حمایت اتحادیه اروپا از روابط بانکی نزدیک تر با ایران

17 آوریل 2016 - 18:40 dsfr.ir/h71zm

حمایت اتحادیه اروپا از روابط بانکی نزدیک تر با ایران
rishe.ir
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سفیر اخیرش به تهران قول داد این بلوک برای همکاری بانک های منطقه ای بزرگ با ایران هر آنچه در توان دارد انجام دهد تا تنش میان ایران و واشنگتن بر سر تحریمهای آمریکایی را کاهش دهد.

"شهردار نراق"

فدریکا موگرینی روز شنبه در راس بزرگ ترین هیات از مقامات اتحادیه اروپا به تهران سفر کرد. دو طرف در راستای اقدام برای گسترش روابط دو جانبه که به دلیل سال ها تحریم علیه برنامه هسته ای محدود شده بودند، پروژه های مشترکی از بخش انرژی گرفته تا مهاجرت و کارهای تحقیقاتی مشترک را اعلام کردند.

خانم موگرینی که ریاست مذاکرات هسته ای با ایران را بر عهده داشت، در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اظهار کرد اتحادیه اروپا تلاش می کند به بانک های اروپایی بزرگ برای آغاز مجدد فعالیت در ایران اطمینان دهد.

وی در جمع گروهی از خبرنگاران گفت: پیام اصلی که من حامل آن هستم این حقیقت است که اروپایی ها به اندازه ایرانی ها در حل این مسئله منافع دارند. موگرینی گفت: ما به عنوان نخستین شریک تجاری ایران برای بازگشت به این کشور منافع اقتصادی داریم و برای این منظور باید بانک ها هم در ایران حضور پیدا کنند.

توافق هسته ای که در ماه ژوییه سال گذشته امضا شد، در اواسط ژانویه امسال اجرایی شد با این همه با وجود منافع تجاری گسترده در اروپا و فراتر از آن، غیبت بانک های غربی بزرگ برای تضمین توافقات و ایجاد ارتباطات مالی گسترده، مانع اجرای پروژه ها شده است.

مقامات اروپایی از این واهمه دارند که مشکل مذکور باعث ایجاد بی اعتمادی به توافق هسته ای شود و ممکن است ایران از اجرای توافق سرباز بزند. چنین احتمالی عدم رغبت بانک ها و شرکت های غربی برای ورود به ایران را شدیدتر کرده است.

ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران روز جمعه در اظهاراتی در واشنگتن هشدار داد شکست توافق هسته ای برای همراه آوردن رونق اقتصادی در ایران، ممکن است توافقنامه را به خطر بیاندازد.

به گفته مقامات اروپایی و ایرانی، تماس های فزاینده ای میان بانک های ایرانی و اروپایی کوچک و متوسط وجود دارد اما بسیاری از موسسات بزرگ تر به دلیل ادامه تحریم های آمریکا و جریمه های سنگینی که بانک های اروپایی در سال های اخیر بابت نقض تحریم های آمریکا پرداخت کرده اند، محتاط مانده اند.

تحت تحریم های مربوط به نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم، وزارت خزانه داری آمریکا استفاده از سیستم مالی و دلار آمریکا را برای ایران ممنوع کرده است. بانک های اروپایی اگر با اشخاص و نهادهای تحت تحریم همکاری کنند، ممکن است با ممنوعیت استفاده از بازار دلار آمریکا روبرو شوند.

آقای ظریف هم در این کنفرانس مطبوعاتی اظهار کرد: "آمریکا و اروپایی ها برای اطمینان از آمادگی مجدد بانک های اروپایی در فاصله شش ماه از زمان امضای توافق تا اجرایی شدن آن باید کار می کردند. آنچه که از آمریکا می خواهیم عدم مداخله و تضمین عدم جریمه بانک های بین المللی برای فعالیت در ایران است." با این همه وی این اظهارات که کندی احیای روابط مالی توافق هسته ای معروف به برجام را به خطر می اندازد را رد کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اظهار کرد وی دولت اوباما را برای پایان دادن به این بن بست تحت فشار قرار داده است و با جان کری، وزیر خارجه آمریکا در نشست اخیر گروه 7 در هیروشیما این مسئله را مطرح کرده و همچنین در حاشیه نشست امنیت هسته ای در واشنگتن این مسئله را با یک مقام ارشد آمریکایی در میان گذاشته است.

به گفته مقامات آمریکایی، دولت اوباما در هفته های اخیر در راه بررسی راه هایی برای تسهیل تجارت ایران بوده و این مسئله شامل یافتن راه هایی بوده تا به ایران اجازه دهد بدون دسترسی مستقیم به سیستم مالی آمریکا، تجاری دلاری را انجام دهد. امکان بازگرداندن ده ها میلیارد دلار درآمد نفتی به ایران بدون امکان دسترسی به دلار محدود شده است.

با این همه خانم موگرینی خاطرنشان کرد ایران باید در داخل هم تغییراتی صورت دهد تا بانک های غربی بیش تری برای ورود به این کشور ترغیب شوند که شامل بهبود فضای مالی و تجاری و بهبود چارچوب سیاسی برای سرمایه گذاران خارجی است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 15 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1