تاریخی ترین هتل های ایران کدامند؟

8 ژوئن 2016 - 10:40 dsfr.ir/jo4zg

خانه منوچهری کاشان

معرفی تاریخی ترین هتل های ایران، شما را به اقامت در آنها را وسوسه می کند.

مسافران عموما اقامت در جاهای قدیمی، خانه های تاریخی و هتل هایی را به جاهای دیگر ترجیح می دهند و اصلا خود این مکان ها تبدیل می شوند به پررنگ ترین انگیزه سفر. نه تنها به شهری تاریخی سفر کرده ای بلکه در جایی تاریخی، با معماری منحصربه فرد اقامت داری و عیش سفرت کامل می شود.

در ایران قدیمی ترین هتل ها را می توان بیشتر در سه شهر اصفهان و یزد و کاشان جست. این سه شهر که پر از خانه های تاریخی سالم هستند این موقعیت را داشته اند که برخی از آنها را به هتل تبدیل کنند، رویه ای که اگر در شهرهای دیگر هم به کار گرفته شود هم بنا را از تخریب و فرسودگی و بی استفاده بودن نجات می دهد و هم باعث جذابیت بیشتر شهر برای گردشگران داخلی و خارجی می شود. چه بسیار خانه ها، عمارت ها و کاروانسراهایی که بر اثر بی توجهی از بین رفتند یا در آستانه ویرانی هستند اما می توانستند با تغییر کاربری تبدیل به محبوب ترین مکان ها برای گردشگران شوند. پیشنهاد دنیای سفر در معرفی تاریخی ترین هتل های ایران شما را به اقامت در آنها وسوسه می کند.

خانه منوچهری کاشان

هتل خانه منوچهری با 400 سال قدمت در محله پشت عمارت کاشان، نزدیک بازار قدیمی و حد واسط محله سرپله قرار گرفته است. این خانه، خود یکی از مکان های دیدنی شهر کاشان محسوب می شود. خانه منوچهری دو در ورودی دارد و از معدود خانه های باقی مانده در کاشان است که هنوز آب انبار دارند.

این خانه بعد از سه سال مرمت و بازسازی درسال 1390 به بهره برداری رسید و با کامل کردن تجهیزات و امکاناتش، خود را به سطح استاندارد هتل های دنیا رساند. از امکانات ویژه این هتل می توان به آب انبار آن اشاره کرد که تبدیل به فیلم خانه شده است. اتاق های هتل با نمایی رو به حیاط هتل و حوض آب و باغچه ها، نوید اقامتی به یاد ماندنی را به مسافران می دهند.

هتل سنتی اصفهان

هتل سنتی اصفهان از بناهای تاریخی و به جامانده از عصر صفوی با قدمتی چهارصدساله است که تغییر کاربری داده است. هتل در یک کوچه باغ قدیمی در قلب بافت تاریخی شهر و نزدیک به مراکز تجاری و خرید شهر واقع شده است. احساس می کنید با یک موزه طرف هستید، اتاق هایش درست مثل خانه های قدیمی اصفهان، حیاط بزرگی را دوره کرده اند که وسطش حوض و فواره های آب نماست و عصرهایش را خواستنی می کند.

نزدیکی هتل به خیابان چهار باغ و میدان نقش جهان و عمده ترین نقاط توریستی و تاریخی شهر به جذابیتش اضافه کرده است. هتل سنتی اصفهان با محیطی آرام و اصیل و مجهز به وسایل مدرن تجربه اقامت در خانه های قدیمی ایرانی و آشنایی با آداب و رسوم گذشتگان را برای مسافران شهر تداعی می کند.

هتل بخردی اصفهان

هتل بخردی کاروانسرایی 400 ساله متعلق به دوره صفویه است که با اتاق های متعددش میزبان مسافران دوره قاجار هم بوده است. این عمارت یکی از قدیمی ترین اقامتگاه ها در ایران هم هست. با اینکه قدیمی است اما راحت و دنج است و همه امکانات یک هتل خوب را دارد.

