29 سپتامبر 2022 - 10:47

کشف دو لایه باستانی در غار و پناهگاه صخره ای یوان

24 آوریل 2016 - 11:00 dsfr.ir/h793o

کشف دو لایه باستانی در غار و پناهگاه صخره ای یوان
bighbigh.ir
غار سنگی حسین کوهکن در منطقه توریستی میگوره از توابع شهرستان پاوه

کاوش نجات بخشی مجموعه غار و پناهگاه صخره ای یوان، منجر به کشف دو لایه باستانی مربوط به دوران پارینه سنگی میانی و نوین شد.

"سرپرست هیات کاوش یوان"

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سامان حیدری گوران اظهار کرد: مجموعه غار و پناهگاه صخره ای یوان در فاصله 35 کیلومتری شمال غرب شهر کرمانشاه در مسیر شهرستان کامیاران و در درون دره رازآور و حاشیه سمت راست از روستای یوان قرار دارد.

این عضو بنیاد مطالعات فرگشت انسانی لِورهیولمِ دانشگاه کمبریج و بنیاد پژوهش های پارینه سنگی دیار مهر افزود: از مهم ترین ویژگی های زمین ریخت شناسی در اطراف این مکان باستانی دالان طبیعی رازآور است که دشت کامیاران را به دشت کرمانشاه متصل می کند.

حیدری گوران با اشاره به اینکه مجموعه غار و پناهگاه صخره ای یوان که یکی از بزرگ ترین پناهگاه های صخره ای در بررسی های انجام یافته در شهرستان کرمانشاه محسوب می شود، گفت: این مجموعه حاوی رسوبات عمیق باستانی است. طول دهانه پناه گاه به بیش از 50 متر، ارتفاع آن نیز بیش از 40 متر است و یک تالاب طبیعی نیز در فاصله 80 متری این مکان قرار گرفته است که در جذب جوامع انسانی به این مکان بسیار موثر بوده است.

این باستان شناس افزود: در جریان طرح پژوهشی مستندسازی غارها و پناهگاه های صخره ای شهرستان کرمانشاه در سال 1389 مشخص شد که برای ساخت خط کابل نوری بخش هایی از کف پناه گاه صخره ای تخریب شده است. علاوه بر این، طرح تعریض جاده بین استانی کرمانشاه به سنندج از میان نهشته های مجموعه غار و پناه گاه صخره ای یوان عبور خواهد کرد. از این روی درخواستی برای انجام کاوش در این پناهگاه به پژوهشکده باستان شناسی کشور و متعاقبا سازمان میراث فرهنگی استان کرمانشاه در ابتدای سال 1394 ارایه شد.

حیدری گوران افزود: پس از موافقت پژوهشکده باستان شناسی با این طرح پژوهشی کاوش در این مکان آغاز و با انجام گمانه ای با مساحت 7 متر مربع و عمق متوسط 2 متر در این مکان، دو لایه باستانی مربوط به دوران پارینه سنگی میانی و نوین کشف شد.

وی تصریح کرد: به واسطه شرایط خاص زمین ریخت شناسی در پناهگاه صخره ای یوان، عمده رسوبات نهشته شده در این مکان به شکل شبه تراورتن درآمده که موجب حفظ ایده آل نهشته های باستانی شده است.

به گفته این باستان شناس، نکته حایز اهمیت در پناهگاه صخره ای یوان قرار گیری نهشته های دو دوره کلیدی پارینه سنگی نوین و میانی بلافاصله بر روی همدیگر است. در میان این نهشته ها مواد فرهنگی این دو دوره شامل دست افزارهای سنگی، بقایای استخوانی و ذغال هستند.

وی افزود: فناوری غالب در میان دست افزار های سنگی دوره پارینه سنگی میانی پناه گاه صخره ای یوان لوالوا و در دوره پارینه سنگی نوین ساخت تیغه و ریز تیغه است. از آن جایی که گمانه زنی در مجموعه غار و پناهگاه صخره ای یوان نتایج بسیار درخشانی داشته، مقرر شد که تحقیقات مفصلی در فصول آتی در این مکان انجام شود.

این باستان شناس اظهار داشت: همچنین با توجه به موقعیت بسیار مناسب و دسترسی ساده به این مکان که در حاشیه اتوبان میان استان کرمانشاه و کردستان قرار دارد و جذابیت های طبیعی منطقه، مجموعه غار و پناه گاه صخره ای یوان قابلیت تبدیل به یک پارک موزه را دارد.

1