13 نوامبر 2019 - 17:58

امنیت ترکیه برای گردشگران مناسب نیست

7 فوریه 2016 - 15:10 dsfr.ir/gq14r

امنیت ترکیه برای گردشگران مناسب نیست
sputniknews.com
انفجار تروریستی در شهر سوروچ ترکیه

امنیت و آرامش از جمله مهم ترین مواردی است که افراد در هر نقطه ای از دنیا برای انتخاب مقصد سفر خود مدنظر قرار می دهند.

گردشگری در دهه های اخیر به منبع درآمد بسیاری از کشورهای جهان تبدیل شده است، ایجاد زیرساخت ها و امکانات مورد نیاز گردشگران و ارائه خدمات مطلوب و مناسب در کنار داشته های فرهنگی، تاریخی، طبیعی و از همه مهم تر امنیت و آرامش از جمله مهم ترین مواردی است که افراد در هر نقطه ای از دنیا برای انتخاب مقصد سفر خود مدنظر قرار می دهند.

تلاش کشورها برای ایجاد احساس امنیت و آرامش و جذب گردشگران بیش تر در بازار رقابت جهانی در حالی ادامه دارد که تروریسم و جنگ افروزی برخی مناطقی را که دیروز یکی از پرجاذبه ترین مقصد برای گردشگران شناخته می شد را در بر گرفته است، بر اساس اخبار و گزارش هایی که هر روز منتشر می شود، انفجار بمب، درگیری گروه های داخلی با ماموران نظامی، حملات انتحاری و تردد تروریست ها از مرز ترکیه این کشور را در مرز ورشکستگی گردشگری قرار داده است.

محمدتقی رهنمایی با تایید این نکته که ترکیه امنیت لازم برای گردشگران را ندارد، می افزاید: اصل اول توسعه گردشگری در هر کشور، وجود امنیت است، امنیت مقوله ای است که در دو بعد عمومی و اقتصادی مورد بررسی قرار می گیرد و آنچه در ارتباط با مقوله گردشگری اهمیت دارد، امنیت عمومی کشورهاست.

وی با اشاره به جاذبه های فرهنگی، تاریخی و طبیعی ترکیه، می گوید: ترکیه مفصل ارتباط بین فرهنگ شرق و غرب است و گردشگران بسیاری از تمامی نقاط جهان برای بازدید از این جاذبه ها به این کشور سفر می کردند. ترکیه همانند ایران کشوری است با اقوام متعدد، با این تفاوت که اقوامی که در ایران زندگی می کنند و به 21 گویش مختلف سخن می گویند، در کنار باور داشتن به قومیت خود، به ایرانی بودن افتخار می کنند، اما در ترکیه موضوع قومیت به این شکل نیست، سردمداران این کشور می خواهند کردها و ترکمن ها را هم ترک کنند، این زیاده طلبی ها و تعصب ترکی، دلیل مهمی برای مقاومت سایر اقوام و ایجاد تنش و درگیری در این کشور است، موضوعی که امنیت گردشگران را هم به خطر می اندازد.

این استاد دانشگاه معتقد است؛ ترکیه در دوران گذار بحرانی قرار دارد و حکومت این کشور درصدد برگرداندن نشانه های عثمانی و تمرکز قدرت در یک جناح است، موضوعی که حتی مقاومت ترک ها را هم به دنبال داشته است، موضوع این است که ترکیه سازگاری لازم برای پذیرش اقلیت های قومی را ندارد.

وی تصریح می کند: درگیری های قومی که امروز به شکل بسیار بارز و گسترده در ترکیه مشاهده می کنیم، امنیت این کشور را با خطر جدی مواجه کرده است، این در حالی است که ناامنی، مهم ترین آسیب و دلیل برای عدم توسعه گردشگری تلقی می شود به شکلی که حتی پرتاب یک ترقه کوچک، نگرانی و دغدغه مردمی که برای تفریح و گذراندن اوقات سفر کرده اند، را به دنبال دارد.

بی تردید تلاش برای بازگرداندن امنیت و خاموش کردن صدای اعتراض گروه های مختلف، نیازمند حضور نیروهای نظامی و امنیتی است، موضوعی که امروز در ترکیه شاهد آن هستیم و دولت این کشور برای مهار اعتراضات پلیس را روانه خیابان ها و کوچه ها کرده است، فضای ترس و خشونتی که گردشگران بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای اروپایی و غربی با آن نامانوس هستند.

رهنمایی در ادامه این بحث با تاکید بر اینکه ترکیه با وجود فضای امنیتی فعلی و حضور دائمی نیروهای نظامی در شهرها، مقصد مناسبی برای گردشگری نیست، می گوید: آلمانی ها و روس ها بیش ترین گردشگران ترکیه را تشکیل می دادند، اما در چند ماه اخیر با توجه به مسائلی که بین دو دولت ترکیه و روسیه به وجود آمد، بیشتر گردشگران روس، ترکیه را از لیست مقاصد سفر خود حذف کردند و آلمانی ها هم به دلیل اینکه ملت محافظه کاری هستند از سفر به ترکیه صرف نظر کرده اند.

این استاد دانشگاه تاکید می کند: هرچند تمام این مسائل و موضوعات اعم از ناامنی و درگیری برای سفر نکردن به ترکیه کافی است، اما موضوع مهمی که نباید از آن به سادگی گذشت، نگاه منفی ترک ها به ایرانی ها است، مردم ما باید این را بدانند که اگر در ترکیه رفتار خوبی با آن ها می شود و خوشرویی می بینند، دلیل آن پول است نه هیچ چیز دیگر، این یک موضوع ریشه ای است، ترک ها با ایرانی ها میانه خوبی ندارند و اگر شما پول نداشته باشید در این کشور روی خوش نمی بینید.

وی اضافه می کند: احترام به ایرانی ها در ترکیه یک موضوع ظاهری است، مردم ما باید این واقعیت را بدانند و ترکیه را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب نکنند. نه فقط درباره ترکیه بلکه در رابطه با دبی هم مردم باید به این شناخت برسند و از سفر به این کشورها صرفنظر کنند توصیه من به همه ایرانی ها این است که به این کشورها سفر نکنند.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان با توجه به اینکه گردشگری یکی از اصلی ترین و مهم ترین منابع درآمد کشور ترکیه در چند سال اخیر بوده است، کاهش تقاضای سفر به این کشور، زیان اقتصادی و کاهش درآمد را به دنبال خواهد داشت، موضوعی که مسئولین گردشگری این کشور را به چاره اندیشی واداشته است.

هرچند ارائه تورهای ارزان قیمت و تبلیغات گسترده در فضای مجازی برای جذب گردشگران هم راه به جایی نبرده است و آمارها از کاهش تقاضای سفر به ترکیه حکایت دارد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه ها

  • ناشناس 7 فوریه 2016 - 16:05

    این استاد دانشگاه اصلا میدونه فلسفه گردشگری چیه

  • الهه راستگو 7 فوریه 2016 - 21:25

    ترکیه چون ترکیه است، متقاضی نداره بلکه چون یک سفر خارجی ارزان قیمت است، مورد توجه مردم ایران قرار داره. امیدوارم برخی سازمان ها و یک روزنامه اقتصادی که خیلی روی تحریم سفر به ترکیه مانور می دهند، این موضوع مهم رو درک کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1