می توانید در چایخانه سنتی اش یا در باغ سرسبزش که انواع و اقسام درخت های میوه را داراست، لحظات لذت بخشی را داشته باشید. هتل بخردی در محله ای اصیل به اسم سنبلستان یا سنبلان (شمال اصفهان) واقع شده که در دوران پیش از اسلام از روستاهای مجموعه سپاهان بود و در دوران اسلامی کم کم به شهر پیوست.

کاروانسرای عباسی کوهپایه

در کیلومتر 60 جاده اصفهان-نائین، کاروانسرای عباسی کوهپایه قرار گرفته است. قدمت بنای کاروانسرا به دوره صفویه بازمی گردد. بنابراین شما در یک فضای کاملا تاریخی اقامت خواهید داشت و خواهید دید در زمان صفویان مردم در چه فضاهایی زندگی می کردند. در سال 1372 این بنا به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسید و در سال 1393 بعد از یک دوه مرمت و بازسازی، به عنوان مرکزی اقامتی، پذیرای مسافرانی است که به تاریخ علاقه مندند و اقامت در یک بنای تاریخی را به هتل های امروزی ترجیح می دهند.

فضای هتل و معماری اتاق ها آنقدر جذاب و منحصر به فرد است که شما در بدو ورود مدت ها محو تماشای اطرافتان خواهید شد. امکانات هتل البته با احتیاجات مسافران امروزی هماهنگ است. غذاخوری سنتی، سالن های چندمنظوره برای برگزاری همایش های مختلف، سالن تفریحات، فروشگاه صنایع دستی و ... از امکانات خوب هتل محسوب می شوند. هتل کاروانسرای عباسی به دیدنی هایی مثل بازار قدیمی کوهپایه، تپه های شنی ورزنه، باتلاق گاوخونی و ... نزدیک است.

خانه عامریها کاشان

خانه عامری ها که امروز آن را هتل کرده اند متعلق به خاندان عامری است و زمان ساخت آن هم مربوط به دوره زندیه  است. این خانه در واقع از چند خانه تو در تو و متصل به هم تشکیل شده و از قدیمی ترین خانه های کاشان است.

کاشانی که خود کاشانه خانه های تاریخی بسیاری است. اقامت در این خانه زیبا و با شکوه آرامشی مثال زدنی را به همراه خواهد داشت: صدای آب، ترکیب آفتاب و باد و برگ درختان و هیبت خود خانه که هر چند با ابهت اما پذیرا است، فقط محصولی به اسم آرامش را در مسافر پدید خواهد آورد.

همه خوبی های خانه عامری ها به محیط مصفای آن ختم نمی شود. با توجه به اینکه سال بازسازی خانه در سال 1393 بوده، می توان گفت هتلی نوساز است. یعنی تجهیزات و و وسایل مورد استفاده در آن همه تقریبا نو هستند.

هتل سنتی والی یزد

بیشتر هتل های قدیمی یزد متعلق به دوره قاجار هستند اما هتل سنتی والی از همه آن ها قدیمی تر و متعلق به دوران صفویه است. قدمت هتل والی به بیشتر از 400 سال می رسد و نماینده معماری آن دوران محسوب می شود.

فضای اندرونی و بیرونی و هشتی با گچ کاری و کاربندی، نارنجستان و سردابی که آب روان دارد و مسیر قنات را احیا می کند و همین طور حیاط باصفا و حوض بزرگی که وسط آن است، جاذبه های هتل را تشکیل می دهند. هتل در مجموعه تاریخی امیر چخماق قرار دارد و دسترسی به بافت قدیم را آسان کرده. پشت بامش برای مسافران قابل استفاده است و چشم انداز وسیعی به این بافت تاریخی و بادگیرهایش دارد.

هتل فهادان یزد

هتل فهادان که به آن موزه هم می گویند در نزدیکی مسجد جامع و در دل محله فهادان قرارگرفته که دیدنی ترین محله یزد است. هتل فهادان بنایی تاریخی و ۲۵0 ساله متعلق به دوره قاجار است که آن را به نام خانه تهرانی ها هم می شناسند و در فهرست بناهای تاریخی میراث فرهنگی جا دارد. از این هتل تا زندان اسکندر، خانه لاریها، خانه ملک زاده و زورخانه ابوالفضل راهی نیست و می توان قدم زنان خیلی از جاذبه های شهر را دید.

