هزینه یک مسافرت داخلی در نوروز 95

14 فوریه 2016 - 10:30 dsfr.ir/wf7j9

هزینه یک مسافرت داخلی در نوروز 95
راضیه اسحاقیان
نوروز در اصفهان

شمارش معكوس برای شروع سفرهای نوروزی سال 95 آغاز شده است و عده زیادی از شهروندان پیش خرید بلیت های سفری خود را انجام داده اند.

به زودی تعطیلات طولانی عید فرا می رسد و بازار تورهای نوروزی داغ خواهد شد. با اینکه قیمت تورهای داخلی همانند تورهای خارجی گران است، اما در این گیر و دار باز هم آژانس های مسافرتی با هر ترفندی برای جذب مشتری تلاش می کنند. سفرهای گردشگری تورهای داخلی امسال رونق کمتری دارند، دلیل آن هم نزدیکی قیمت تورهای داخلی به خارجی است. تورهای گردشگری خارجی اما همچنان مسافران مخصوص خود را دارند.

گرچه زمان رزرو تورهای نوروزی كم كم رو به اتمام است، اما گزارش ها حاكی از آن است كه امسال نيز مانند سال های گذشته، آژانس های مسافرتی همزمان، علاوه بر اينكه نرخ بليت پروازهای داخلی و خارجی را افزايش داده اند، هزينه تورهای مسافرتی نيز تا حدود 2 برابر افزايش يافته است. واقعيت اين است كه همواره با فرا رسيدن روزهای تعطيل به دليل افزايش تقاضا، هزينه های سفر از سوی آژانس های مسافرتی افزايش می يابد.

در مورد تورهای داخلی مانند تورهای خارجی فصل داغ گردشکری از اواسط بهمن شروع شده است و بسیاری از مقاصد گردشگر داخلی که در فصول کم مسافر با نصف قیمت اعلامی در تورهای نوروزی مسافر می پذیرفتند، اکنون به برج عاج ایام نوروز تبدیل شده اند که دست هر کسی به آن ها نمی رسد. همچون سال های گذشته نبض سفرهای برون شهری در پایانه های اتوبوسرانی می زند، چرا كه با قیمت های گزاف آژانس های هواپیمایی برخی سفر با وسایل نقلیه را به رغم طولانی بودن بسیار مقرون به صرفه می دانند.

در این گزارش نگاهی داریم به قیمت تورهای داخلی در ایام نوروز.

برای اینکه مشخص شود قیمت ها تا چه اندازه در نوروز با ایام دیگر فرق می کند، مقایسه قیمت چند مقصد با شرایط کاملا مشابه، می تواند راهگشا باشد. مثلا یک تور کیش با 3 شب و 4 روز اقامت در هتل 5 ستاره که در ایام عادی یک میلیون تومان است، در نوروز با همان هتل و مدت اقامت، یک میلیون و 500 هزار تومان قیمت گذاری شده است. این قیمت بعد از نوروز، شکسته می شود و ای بسا به زیر یک میلیون تومان هم برسد.

در این میان آژانس های مسافرتی برای تبلیغ بیشتر و جذب مشتری شرایط نقد و اقساطی و یک وعده غذای رایگان در رستوران لوکس فودلند کیش و تخفیف 50 درصدی تفریحات آبی کیش هم گذاشته اند.

یک تور قشم در یکی از بهترین هتل های این شهر برای 3 شب و 4 روز که امروز یک میلیون و 310 هزار تومان است، در همان آژانس برای نوروز 2 میلیون و 200 هزار تومان قیمت گذاری شده است.

بقیه تورها هم همین گونه اند. مثلا تور 4 روزه مشهد با اقامت در هتل 3 ستاره، امروز تنها 450 هزار تومان است، اما همین تور در همین هتل در تعطیلات نوروزی، یک میلیون و اندی است. این تورها به صورت نقد و اقساط هم فروخته می شود.

اصفهان و شیراز دو شهر پرگردشگری هستند که ایرانی ها در ایام نوروز مانند تابستان از آن بسیار استقبال می کنند. تورهای گردشگری اصفهان اکنون همانند تورهای شیراز با افزایش نرخ زیادی در ایام نوروز روبرو است. در حال حاضر تورهای گردشگری به مقصد شیراز اقامت در هتل 5 ستاره 3 شب و 4 روز اقامت از یک میلیون و 849 هزار تومان تا 2 میلیون و 500 هزار تومان نرخ دارد. همچنین سفر به اصفهان 3 شب و 4 روز اقامت در هتل 5 ستاره از 1 میلیون و 299 هزار تومان تا 1 میلیون و 949 هزار تومان فروخته می شود.

خلاصه اگر می توانید در زمانی خارج از ایام شلوغی سفر کنید و هزینه هم برای تان مهم است، ایامی جز نوروز و تعطیلات ممتد را برای سفرتان انتخاب کنید چرا که همان سفر را دقیقا با همان مشخصات، می توانید با نصف قیمت نوروزی و حتی کمتر در زمان های دیگر تجربه کنید.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرآنلاین » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه ها

 • محمد 15 فوریه 2016 - 18:07

  درود
  مطلب بجا و ارزشمندی بود. سپاس از گردآورنده
  --
  این نظام مشخصه یک کشور بی نظم و عاری از مدیریت صحیح است
  چرخه ای که کاملا باید معکوس باشه
  سختی و فشار امور کاری در منزل و آزادی تایم محدود برای رهایی از فشار ها و اندکی آرامش نباید با فشار بیشتر هزینه ها به مشکلات زندگی اینبار در غالب عدد و رقم و اقتصاد دامن بزنه
  --
  کاش به جای شعارهای همیشگی اندکی در پست های دولتی مدیریتیمون شرافت و دقت به خرج بدیم
  مخصوصا تو این سیل طلاق ها
  ..
  یاحق

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1