تحلیلی از آمار توریسم در کشور

9 توصیه سیاستی برای ثبات رشد گردشگری ایران

20 سپتامبر 2016 - 11:30 dsfr.ir/x84bz

9 توصیه سیاستی برای ثبات رشد گردشگری ایران
میثم رودکی
گردشگران در میدان نقش جهان اصفهان

کشورمان به همراه 8 کشور افغانستان، بنگلادش، بوتان، هند، مالدیو، نپال، پاکستان و سریلانکا در منطقه جنوب آسیا (به عنوان یک زیر منطقه) قرار دارد.

بعد از سال 1392 و روی کار آمدن دولت روحانی، گردشگری ورودی به ایران رو به افزایش بوده است. با این همه و به رغم ظرفیت بالقوه جاذبه های متنوع گردشگری، همچنان وجود مشکلات زیر ساختی و مسائل فرهنگی بزرگ ترین موانع برای رشد و پیشرفت گردشگری در ایران به شمار می روند.

در همین حال آمارهای سازمان جهانی گردشگری حاکی از آن است که در سال 2015 میلادی تعداد گردشگران بین المللی با رشد 4.6 درصدی به 1186 میلیون نفر افزایش یافته و حدود 53 میلیون نفر نسبت به سال 2014 افزایش داشته است. این سازمان کشورهای جهان را از لحاظ موقعیت جغرافیایی به 5 منطقه اصلی اروپا، آسیا و اقیانوسیه، آمریکا، آفریقا و خاورمیانه تقسیم بندی کرده است.

در سال 2016 از تعداد 1186 میلیون گردشگر 51 درصد معادل 608میلیون نفر از کشورهای منطقه اروپا، 24 درصد معادل 279 میلیون نفر از کشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه، 16 درصد معادل 193 میلیون نفر از کشورهای منطقه آمریکا، حدود 4.5 درصد معادل 53 میلیون نفر از کشورهای منطقه آفریقا و حدود 4.5 درصد معادل 53 میلیون از منطقه خاورمیانه بازدید کرده اند.

بر اساس تقسیم بندی سازمان جهانی گردشگری، کشورمان به همراه 8 کشور افغانستان، بنگلادش، بوتان، هند، مالدیو، نپال، پاکستان و سریلانکا در منطقه جنوب آسیا (به عنوان یک زیر منطقه) قرار دارد.

طبق اطلاعات موجود در این سال، منطقه جنوب آسیا میزبان بیش از 17 میلیون نفر گردشگر بین المللی بوده که از این تعداد، بین 5237 هزار نفر از ایران بازدید کرده اند. این رقم حدود 0.44 درصد از کل گردشگران جهان و 33.2 درصد از گردشگران ورودی منطقه جنوب آسیا را شامل می شود و به این ترتیب می توان گفت ایران از حیث جذب گردشگر خارجی در رتبه دوم منطقه جنوب آسیا قرار داد.

از این تعداد علاوه بر 5237 هزار نفری که از ایران دیدن داشته اند، 8027 هزار نفر از کشور هند، 155 هزار نفر از بوتان، 1234 هزار نفر از مالدیو، 555 هزار نفر از نپال و 1798 هزار نفر از کشور سریلانکا بازدید کرده اند و برای افغانستان، پاکستان و بنگلادش آماری اعلام نشده است. علاوه بر این، درآمد گردشگری در سال 2015 در منطقه جنوب آسیا بیش از 6.5 درصد از کل درآمد گردشگری بین المللی بوده است که از این مقدار کشور هند با 21میلیارد و 13میلیون دلار 5 درصد، مالدیو با 2567 میلیون دلار 0.6 درصد، نپال با 481 میلیون دلار 0.1 درصد، پاکستان با 315 میلیون دلار 0.1 درصد، سریلانکا با 2931 میلیون دلار 0.7 درصد، بنگلادش 148 میلیون دلار کمتر از 0.1 درصد و بوتان 71 میلیون دلار درآمد داشته اند. اما در این بین، به درآمد کشورهای افغانستان و ایران و در سال 2015 در گزارش سازمان جهانی گردشگری اشاره ای نشده است.

رمز تداوم رشد گردشگری

آمارها نشان می دهد آهنگ رشد اقتصاد گردشگری کشورمان در شرایط فعلی و در میان کشورهای همجوار خاورمیانه در وضعیت خوبی قرار دارد. برای استفاده بهتر از شرایط موجود و افزایش توان رقابتی ایران، می توان با ایجاد شبكه ها و زنجیره های گردشگری از طریق ایجاد تعامل بیشتر بین متولیان محلی، سرمایه گذاران، صاحبان منابع مالی و دفاتر آژانس های فعال در زمینه گردشگری و به وسیله اتخاذ سیاست های حمایتی مالی و به كارگیری ابزارهای تشویقی، زمینه مشاركت اجزای زنجیره مالی گردشگری را فراهم کرد.

در این میان، نوسازی ساختار مراكز اقامتی و پذیرایی همچون هتل ها؛ ارتقای سطح ایمنی گردشگری در جامعه و عوامل محیطی؛ بهبود وضعیت جاذبه های موجود و ایجاد جاذبه های گردشگری جدید؛ توسعه مهارت های بازاریابی و تبلیغات از طریق آموزش فعالان بخش گردشگری؛ حمایت از سرمایه گذاری هایی كه به طور غیرمستقیم از توسعه صنعت گردشگری حمایت می كنند؛ نوسازی و بهبود وضعیت موزه ها و مراكز گردشگری؛ تجهیز و نوسازی ناوگان حمل و نقل کشور؛ تامین نیروی ماهر در زمینه خدمات گردشگری و تاسیسات فنی مرتبط و ایجاد شرایط مناسب و مساعد برای جذب سرمایه گذاران خارجی که بازار خاورمیانه ای آنها در سال های اخیر به شدت لطمه دیده ازجمله اقدامات مهمی است كه می تواند تاثیر بسزایی در ایجاد ثبات در رشد فعالیت های گردشگری داشته باشد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1