گام های خراسان جنوبی به سوی قله گردشگری

6 آوریل 2016 - 17:40 dsfr.ir/bh7ko

گام های خراسان جنوبی به سوی قله گردشگری
مجتبی گرگی
گردشگران نوروزی در مدرسه شوکتیه بیرجند

میزبانی خوب مردم و عملکرد موفق ستاد تسهیلات سفر خراسان جنوبی موجب رضایت مندی مسافران و قرار گرفتن این استان در لیست 10 مقصد برتر گردشگری کشور شد.

استان خراسان جنوبی در شرق ایران با داشتن چشم اندازهای دیدنی و جاذبه های گردشگری فراوان و 780 اثر تاریخی و طبیعی ثبت شده در فهرست آثار ملی فضای دلپذیر و جذاب را برای مسافران نوروزی در دل کویر مهیا کرده است. این استان با حدود 800 هزار نفر جمعیت و مساحت 151 هزار کیلومتر مربع در شرق ایران واقع شده و از شمال با استان خراسان رضوی، از جنوب با سیستان و بلوچستان و کرمان و از شرق به طول 460 کیلومتر با کشور افغانستان هم مرز است.

خراسان جنوبی با داشتن شرایط اقلیمی خشک و بیابانی، باغ ها و قلعه های تاریخی، چشمه های آبگرم و سرد، روستاهای شگفت، کویر بکر و آثار گردشگری بی نظیر، مجموعه ای از دیدنی های طبیعی تاریخ را در معرض بازدید مسافران نوروزی قرار می دهد.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در ایام نوروز امسال از افزوده شدن استان خراسان جنوبی به مقصد سفرهای نوروزی در کشور خبر داد.

به گفته مرتضی رحمانی موحد، نوروز امسال شاهد بالاترین حجم سفر در ایران بودیم و تفاوت اصلی سفرهای نوروزی امسال با سال های گذشته در ایران افزوده شدن سه مقصد جدید به مقصد سفرهای نوروزی در کشور بود. وی افزود: امسال استان های جدیدی در فهرست مسافرت های نوروزی کشور قرار گرفت و سه استان خراسان جنوبی، کهگیلویه و بویراحمد و کرمانشاه در فهرست 10 مقصد برتر سفر در ایران قرار گرفتند.

اقامت بیش از یک میلیون و 179 هزار مسافر نوروزی در مراکز اقامتی استان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: طی ایام نوروز امسال، 105 کتابچه و نقشه راهنمای گردشگری برای معرفی جاذبه های تاریخی و گردشگری استان بین مسافران در ورودی شهرها توزیع شد.

حسن رمضانی با اشاره به شناسایی بیش از دو هزار و 200 اثر تاریخی، طبیعی و گردشگری در استان افزود: از این تعداد حدود 800 اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

وی اضافه کرد: دو میلیون و 717 هزار و 308 نفر از جاذبه های تاریخی، گردشگری و فرهنگی استان طی تعطیلات نوروزی امسال از 28 اسفند ماه پارسال تا 13 فروردین ماه جاری بازدید کردند. در این ارتباط بیش ترین استقبال از جاذبه های گردشگری و تاریخی شهرستان های طبس و فردوس شده است.

وی با بیان اینکه طی این مدت 50 راهنمای آموزش دیده برای معرفی آثار تاریخی و گردشگری استان فعالیت کردند گفت: برای نوروز امسال 227 اتاق و 580 تخت در هتل ها و 16 مهمانپذیر با ظرفیت 291 اتاق و 669 تخت برای پذیرایی از مسافران و گردشگران نوروزی آماده شد. طی این مدت بیش از یک میلیون و 179 هزار مسافر نوروزی در مراکز اقامتی اعم از مهمانپذیر ها، هتل ها، مدارس، کمپ های موقت اسکان، خوابگاه های دانشجویی، سالن های ورزشی و بقاع متبرکه استان اسکان یافتند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با بیان اینکه بیش ترین میزان اسکان در چادرهای مسافرتی، کمپ های موقت، پارک ها و حاشیه میادین بوده، افزود: آمار مسافران در این مکان ها 798 هزار و 238 نفر است. وی آمار بازدیدهای نظارتی از مراکز پذیرایی، اقامتی، رستوران ها، مراکز بین راهی و آژانس های مسافرتی را طی تعطیلات نوروزی بیش از 700 مورد اعلام کرد.

