پیشنهاد مقصد نوروزی

نایین؛ شهر فرش و عبا

23 فوریه 2016 - 11:30 dsfr.ir/x934p

نایین؛ شهر فرش و عبا
mamati.ir
یک کارگاه عبابافی در نایین

راهنمای سفرهای داخلی و دیدار از جاذبه های گردشگری، تاریخی، فرهنگی و طبیعی ایران: شهرستان نائین.

بخشی از مردم ایران، پیرو کمپینی که آن ها را به دیدن ایران در نوروز پیش رو به جای ترکیه و دبی دعوت می کند، تصمیم دارند به سفرهای داخلی بپردازند؛ اما مساله این است که بسیاری از جاذبه های ایران برای آن ها ناشناخته است؛ از این رو در این سفر به نایین می رویم.

عبا و فرشش روزگاری شهرت جهانی داشته اما فرش نایین با وجود کیفیت خوبی که دارد در برابر فرش های ماشینی ارزان قیمت نادیده گرفته شده و عبابافی اش که روزگاری بیش از 2000 نفر را درگیر کار کرده بود، حالا به 15 کارگاه عبابافی در بخش قدیمی شهر یعنی محمدیه، محدود شده است.

در گشتی یک روزه در این شهر که در 150 کیلومتری شرق اصفهان قرار گرفته، می توان حلقه بافت قدیمی را با تأمل دید؛ مسجد جامع نایین با گچکاری زیبا، منبر قدیمی و سرداب بزرگش در زیرزمین دیدنی است. در کنارش و در کوچه پس کوچه های نزدیک مسجد، الحاقات آن است و کمی آن طرف تر حجره هایی که اطراف میدانی است و به حسینیه نوآباد می رسد. کوچه ای در نزدیکی حسینیه، کوچه ای است که خانه دکتر فاطمی در آن واقع شده است.

در ادامه راه گاهی در کوچه پس کوچه ها پیرمردانی در کنجی جلوی در نشسته یا کودک و زنانی که پیچیده در چادر می گذرند دیده می شوند و همین راه به قلعه تاریخی نارین می رسد.

اما محمدیه بخشی از نایین است که عبابافی های به جا مانده از قدیم را در کارگاه های زیرزمینی دستکند در خود جای داده و همچنان به شیوه سنتی و از پشم شتر عبا و جلیقه می بافند.

در نزدیکی این کارگاه ها آسیاب آبی بی نظیری وجود دارد به نام ریگاره که 30 متر زیرزمین است. تونل ورودی آن با تمام نقشه راه و هواگیرهای مسیر تا رسیدن به چرخ آسیاب و آب قنات که در ارتفاعی بالاتر از آسیاب قرار دارد، چند سالی است که کشف شده اما این مسیر هیجان انگیز با وجود تمام جذابیتش هنوز در بسته های گردشگری تورها قرار نگرفته است. این قنات می تواند کشف نوروزی شما باشد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1