ارائه 50 مقاله به دومین همایش علم مواد و حفاظت آثار فرهنگی – تاریخی

30 آوریل 2016 - 14:30 dsfr.ir/kl0el

ارائه 50 مقاله به دومین همایش علم مواد و حفاظت آثار فرهنگی – تاریخی
civilica.com
پوستر دومین همایش علم مواد و حفاظت آثار فرهنگی و تاریخی

کمیته علمی دومین همایش علم مواد و حفاظت آثار فرهنگی - تاریخی از میان 50 اصل مقاله ارسال شده به دومین همایش 23 مقاله را برای ارایه شفاهی و 20 مقاله را برای بخش پوستر انتخاب کرد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، منیژه هادیان دهکردی دبیر علمی همایش "علم مواد و حفاظت آثار فرهنگی –تاریخی "با اعلام این خبر تصریح کرد: دومین همایش" علم مواد و حفاظت آثار فرهنگی –تاریخی "با همکاری پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و پژوهشگاه مواد و انرژی 13 و 14 اردیبهشت ماه در سالن اجتماعات موزه ملی ایران برگزار می شود. 

او گفت: این همایش از پشتیبانی و حمایت‌ مراکزی همچون معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ، موزه ملی ایران، کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم)، بنیاد ملی نخبگان بهره برده است.
 هادیان دهکردی گفت: با توجه به ماهیت میان رشته‌ ای بودن موضوع حفاظت و مرمت آثار تاریخی – فرهنگی که استفاده از تمامی رشته‌ های مختلف علوم و فنون را در زمینه‌ های مختلف مواد طبیعی و مصنوعی، روش‌ ها و دستگاه‌ های آنالیز، مطالعات ساختاری آثار و غیره می‌ طلبد اعضا کمیته علمی همایش از میان تمامی متخصصان رشته‌ های مختلف علوم تجربی، فنی و مهندسی، حفاظت و مرمت و باستان‌ شناسی در مراکز علمی و دانشگاهی متعدد برگزیده شدند که داوری مقالات را نیز به عهده داشته‌ اند. 
وی افزود: این امر با هدف آشنایی هر چه بیشتر این متخصصان با دغدغه‌ های حوزه میراث فرهنگی و همکاری‌ های آتی بوده است. 
هادیان دهکردی با اشاره به ارائه مقالات توسط مراکز وابسته به میراث فرهنگی و متخصصان و پژوهشگران از 12 دانشگاه و 7 موسسه و مرکز تحقیقاتی دیگر افزود: از میان مقالات دریافتی کمیته علمی همایش، 23 مقاله را برای ارایه شفاهی و 20 مقاله را برای بخش پوستر انتخاب کرد.
 او  موضوعات این مقالات را در زمینه‌ های استفاده از مواد و فناوری‌ های نوین مانند نانو ذرات و کاربرد آنها در حفاظت و مرمت آثار، روش‌ های غیرتخریبی مطالعه ساختاری آثار نظیر رادیگرافی و ترموگرافی مادون قرمز، مطالعه بر روی مواد و فناوری‌ های کهن همچون آثار فلزی، لعاب و چوب، همچنین استفاده از روش‌ ها و مواد دفع عوامل بیولوژیک و باستان سنجی دسته‌ بندی کرد.
 به گفته عضو هیأت علمی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی –فرهنگی ، همزمان با نشست‌ های تخصصی همایش 6 سخنران کلیدی نیز در زمینه‌ های مرتبط با هر یک از نشست‌ ها سخنرانی خواهند کرد. 
او گفت: چکیده مقالات پذیرفته شده در این همایش در یک مجلد آماده و منتشر شده که روز همایش در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می گیرد و طی تعامل انجام شده با تعدادی از مجلات علمی- ترویجی و علمی-پژوهشی مقالاتی که از سطح علمی لازم برخوردار باشند در آن مجلات به چاپ خواهند رسید.
 به گفته دبیر علمی همایش علم و مواد و حفاظت آثار فرهنگی –تاریخی،  در این همایش کارگاه آموزشی " کاربرد روش‌های XRF و XRD در آنالیز غیر مخرب آثار باستانی" با تدریس محمد رضا روستا به مدت دو ساعت در روزهای 13 و 14 اردیبهشت از ساعت 17-19 در سالن آمفی تئاتر پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می شود .  
همچنین کارگاه " کاربرد روش های بازرسی فنی پیشرفته در میراث فرهنگی " با تدریس امیر قاسمی مدرس بین المللی دوره های فنی مهندسی 15 اردیبهشت به مدت 8 ساعت از ساعت 9 در سالن آمفی تئاتر پژوهشگاه برگزار خواهد شد.
 او خاطرنشان ساخت این کارگاه ها قابل استفاده برای متخصصان مرتبط با میراث فرهنگی، حفاظت و مرمت آثار، حفاظت و مرمت بناهای تاریخی، موزه‌ داری و باستان‌ شناسی، همچنین سایر متخصصان در رشته‌ های شیمی، فیزیک و کلیه رشته‌ های فنی و مهندسی است. 
وی با بیان اینکه علاقمندان می‌ توانند حد اکثر تا روز 13 اردیبهشت برای شرکت در کارگاه های یاد شده ثبت نام  کنند افزود: درپایان کارگاه‌ ها گواهی‌ نامه معتبر به شرکت کنندگان اعطا خواهد شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1