رمضانی با اشاره به 15 موزه فعال در استان برای بازدید مسافران نوروزی گفت: از 28 اسفند ماه پارسال تا 13 فروردین ماه جاری 22 هزار و 388 نفر از موزه های استان بازدید کردند. وی موزه باستان شناسی، مردم شناسی، حیات وحش، مشاهیر و مفاخر ملی، موزه شهدا، موزه وقف، موزه آب از جمله این موزه ها نام برد.

وی با بیان اینکه طی ایام نوروز 20 ناظر تاسیسات گردشگری برای باررسی واحدهای میان راهی فعالیت کردند و گفت: 45 رستوران بین راهی و 16 سفره خانه سنتی در استان پذیرای مسافران بود.

فروش چهار میلیارد و 400 میلیون ریال از محصولات صنایع دستی و سوغات محلی استان

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی از فروش چشمگیری صنایع دستی در بازارچه های صنایع دستی نوروزی امسال خبر داد و گفت: برای معرفی صنایع دستی استان به میهمانان نوروزی 25 بازارچه با 125 غرفه و 10 سیاه چادر عشایری در محل جاذبه های گردشگری و تاریخی استان دایر شد.

حسین عباس زاده افزود: طی تعطیلات نوروزی از 28 اسفند ماه پارسال تا پایان 13 فروردین جاری چهار میلیارد و 400 میلیون ریال از محصولات صنایع دستی و سوغات محلی اعم از بافته های داری، حوله بافی سنتی، جاجیم بافی، گلیم و سفره آردی در این بازارچه ها به فروش رسید. بیش ترین آمار فروش مربوط به شهرستان های طبس، بیرجند و سرایان بود.

وی با بیان اینکه در ایام نوروز 95، نمایشگاه فرش استان در باغ اکبریه بیرجند راه اندازی شد افزود: در مخزن این نمایشگاه 60 تخته فرش وجود دارد که ظرفیت سالن نمایش آن برای بازدیدگنندگان 11 تخته فرش است.

مدیرعامل منطقه نمونه گردشگری مجتمع آبگرم معدنی هلال شهرستان فردوس گفت: از 27 اسفند ماه سال گذشته تا 14 فروردین ماه جاری 74 هزار و 390 نفر از امکانات آبگرم این مجتمع استفاده کردند.

سید کاظم خزایی فر افزود: مجتمع آبگرم معدنی هلال فردوس به عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری خراسان جنوبی در این مدت شاهد ورود 14 هزار و 938 دستگاه خودرو مسافران نوروزی بود. این مجتمع در حال حاضر دارای 10 چشمه و دو باب استخر آب درمانی، وان های خصوصی، سوئیت های اقامتی با تمام امکانات، اتاق های ارزان قیمت، رستوران، شهر بازی و فضاهای ورزشی و تفریحی است. همچنین مسافران می توانند از امکاناتی از قبیل 22 سوئیت ویلایی مجهز، 25 اتاق چهار تخته، هشت باب اتاق معمولی، 50 تخته چادر و 30 کانکس برای اسکان در این مجتمع بهره مند شوند.

آبگرم معدنی فردوس، چشمه ای با خواص درمانی است که در فاصله 20 کیلومتری شمال شهر فردوس و در حاشیه مسیر ارتباطی فردوس به بجستان و قبل از روستای برون واقع است. استفاده از آبگرم معدنی فردوس در درمان بسیاری از بیماری های پوستی و مفصلی موثر بوده و توسط بسیاری از پزشکان توصیه شده است.

ارزیابی عملکرد استان در استقبال از مسافران توسط 32 بازرس

دبیر کمیته ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات ستاد خدمات سفر خراسان جنوبی اظهار کرد: در ایام تعطیلات نوروزی امسال تیم های بازرسی این کمیته از تمامی شهرستان های استان بازدید و ارزیابی های لازم را انجام دادند.

