چالش جدید در راه سفرهای خارجی

17 دسامبر 2016 - 11:30 dsfr.ir/nx4ku

چالش جدید در راه سفرهای خارجی
turkeytravelplanner.ir
تعطیلات کریسمس در استانبول

نرخ های جدید #ارز وارد محاسبات #تورهای #خارجی شده و قیمت ها را دچار تغییراتی کرده است.

تا همین یک ماه پیش، تورهای خارجی با دلار 3500 تومان و یورو 3900 تومان فروخته می شد، اما حالا نوسانات بازار ارز، همه ی آن محاسبات را مختل و ضررهایی را متوجه مسافران و آژانس های توریستی کرده است.

نرخ های رشد یافته، اما ناپایدارِ ارز وارد محاسبات تورهای خارجی شده و قیمت ها را دچار تغییراتی کرده است که چندان نمی توان به پیک سفرهای سال نو میلادی که هنوز هم شروع نشده اند، ربط داد.

تورهای خارجی که با ریال محاسبه شده اند، جابجایی قیمت ها را در این یک ماه اخیر به خوبی نشان می دهند. مسافرانی هم که عادت به سفرهای دقیقه 90 دارند و معمولا هزینه را تا پای پرواز معطل نگه می دارند، حالا مجبورند پول بیشتری بدهند تا از سفرشان باز نمانند.

تورهایی هم هستند که سال هاست به خاطر بازار نامتعادل ارز، با دو واحد پول ایرانی و خارجی عرضه می شوند و در ظاهر تحت تاثیر دگرگونی های اخیر ارز، چندان با تغییر همراه نبوده اند، ولی به وقت محاسبه با مسافر، اختلاف رقم ها را به وضوح نشان داده اند، یعنی مسافری که به جای ارز، ترجیحا و یا ناچارا، پول ایرانی پرداخت می کند، حالا مجبور است تاوان افزایش نرخ ارز را هم بدهد.  

در سوی دیگر اما آژانس های مسافرتی منکر دریافت خسارت های ناشی از ناپایداری نرخ ارز از مسافر می شوند و تاکید دارند که نرخ تور فروخته شده تحت تاثیر نوسانات ارز، به هیچ وجه جا به جا نمی شود و هرچه ضرر است پای آژانس نوشته می شود.

سهیلا ندیری، مسؤول کانتر تورهای خارجی در یکی از کارگزاران دبی و استانبول است که در گفت و گویی با ایسنا درباره ی این ضررهای مالی ناشی از افزایش روزانه نرخ ارز، اظهار کرد: در ایران مسافرانِ لحظه آخری، بسیار است. پرداخت ها هم معمولا در آخرین لحظه صورت می گیرد، همین شرایط باعث شده آژانس ها با هتل های خارجی روزانه تسویه حساب کنند. عامل دیگری که باعث شده تسویه حساب با هتل ها روزانه و هنگام خروج مسافر انجام شود، قانون حاکم در هتل های اغلب کشورها از جمله امارات و ترکیه است که در زمان کنسلی، هیچ پولی را بر نمی گردانند. برای همین ما مجبوریم تسویه حساب و تایید رزروها را رزوانه انجام دهیم.

او ادامه داد: این شرایط در کنار نوسانات بازار ارز که هر روز با جا به جایی زیادی همراه شده محاسبات آژانس ها را دچار مشکل کرده است. زمانی بوده که مسافر یک شب مانده به پرواز، هزینه سفر را پرداخت کرده که تا ما رزرو هتل را قطعی کنیم، ارز یک باره چند تومان بالا رفته و ما هم مجبور شده ایم یا از جیب بگذاریم و یا سود کم کنیم. این تورها مگر چقدر سود دارد که بخواهیم ضرر آن را هم بدهیم؟

ندیری درباره وضعیت تورهایی که یک ماه پیش فروخته شده اند و اجرای آن ها با افزایش ارز همزمان شده است، گفت: بعضی از قراردادهای مسافران یک ماه پیش بسته شده، آن موقع هیچ کس تصور نمی کرد ارز با این همه تغییر مواجه شود و از آنجایی که برای مسافر ایرانی همیشه این احتمال وجود دارد در دقیقه 90 تغییر عقیده بدهد و یا تور را کنسل کند، برای آژانس هم ریسک است که زمان عقد قرارداد تسویه حساب کند، چون اگر مسافر منصرف شود این آژانس است که باید ضرر بدهد، چون هتل ها که پولی برنمی گردانند. این وسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هم که در قراردادهای جدید، آژانس ها را ملزم کرده در صورت لغو تور، فقط هزینه یک روز را کسر و مابقی را به مسافر برگردانند. مجموع این شرایط باعث شده ما تسویه حساب ها را روزانه انجام دهیم تا با کمترین مشکل مواجه شویم، اما حالا با چالش دیگری مواجه شده ایم که حسابی ما را متضرر کرده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1