15 اکتبر 2019 - 07:32

وضعیت تورهای ترکیه پس از برقراری مجدد سفر به ترکیه

15 اوت 2016 - 14:00 dsfr.ir/xt4ut

وضعیت تورهای ترکیه پس از برقراری مجدد سفر به ترکیه
tandistravel.com
نمایی از سواحل استانبول در ترکیه

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز با صدور اطلاعیه ای، لغو ممنوعیت اعزام تورهای گردشگری به ترکیه را اعلام کرد.

یکی از بزرگ ترین آژانس های مسافرتی تهران که تا چند روز پیش گرجستان و روسیه را به عنوان جایگزین ترکیه به مشتریانش پیشنهاد می کرد، از دیروز به این مشتریان می گوید که تور ترکیه دوباره برقرار شده و هر روز برای این مقصد پرواز دارد. به گفته مسوول پروازهای خارجی این آژانس، پرواز ماهان برای اول شهریور کاملا پر شده است و مسافران باید از پرواز ایرلاین ترکیه استفاده کنند!

این در حالی است که پس از کودتای نافرجام ترکیه و در شرایطی که 10 هزار گردشگر ایران در خاک آن کشور حضور داشتند، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور و وزارت امورخارجه، برگزاری تورهای گردشگری به مقصد ترکیه را ممنوع کرده بودند. اما سرانجام بعد از درخواست های بسیار آژانس های ایرانی مبنی بر از سرگیری تورهای ترکیه و همچنین تلاش طرف ترکیه ای در این خصوص، روز شنبه سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد آژانس های مسافرتی می توانند با ایجاد تمهیدات لازم در هماهنگی و تماس با شرکای ترکیه ای خود، نسبت به اعزام تورهای گردشگری به این کشور اقدام کنند.

بهرام قاسمی این تصمیم گیری را با توجه به درخواست طرف ترکیه ای پیرامون برقراری مجدد تورهای گردشگری ایران به مقصد ترکیه دانست و گفت: «از آنجا که دولت ترکیه علاقه مند به برقراری مجدد این تورها است و گردشگران ایرانی را جزو بهترین گردشگران و بازدیدکنندگان از این کشور می داند، در مورد امنیت و رفاه حال گردشگران ایرانی قول های مساعدی را به طرف ایرانی اعلام داشته است.»

از سوی دیگر، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز با صدور اطلاعیه ای، لغو ممنوعیت اعزام تورهای گردشگری به ترکیه را اعلام کرد.

در همین حال به گزارش سایت اتاق ایران، آمارهای وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه نشان می دهد که 465 هزار ایرانی در سه ماهه اول سال 2016 به ترکیه سفر کردند و در مقابل فقط یک هزار نفر از گردشگران ترکیه ای به ایران آمده اند. حالا در چنین وضعیتی، آژانس ها دوباره تلاش خواهند کرد تا خسارتی که 18 میلیارد تومان برآورد شده بود را به گونه ای دیگر و با از سرگیری فروش تورهای گردشگری خود به ترکیه جبران کنند.

ترکیه، اولین مقصد گردشگری خارجی ایران محسوب می شود و طبق آمارهای بین المللی، کشورمان ششمین کشور دنیاست که بیش ترین گردشگر را به ترکیه می فرستد. آلمان در سال 2015، 5 میلیون و 580 هزار و 792 گردشگر به ترکیه فرستاده بود و در جایگاه اول قرار داشت. پس از آن هم، روسیه با 3 میلیون و 649 هزار نفر و انگلستان با 2 میلیون و 512 هزار و 139 نفر در جایگاه دوم و سوم قرار داشتند. بلغارستان و گرجستان نیز پیش از ایران بیش ترین میزان گردشگر را به ترکیه فرستاده بودند.

براساس این گزارش، حدود 10 درصد از اقتصاد ترکیه، متکی به گردشگری است و این کشور سالانه بیش از 33 میلیارد دلار از طریق ورود 35 تا 36 میلیون توریست درآمد دارد و برای 1.5 میلیون نفر شغل فراهم کرده است.

از سوی دیگر، ایران چندی پیش با ترکیه تفاهم نامه ای به امضا رساند و طی آن قرار بود علاوه بر آنکه طرف ترکیه ای 10 هتل در کشورمان بسازد، توازن در تبادل گردشگر را نیز مورد توجه قرار دهد؛ امری که دست کم پس از گذشت سه ماه از انعقاد این تفاهم نامه، اثری از آن دیده نمی شود. باید دید آیا وضعیت تورهای ترکیه همچنان مانند قبل خواهد بود و مقاصد داخلی همچنان توان رقابت با آن را نخواهند داشت یا تدابیر دیگری اتخاذ خواهد شد؟

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1