موزه آب اراک گشایش یافت

16 می 2016 - 16:20 dsfr.ir/j32rz

موزه آب اراک گشایش یافت
markazitourist.ir
موزه آب نراق

موزه آب اراک روز دوشنبه با حضور معاون استاندار، مدیرکل میراث فرهنگی و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی در محل موزه مفاخر اراک گشایش یافت.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری استان مرکزی در این آیین گفت: آب یکی از مولفه های مهم در شکل گیری تمدن ها بوده و کاربردها، رفتارها و ابزارآلات آب در زندگی و کنش های اجتماعی جوامع اثرگذاری داشته است.

عزیز فیلی افزود: در ساله ای دور؛ آب ارزش و جایگاه رفیعی داشت اما این عنصر حیات بخش امروز مظلوم واقع شده و با شیوه های نادرست مصرف، فقدان الگو مصرف، زیاده روی، مدیریت آن در آستانه تهدید و بحران است.

وی اظهار کرد: شکل گیری موزه آب در اراک ایده جالبی است که با همکاری میراث فرهنگی و آب و فاضلاب شکل گرفته و شایسته است این حرکت در سایر استان ها نیز عملیاتی شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی با توضیح درباره چگونگی راه اندازی موزه آب اراک گفت: مدیریت آب در زندگی مردم استان در گذشته نظام مند بوده و جمع آوری و معرفی آن ها در قالب موزه ارزش زیادی دارد.

عبدالرضا خلیلی افزود: فعالیت های فرهنگی در رعایت الگو مصرف باعث شده تا رشد پنج درصدی مصرف به 1.9 درصد برسد که این مهم با تبلیغات صدا و سیما، جراید و رسانه ها محقق شده است. برجسته سازی اهمیت آب و مسائل مربوط به آن و آموزش به نسل جوان از اهداف راه اندازی مجموعه موزه آب اراک بوده است.

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: فرهنگ پاسداشت آب در ایران دارای تاریخ کهن است و این عنصر ارزشمند مقدس قلمداد شده است.

علیرضا عزیزی افزود: قنات ها بارزترین شاهکار ایرانیان هستندکه از آنها به عنوان رگ هایی که در دل شهرها جاری می شوند نام برده اند و تعاریفی چون نظام تقسیم آب به آن هویت می بخشد.

وی اظهار کرد: قنات های ایران به عنوان یکی از شاخص های واجد ثبت جهانی شناسایی شده و از 32 هزار رشته قنات ایران 11 قنات به ثبت جهانی رسیده که تیرماه امسال نیز قنات ابراهیم آباد اراک در فهرست آثار جهانی به ثبت می رسد.

در موزه آب اراک، 48 ابزار مقنی گری، ظرف مخصوص وضو و اشیای مقسم اب کشاورزی و استخراج آب زیرزمینی از دوره صفویه (480 سال گذشته) به نمایش درآمده و علاقه مندان می توانند هر روز از ساعت 9 تا 19 با بلیط 20 هزار ریال از آن دیدن کنند.

بیش از دو هزار جاذبه گردشگری در استان مرکزی شناسایی شده که 850 اثر تاکنون در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1