرد، از کنار روستای برغان می گذرد و زیبایی های چشم نوازی دارد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1