بازدید معاون رئیس جمهوری از بازار و مجموعه های تاریخی کرمان

10 فوریه 2016 - 10:20 dsfr.ir/dt3cz

بازدید معاون رئیس جمهوری از بازار و مجموعه های تاریخی کرمان
tourismiran.ir
بازار بزرگ کرمان (بازار گنجعلی خان)

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سفر یک روزه به استان کرمان از روند بازسازی و مرمت بازار کرمان و مجموعه های تاریخی این بازار بازدید کرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی، صنایع دستی و گردشگری ، مسعود سلطانی فر به همراه استاندار کرمان، رئیس دفتر منطقه ای یونسکو در تهران، نماینده دائم ایران در یونسکو و جمعی از مسئولان کشوری و استانی عصر سه شنبه از بازار بزرگ کرمان که از سال گذشته تاکنون چهره جدیدی پیدا کرده است، بازدید کرد.

معاون رئیس جمهوری همچنین از کاروانسرای گنجعلیخان، حمام گنجعلیخان، کاروانسرای سردار، کاروانسرای وکیل و مدرسه حیاتیه در شهر کرمان بازدید کرد. وی همچنین به مدرسه حیاتیه رفت که چندی قبل پس از مرمت و بازسازی گشایش یافت و به موزه تاریخ و فرهنگ شهر کرمان تبدیل شده است. بازسازی این بنای مخروب اواخر سال گذشته با دستور استاندار کرمان آغاز و امسال افتتاح شد.

سلطانی فر و هیات همراه از واحدهای تولید و فروش صنایع دستی از جمله مس، شالبافی، پته، گلیم شیریکی پیچ و فرش کرمان واقع در این بنای تاریخی دیدن کرد. وی سپس روند بازسازی میدان شهدا (مشتاقیه) شهر کرمان را که در ادامه مجموعه بازار کرمان قرار دارد، مورد بررسی و ارزیابی قرار داد. بازسازی و مرمت بازار بزرگ و تاریخی کرمان از دی ماه سال گذشته با همت استاندار کرمان و مجموعه دستگاه های استان آغاز شد و عملیات اجرایی کف سازی راسته بازار طی 18 شب به پایان رسید که به گفته مسئولان یک رکورد محسوب می شود.

بازار کرمان از میدان ارگ آغاز و به میدان شهدا (مشتاقیه) ختم می شود. میدان شهدا نیز در قالب طرح شش دروازه در دست بازسازی و بهسازی است. هر بخش از بازار کرمان در زمان یکی از فرمانروایان این شهر ساخته شده و به دلیل برخی ویژگی های آن در ایران منحصر بفرد و دارای شهرت جهانی است و در واقع طولانی ترین راسته بازار ایران محسوب می شود. این مجموعه علاوه بر محیط کسب و کار کرمانی ها هر سال پذیرای شمار زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صبح سه شنبه نیز لوح ثبت جهانی منظر فرهنگی روستای تاریخی میمند در شهرستان شهربابک را رونمایی کرد.

منظر فرهنگی میمند تیرماه امسال در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد.

وی در ادامه سفر یک روزه به استان کرمان از روند بازسازی مجموعه حاج آقا علی (بزرگ ترین خانه خشتی جهان) در شهرستان رفسنجان بازدید کرد.

ارگ بم، باغ شاهزاده ماهان و روستای میمند در استان کرمان تاکنون ثبت جهانی شده اند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1