علی اکبر اکبری راد با اشاره به راه اندازی کمیته ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات ستاد خدمات سفر در همه شهرستان ها، بیان کرد: در این کمیته ها معاون فرماندار به عنوان ریاست کمیته و کارشناسان به عنوان بازرسان کمیته انتخاب شدند. در همین راستا فرم های نظرسنجی از مسافران و گردشگران توسط گروه های ارزیابی توزیع شد که جمع بندی آن توسط کمیته های شهرستان و استان انجام خواهد شد.

اکبری راد با بیان اینکه 32 نفر در استان این نظارت و ارزیابی را بر عهده داشته اند، بیان داشت: از استان نیز تیم پنج نفره ای از دفتر بازرسی مدیریت عملکرد استانداری تشکیل و از تمامی شهرستان های استان بازدید به عمل آورد. امسال با تلاش فرمانداران، بخشداران، شهرداران و مدیران شهرستان ها امکانات و شرایط بسیار مناسبی برای رفاه حال مسافران و گردشگران فراهم شده و عملکرد ستاد سفر استان مطلوب ارزیابی شد. فرم های نظرسنجی مسافران و گردشگران پس از جمع بندی با توجه به وظایف هر کدام از کمیته ها به زودی اعلام می شود اما در مجموع در گفت و گوهایی که با مسافران داشته ایم رضایت مسافران از ستاد خدمات سفر استان مثبت بود.

رضایت 100 درصدی مسافران از برنامه های فرهنگی

سرپرست روابط عمومی میراث فرهنگی خراسان جنوبی از اجرای برنامه های فرهنگی متنوع در محل جاذبه های گردشگری استان خبر داد و گفت: مسافران از اجرای این برنامه ها رضایت 100 درصد داشتند.

حسین عباس زاده با اشاره به برگزاری موسیقی محلی و نمایش های سیاه بازی در محل باغ اکبریه بیرجند، بیان کرد: این برنامه مورد استقبال بالای گردشگران قرار گرفت به گونه ای که یک شب عدم اجرای آن سبب شد که سیل تماس ها به سمت ما سراریز شود. وی با بیان اینکه امسال در پنج شهرستان بیرجند، فردوس، سرایان و خوسف و نهبندان برنامه نوروز بازار اجرا شد، عنوان داشت: این برنامه نیز که باهدف اجرا آیین های بومی و محلی استان در ایام نوروز اجرا شد با استقبال بالای مسافران همراه بود.

عملکرد خوب استان در استقبال از مسافران و اقدامات انجام گرفته نشان داد که این استان نیز می تواند به عنوان مقصد گردشگری در کشور شناخته شود اما توسعه صنعت گردشگری در استان هنوز در قدم اول قرار دارد و برای توسعه این صنعت ایجاد زیرساخت های گردشگری یکی از نیازهای جدی است.

جابجایی 234 هزار مسافر توسط ناوگان حمل و نقل عمومی خراسان جنوبی

معاون حمل و نقل اداره کل حمل و نقل و پایانه های خراسان جنوبی هم گفت: از 25 اسفند سال 94 تا 13 فروردین ماه امسال، 234 هزار نفر مسافر از طریق ناوگان حمل و نقل عمومی استان جابجا شدند.

محمدمهدی حسینی، تعداد سفرهای انجام شده را 9 هزار و 409 سفر ذکر کرد و افزود: طی این مدت تعداد مسافران 8.3 درصد و تعداد سفر نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2.1 درصد رشد داشته است. در این مدت بیشترین تردد با 44 هزار و 298 نفر مسافر مربوط به راه های شهرستان بیرجند گزارش شد. یک هزار دستگاه حمل و نقل عمومی شامل سواری کرایه بین شهری، اتوبوس و مینی بوس در تعطیلات نوروزی در استان خدمات ارائه دادند.

حسینی در پایان گفت: طی طرح نوروزی، 23 نفر از نیروهای ستاد سفر نوروزی و 21 مجتمع خدماتی رفاهی بین راهی در راه های استان به مسافران خدمات رسانی کردند.

جابجایی بیش از چهار هزار مسافر از طریق فرودگاه بین المللی بیرجند

مدیرکل فرودگاه های خراسان جنوبی از جابجایی چهار هزار و 774 نفر مسافر نوروزی از 25 اسفند ماه سال 94، تا 13 فروردین از طریق فرودگاه بین المللی بیرجند خبر داد.

