9 ژوئیه 2020 - 23:10
پیشنهاد مقصد نوروزی

میبد؛ شهر زیلو و سرامیک

28 فوریه 2016 - 13:20 dsfr.ir/fs672

میبد؛ شهر زیلو و سرامیک
boozine.com
قلعه مهرجرد در شهرستان میبد

راهنمای سفرهای داخلی و دیدار از جاذبه های گردشگری، تاریخی، فرهنگی و طبیعی ایران: شهر میبد.

بخشی از مردم ایران، پیرو کمپینی که آن ها را به دیدن ایران در نوروز پیش رو به جای ترکیه و دبی دعوت می کند تصمیم دارند به سفرهای داخلی بپردازند؛ اما مساله این است که بسیاری از جاذبه های گردشگری، تاریخی و طبیعی ایران برای آن ها ناشناخته است. معرفی مقصد گردشگری امروز، شهرستان میبد.

استان یزد به واسطه پیشینه تاریخی و جغرافیایی منحصر به فردش، از جمله مناطق توریستی ایران است. در یزد و دیگر شهرستان هایش، خانه ها، قلعه ها، قنات ها و آب انبارها، بادگیرها و دیگر سازه هایی که زندگی را برای ساکنان کویر هرچه آسان تر می نمود، بسیارند.

تطابق معماری با طبیعت و اقلیم که نشان از توان بالای مهندسی معماران این دیار داشته، همه را به شگفتی وامی دارد؛ تا آنجا که با وجود گرما و کم آبی، زندگی از قرن ها پیش در این دیار جریان داشته و اتفاقا یکی از قدیمی ترین تمدن های فلات ایران را در دل خود پرورانده است.

در این میان، میبد با پیشینه ای چند هزار ساله یکی از کانون های اولیه یکجانشینی در ایران است که در واحه پهناور یزد واقع شده و با توجه به پیدا شدن سکه ضرب میبد در دوره ساسانی، مشخص می شود که میبد دراواخر دوره ساسانی شهری معتبر و با اهمیت بوده است.

این شهر در 50 کیلومتری شمال غربی یزد واقع شده و شامل یک بخش مرکزی و دو بخش بفروئیه و ندوشن است. برج کبوترخانه، نارین قلعه، قلعه مهرجرد، قلعه بارچین، شهر قدیمی میبد که به ثبت ملی رسیده، مسجد جامع میبد، رباط شاه عباسی، موزه زیلو، یخچال قدیمی شهر، آب انبارها از جمله آب انبار شاه عباسی، چاپارخانه، کاروانسراها که به دو نوع کوهستانی و دشتی تقسیم می شوند و ضرابخانه شهر از جمله دیدنی های میبدند.

در سفر به میبد می توانید در اقامتگاه های سنتی این شهر، شب را به صبح برسانید یا پس از یک گشت یک روزه به یزد بازگردید؛ همچنین در این سفر می توانید از چک چک که یکی از مهم ترین زیارتگاه های زرتشتیان و از توابع اردکان است نیز بازدید کنید. زیلو، سفال و سرامیک جزو مهم ترین صنایع میبدند و بزرگ ترین کارگاه های ساخت سرامیک در این شهرستان واقع شده اند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1