از خصوصیات منحصربه فرد هتل وجود گنجینه های مختلف از آثار تاریخی و قدیمی، حیاط مرکزی و نارنجستانی است که به قهوه خانه و رستوران تغییر کاربری داده اند. ساختمان هتل از سه حیاط شامل حیاط اصلی، نارنجستان و عمارت کلاه فرنگی، سه بادگیر زیبا، تالار بزرگ، چاه خانه، سرداب و هشتی و دربند، پشت بامی بزرگ که مشرف به بافت تاریخی یزد است، تشکیل  شده است.

هتل ملک التجار یزد

هتل ملک التجار یکی از دیدنی ترین بناهای یزد است و درگذشته خانه ای متعلق به حاج علی عسکر شیرازی از تجار باسابقه شهر بوده است. قدمت ملک التجار به دوران قاجار می رسد و در یکی از قدیمی ترین محله های یزد و در جوار بازار پنجه علی واقع شده است. ملک التجار از اتاق های متعددی تشکیل شده که هر اتاق با دیگری متفاوت است. دیوار و سقف بیشتر اتاق ها با نقاشی هایی به شیوه عمارت نارنجستان شیراز مزین شده است.

ورودی زیبا، هشتی شش ضلعی، قسمت زمستانه، تابستانه، بهارخواب، شاه نشین، ستون های چوبی شگفت انگیز، حیاط باصفا، اتاق آینه،بادگیر و حوض بزرگ و راهروهای زیرزمینی که قسمت های مختلف بنا را به یکدیگر مرتبط می کند ازجمله دارایی های هتل ملک التجار است و رستورانش با غذاهای ایرانی و فرنگی بین محلی ها و مسافران محبوبیت زیادی دارد. هتل سنتی ملک التجار به علت معماری اصیل یزدی و همین طور نزدیکی به مرکز و بازار شهر انتخاب اول خیلی از کسانی است که به یزد سفر می کنند.

هتل متولی باشی ماهان

ساختمان هتل باغ سنتی متولی باشی، حدود 180 سال قدمت دارد و شما با اقامت در این هتل احساس می کنید در یک جاذبه گردشگری اقامت دارید تا یک هتل. در این مکان ترکیب و همنشینی جالبی بین سنت و مدرنیته در این هتل خواهید دید. مثلا در اتاق های هتل که فضایی کاملا سنتی دارند، می توانید از اینترنت وایرلس استفاده کنید.

صبحانه در این هتل به صورت رایگان سرو می شود. باغ و فضای سبز هتل به قدری زیباست که خارج شدن از محوطه هتل را برایتان دشوار می کند. قدم زدن در مسیر زیبای پیاده روی در یک باغ سنتی ایرانی چیزی نیست که آدم بتواند به سادگی از آن صرف نظر کند.

هتل مهین سرای راهب کاشان

هتل مهین سرای راهب یک اقامتگاه تاریخی است که در محله درب باغ کاشان قرار گرفته است. قدمت این خانه قدیمی به اواسط دوره  قاجار بازمی گردد. این اقامتگاه در اصل خانه شاه یلانی بوده و بافتی کاملا تاریخی دارد. ساختمان دو طبقه دارای سه حیاط اندرونی، بیرونی و حیاط خدمه است. در سال 1384 این بنا به عنوان یکی از آثار ملی ثبت شد و از سال 1393 به عنوان هتل مورد بهره برداری قرار گرفت.

با وجود فضا و بافت تاریخی، میهن سرای راهب امکانات مدرنی دارد و ترکیب این دو عنصر متضاد تجربه جالبی برای مسافران رقم می زند. برای مثال استفاده از اینترنت رایگان در سرداب و شاه نشین و ایوان تابستانی و زمستانی از تجربیاتی است که به طور معمول در زندگی روزانه به دست نمی آید. سازمان میراث فرهنگی این ساختمان را به عنوان لوکس ترین اقامتگاه تاریخی انتخاب کرده است.

از سامانه رزرو هتل پین تا پین که در تهیه این نوشته با دنیای سفر همکاری داشتند، قدردانی می گردد. در صفحه لیست هتلهای آن می توانید برای اقامت در هتلهای تاریخی اقدام کنید.

1