هادی سلامی افزود: این تعداد مسافر از طریق 54 سورتی پرواز ورودی و خروجی در فرودگاه بیرحند جابجا شدند. وی آمار مسافران ورودی به فرودگاه بیرجند را دو هزار و 495 نفر و مسافران خروجی را دو هزار و 279 نفر اعلام کرد.

کاهش 25 درصد تلفات جاده ای خراسان جنوبی طی نوروز

رئیس پلیس راه خراسان جنوبی گفت: تلفات جاده ای استان در طرح نوروزی از 25 اسفند ماه پارسال تا 15 فروردین ماه امسال، 25 درصد نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش یافت.

سرهنگ حسین رضایی، تلفات جاده ای را طی این مدت 12 نفر اعلام کرد و افزود: آمار تصادفات فوتی در این مدت 31 درصد نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش داشته است. آمار مجروحان تصادفات در این مدت 202 نفر بوده که هفت درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است. در طرح نوروزی امسال در مجموع وقوع تصادفات اعم از فوتی، جرحی و خسارتی نسبت به نوروز پارسال 21 درصد کاهش یافت.

وی با بیان اینکه بیشترین تصادفات با 58 درصد در راه های اصلی، 42 درصد در راههای روستایی بوده گفت: بیش ترین علت برخوردها در تصادفات، واژگونی با 50 درصد، عدم توجه به جلو 39 درصد و تخطئی از سرعت مطمئنه 26 درصد بوده است. بیش ترین تصادفات در حوزه پلیس راه های قاینات با 20 درصد، طبس با 18 درصد و بیرجند با 17 درصد به وقوع پیوسته است.

ارائه خدمات پایگاه های جمعیت هلال احمر استان به بیش از 64 هزار مسافر

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی گفت: در ایام نوروز امسال، 24 پایگاه راهنمای مسافران نوروزی در مبادی ورودی و خروجی شهرهای استان راه اندازی شد که به 64 هزار و 511 مراجعه کننده خدمات ارائه کردند.

جواد خامسان افزود: از آغاز طرح نوروزی 135 حادثه به مرکز EOC این جمعیت اعلام شد که 73 مورد آن حادثه جاده ای، 10 مورد سیل و آبگرفتگی، 10 مورد حوادث شهری، بقیه خدمات حضوری، حوادث کوهستان و یک مورد آتش سوی مرتع بود. در این حوادث به هزار و 292 نفر حادثه دیده خدمات رسانی شد.

وی با بیان اینکه در این ایام 470 نفر نیز در پایگاه های استان اسکان اضطراری داده شدند، افزود: با استقرار بالگرد در ایام نوروز به یک حادثه امداد رسانی شد و چهار حادثه دیده به مراکز درمانی انتقال یافتند. وی مجموع تیم عملیاتی اعزامی را 164مورد ذکر کرد و گفت: در این حوادث در مجموع 91 دستگاه آمبولانس اعزام و همچنین 15 مورد رهاسازی انجام گرفت. در این ایام 11 خیمه نماز در مکان هایی که از مساجد و نمازخانه های مسیر فاصله داشت برپا شد که هزار و 161 نفر از آن استفاده کردند.

وی با بیان اینکه در این بازه زمانی هزار و 587 نفر از 15 فضای دوست دار کودک در کنار پایگاه های این جمعیت استفاده کردند، افزود: در این ایام 19 ایستگاه سلامت برپا شد که چهار هزار و 117 نفر برای انجام تست قند خون و فشار خون مراجعه کردند. در ایام نوروز امسال، 25 پایگاه امداد و نجات در استان آماده خدمات رسانی بودند.

فعالیت 24 اکیپ راهداری در جاده های استان

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی هم گفت: در ایام تعطیلات نوروزی این اداره کل به منظور ایجاد بستری مناسب برای تردد ایمن و روان نسبت به ایجاد 24 اکیپ راهداری ثابت و سیار، 17 اکیپ امدادی و تعمیراتی و 54 دستگاه ماشین الات مجهز با مشارکت و همکاری 135 نفر از پرسنل راهداری و حفاظت از اراضی اقدام کرده است.
 
