20 اکتبر 2019 - 23:02

ثبت دوتار قزلباش و نان پادرازی گرگان در فهرست آثار ملی

19 ژوئیه 2016 - 14:20 dsfr.ir/fg8tq

ثبت دوتار قزلباش و نان پادرازی گرگان در فهرست آثار ملی
فرمانداری رامیان
دوتارزن قزلباش در شهرستان رامیان

ساخت دوتار قزلباش شهرستان رامیان و شیرینی سنتی گرگان با عنوان نان پادرازی از مجموعه نون عیدی های این شهرستان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

"مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان"

ابراهیم کریمی روز سه شنبه به ایرنا اعلام کرد که دوتار در زبان قزلباش 'دامدرا' نامیده می شود و این ساز توسط مردان منطقه رامیان واقع در شرق استان نواخته می شود. دوتار از خانواده تنبور با تاریخچه ای از حدود 1500 سال ق.م است و از سازهای محلی و عرفانی محسوب می شود.

به گفته وی، کاسه طنین ساز تار در بین این قوم از چوب درخت گیلاس وحشی، افرا، توت و دسته آن از چوب هایی چون سرخدار، گردو و ملچ ساخته می شود. پرده های دوتار فلزی است و فواصل بین دو سیم تار بیشتر از سازهای سایر اقوام بوده و این نکته به دلیل نحوه اجرای آن است. وی اضافه کرد: ساخت دوتار قزلباش شهرستان رامیان با عنوان میراث فرهنگی ناملموس به شماره 1154 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

ثبت شیرینی سنتی 'نان پادرازی' در فهرست ملی

از گذشته های دور بانوان بسیاری از نقاط مختلف کشور و از جمله شهرستان گرگان در آستانه سال نو و ایام جشن اقدام به پخت شیرینی و نان های سنتی می کنند. در گرگان بانوان این منطقه با پخت شیرینی های سنتی مختلف از جمله نان پادرازی یا نون عیدی به استقبال سال نو می روند که برای پخت این نان چند تن از زنان فامیل یا همسایه ها جمع شده و همکاری می کنند.

شیرینی های مخصوص عید در میان گرگانی ها به چند گروه حلوا، شیرینی، شکلات تقسیم می شود و از جمله آنها حلوا اُماج، نون عیدی شامل نان خرمایی، نان زنجفیلی (زنجبیلی)، سرغبیلی، نان پادرازی خشک و پادرازی روغنی، قطاب، آب نبات شیری، پشت زیک می باشد که از دیرباز به صورت کاملا سنتی تهیه می شده است.

این نوع شیرینی ها بیشتر در مراسم شاد، جشن ها و اعیاد بزرگ مانند نوروز پخت می شود. از بین این شیرینی ها نان پادرازی خشک در مراسم سوگواری و آیین های مذهبی نیز در کنار حلوا و خرما استفاده می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در این خصوص گفت: نان پادرازی با عنوان میراث فرهنگی ناملموس (میراث معنوی) به شماره 1161 در نشست سال جاری شورای ثبت میراث فرهنگی کشور در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1