20 ژوئن 2024 - 20:49

4 مکان تاریخی دسترس پذیر برای گردشگران دارای معلولیت در هند

28 سپتامبر 2016 - 13:30 dsfr.ir/i60at

4 مکان تاریخی دسترس پذیر برای گردشگران دارای معلولیت در هند
wikimedia.org
قلعه سرخ در دهلی نو

مسوولان هند امیدوارند بهبود در دسترس بودن به سایر بناها نیز گسترش یابد و تنها محدود به سایت های تاریخی جهانی نباشد.

هند با داشتن 32 سایت میراث جهانی که از سوی یونسکو به رسمیت شناخته شده است، یکی از مهم ترین کشورها در حوزه جاذبه های گردشگری به شمار می رود و درآمدهای عمده ای با توجه به تعداد زیاد گردشگران داخلی و بین المللی کسب می کند. این کشور اقداماتی در راستای بهبود دسترسی نسبت به چهار سایت گردشگری در این کشور انجام داده است که دو مورد آن در دهلی نو و دو مورد دیگر در شهر آگرا قرار دارد.

چالش های در دسترس قرار گرفتن شامل ایجاد دسترسی به مناطق مهم مورد علاقه گردشگران، رفع نبود امکانات و تسهیلات در دسترس و مقاومت حرفه های حفظ، تعمیر و مرمت تاریخی برای ایجاد تغییرات در محیط بنا هستند. بنابراین لازم است تعادلی میان نرم های حفاظتی شدید و نیاز ایجاد دسترس پذیری برای قابل بازدیدکردن سایت ها از سوی همگان، برقرار کرد.

همکاران اصلی شروع این کار موسسه باستان شناسی هند، یک سازمان مدنی برای کمک به افزایش دسترسی افراد ناتوان، متخصصان و سازمان های مردم نهادی که بازخوردی نسبت به بهبود دسترسی فراهم می کنند و برخی گروه های دیگر هستند.

مهم ترین اهداف این پروژه ایجاد دسترسی منطقی برای سایت های تاریخی جهانی بود تا بازدیدکنندگانی که با محدودیت های معمول نگهداری و حفاظت از این بناها مواجه بودند، متنوع و نیازهایی را برآورده سازد که نه تنها بازدیدکنندگان با اختلالات حرکتی بلکه بازدید کنندگان دارای اختلالات بینایی و یا مشکلات دیگر نیز از مزایای سفر به این مناطق بهره مند شوند.

بهبود دسترسی که از سوی موسسه باستان شناسی هند و برخی نهادهای دیگر در این کشور مدنظر قرار گرفته بود، به مقامات حفاظت از بناهای تاریخی اجازه می داد استانداردهای دسترسی را در سایت های تاریخی جهانی پیاده سازی و اجرا کنند. بهبود در دسترسی چندین سال طول کشید و از پروژه قطب منار شروع شد که در آن نهادهای مدنی با مقامات رسمی برای بحث در مورد نیاز به دسترس پذیر کردن سایت های تاریخی به بحث و بررسی پرداختند. قطب منار، قلعه سرخ، تاج محل و آثار تاریخی فاتح پور سیکری در دسترس ترین و بهترین آثار تاریخی نگهداری شده در هند عنوان شدند که مورد تاکید وزارت گردشگری این کشور نیز بوده اند و بر موفقیت پروژه های بهبود دسترسی تاکید می کنند.

بهبود دسترسی در 4 اثر تاریخی ذکر شده در هند نه تنها برای گردشگران محلی و بین المللی بازدید از سایت های تاریخی را با آسایش و راحتی توام کرده اند، بلکه در افزایش تعداد گردشگران و درآمد حاصله و حفظ این آثار تاریخی نیز نقش داشته اند. بهبود مسیرهای عبور نیز بازدیدکنندگان را از پرسه زدن در اطراف مناطق ممنوعه باز می دارد. در نهایت، مسوولان این کشور امیدوارند بهبود در دسترس بودن به سایر بناها نیز گسترش یابد و تنها محدود به سایت های تاریخی جهانی نباشد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1