22 نوامبر 2020 - 01:04

احتمال عدم حمایت بانک های غربی از قراردادهای خرید هواپیمای ایران

8 فوریه 2016 - 16:50 dsfr.ir/91252

احتمال عدم حمایت بانک های غربی از قراردادهای خرید هواپیمای ایران
airliners.net
هواپیمای ایرباس A380

ممکن است بانک های غربی از پشتیبانی مالی خرید هواپیما و دیگر قراردادهای ایران تا زمان مشخص شدن قوانین وزارت خزانه داری آمریکا خودداری کنند.

"رویترز"

مدیر ارشد اجرایی تشکیلات هوافضای دبی، یکی از معدود شرکت های لیزینگ هواپیما در حاشیه خلیج فارس به رویترز گفت انتظار می رود با توجه به تقاضای چشمگیر از سوی ایران، این شرکت 30 تا 35 هواپیما به 97 هواپیمای موجود خود بیفزاید.

فیروز تاراپور در مصاحبه با رویترز گفت خطوط هوایی ایران به محض دریافت هواپیما به دنبال اجازه آن ها خواهند بود.

تاراپور ادامه داد: «ما امیدواریم که 30 تا 35 هواپیمای دیگر رزرو کنیم که شامل هواپیماهای پهن پیکر و باریک پیکر و توربین دار هستند.»

اندکی پس از دریافت هواپیماها، خطوط هوایی به دنبال بانک ها یا شرکت های لیزینگ برای پرداخت خریدهای خود می گردند. یک ساختار مشهور این است که ایرلاین ها هواپیما را می فروشند و سپس آن را دوباره اجاره می کنند.

وی افزود: «من فکر می کنم در کوتاه مدت هم فرصتی وجود دارد چراکه اجاره دهندگان تجهیزات آماده دارند و همچنین زمانی که ایرلاین هواپیمای جدید را تحویل بگیرد و نیاز به تامین مالی یا راه حل های لیزینگ داشته باشد.»

تشکیلات هوافضای دبی 37 هواپیمای ای تی آر 72-600s دارد و می تواند 20 فروند دیگر سفارش دهد و این مدل دقیقا هواپیمایی است که ایران با شرکت فرانسوی-ایتالیایی آی تی آر بر سر خرید آن توافق کرده است.

میلیاردها دلار از دارایی های ایران به دنبال توافق هسته ای آزاد شده است اما در حالی که ایران از بانک های خارجی می خواهد تا از بازسازی بخش هوایی آن حمایت کنند، موانع قانونی، مالی و نظارتی همچنان پابرجاست.

ممکن است بانک های غربی از پشتیبانی مالی خرید هواپیما از سوی ایران و همچنین دیگر قراردادها تا زمان مشخص شدن قوانین وزارت خزانه داری آمریکا برای استفاده از سیستم مالی این کشور خودداری کنند. برخی از بانک های ایران به سیستم سوئیفت متصل شده اند در حالی که بسیاری دیگر همچنان به این شبکه متصل نشده اند.

ماریان پیستیک مدیر ارشد اجرایی شرکت مشاوراتی هوانوری آئروتاسک گفت فعالیت های قانونی ایران 2 سال زمان می برد تا استاندارهای بین المللی را کسب کند.

پیستیک افزود قوانین هوانوردی باید فرآیند تملک ثانوی را آسان تر کند و باید این کشور معاهده کیپ تاون را که یک معاهده بین المللی در مورد دارایی های متحرک نظیر هواپیماست امضا کند.

1