آغاز فصل جدید اقدامات مرمتی خانه های تاریخی ماسوله

24 آوریل 2016 - 10:40 dsfr.ir/9i7n4

آغاز فصل جدید اقدامات مرمتی خانه های تاریخی ماسوله
noonoab.ir
نمایی از شهر تاریخی ماسوله

مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهرک تاریخی ماسوله از آغاز فصل جدید اقدامات مرمتی خانه های این شهرک تاریخی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان؛ مصطفی پورعلی در تشریح این خبر با اشاره به اینکه اقدامات فصل جدید مرمتی بافت تاریخی ماسوله از محل اعتبارت ملی و از ردیف مشارکت در مرمت خانه های تاریخی آغاز شده، اظهار داشت: مرمت خانه های تاریخی ماسوله از خانه ای مربوط به دوره قاجار موسوم به خانه جمالی واقع در محله 'خانه بر' آغاز شده است.

وی، قدمت بنای مذکور را دست کم دوره قاجار خواند و افزیود: بر اساس اقوال تاریخی، میرزا کوچک جنگلی در دوران نهضت جنگل مدتی را در این خانه اقامت داشته است.

پورعلی اذعان داشت: ارسی های تاریخی این بنا از عناصر بسیار ارزشمند تزیینی آن به حساب می آید.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهرک تاریخی ماسوله بیان کرد: سال گذشته برای ماسوله کد ملی اعتباری در ردیف پایگاه جهانی دریافت شده است و بر اساس دریافت کد یادشده پیش بینی می شود بر روند سرعت بخشی به پروژه جهانی شدن ماسوله افزوده شود.

وی اضافه کرد: آموزش یکی از موارد مهم در زمینه ثبت جهانی است که تا کنون اقداماتی چون انتشار کتاب زادگاه من ماسوله در این راستا انجام گرفته، و سلسله نشست های پژوهشی ماسوله به صورت مداوم برگزار می شود.

شهرک تاریخی ماسوله دارای 350 خانه تاریخی با قدمتی 800 تا هزار ساله است که در سال 1354 با شماره 1090 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1