مهدی جعفری ضافه کرد: همچنین تهیه 150 بنر و تابلو با موضوع اخباری، ایمنی و نصب در نقاط پر تصادف جاده های استان نیز انجام شده است. وی، انجام عملیات راهداری و ایمن سازی جاده ای قبل از شروع و در حین طرح نوروزی (از 25 اسفند ماه پارسال تا 15 اسفند ماه امسال) شامل مرمت، لکه گیری، آسفالت، خط کش، شتشوی علائم و چراغ چشمک زن را از دیگر اقدامات برای ایام نوروز امسال ذکر کرد.

وی ادامه داد: علاوه براین هشت دستگاه خودرو گشت راهداری مجهز به چراغ گردان جهت انجام گشت های شبانه از ساعت 18 تا هفت صبح روز بعد در سطح راه های حوزه استحفاظی استان فعالیت داشته اند. هفت دستگاه خودرو نیز طی این مدت برای همکاری با پلیس راه استان و انجام گشت های نامحسوس و همکاری تنگاتنگ با پلیس به منظور جلوگیری از انسداد راه ها و امداد رسانی به موقع در زمان بحرانی اختصاص داده شد.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی، آماده سازی 22 راهدار خانه ثابت و سیار، 17 سکوی نماز مجاور راه ها و نظافت مساجد بین راهی مجاور راهدارخانه ها و همچنین انجام 955 مورد امداد رسانی به مسافران نوروزی و 290 مورد اسکان مسافران در مراکز اقامتی اداره کل را از دیگر خدمات نوروز امسال ذکر کرد.

جعفری افزود: با توجه به قوع سیل در برخی از راه های استان (سربیشه، نهبندان، خوسف و طبس) در طول مدت اجرای طرح با فعالیت شبانه روزی راهداران و بکارگیری ماشین الات راهداری در حداقل زمان ممکن ترمیم و بازگشایی راه ها انجام شد. وی نصب شش بیلبورد و بنر طرح نوروزی حاوی اطلاعات راه و شهرسازی در ورودی و خروجی شهرها و میادین اصلی شهری، توزیع آبجوش صلواتی در محل ورودی ادارات شهرستانی و راهنمایی مسافران و گردشگران نوروزی را از دیگر خدمات اداره کل راه و شهرسازی طی ایام نوروز 95 اعلام کرد.

جانمایی و نصب 30 نمادها شهری

شهردار بیرجند گفت: در نوروز امسال 30 نماد شهری در میادین بین شهر مرکز استان جانمایی و نصب شد که مورد استقبال مسافران و گردشگران قرار گرفت.

عباسعلی مدیح افزود: همچنین شهرداری در این ایام برای رفاه میهمانان اقدام به برپایی کمپ های اقامتی در سه مکان از بوستان های شهر کرده است. وی، آماده سازی فضای سبز، نظافت و گلگاری پایانه مسافربری، تمیز کردن خیابان های شهر یک هفته قبل از سال جدید توسط شهرداری آغاز و انجام شده است. آسفالت ورودی شهر، رنگ آمیزی جداول خیابان ها، بهسازی سرویس های بهداشتی و آماده سازی مهمانسراهای شهرداری برای استقبال از مسافران نوروزی نیز انجام شده است.

عملکرد استان در استقبال از مسافران مطلوب ارزیابی شد

دبیر کمیته ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات ستاد خدمات سفر خراسان جنوبی هم به خبرنگار ایرنا گفت: برای نوروز امسال 32 بازرس این کمیته از تمام شهرستان های استان بازدید کردند و ارزیابی لازم را در مورد ارائه خدمات سفر انجام دادند.

علی اکبر اکبری راد، با اشاره به اینکه همچنین یک تیم پنج نفره از دفتر بازرسی مدیریت عملکرد استانداری تشکیل و از تمامی شهرستان های استان بازدید کرد افزود: طبق این ارزیابی ها عملکرد استان در خدمات رسانی و استقبال از مسافران نوروزی مطلوب ارزیابی شد.

وی ادامه داد: نوروز امسال با تلاش فرمانداران، بخشداران، شهرداران و مدیران شهرستان ها امکانات و شرایط بسیار مناسبی برای رفاه حال مسافران و گردشگران فراهم شد. در این ارتباط فرم های نظرسنجی توسط گروه های ارزیابی بین مسافران توزیع شد که جمع بندی آن توسط کمیته های شهرستان و استان انجام می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1