مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی خبر داد:

راه اندازی موزه سنگ نگاره های تیمره و برگزاری همایش ملی تیمره در خمین

23 ژانویه 2016 - 14:00 dsfr.ir/6r2j8

راه اندازی موزه سنگ نگاره های تیمره و برگزاری همایش ملی تیمره در خمین
امیرمحمد احمدی
سنگ نگاره های تیمره شهرستان خمین

همایش ملی سنگ نگاره های تیمره اردیبهشت ماه سال 95 برگزار می شود.

"مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی"

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی، سیدمحمد حسینی در بازدید کارشناسان اداره کل موزه های کشور از موزه های استان اظهار داشت: با توجه به اینکه سنگ نگاره های تیمره خمین قدمتی 40 هزار ساله داشته و کانون اصلی آن ها در خمین و منطقه تیمره است، راه اندازی موزه سنگ نگاره های این منطقه در دستور کار قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: با توجه به اعلام آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی خمین مبنی بر راه اندازی این موزه، زمینی به مساحت 600 متر مربع به این مهم اختصاص یافته که طرح محتوایی آن تهیه و به منظور تأیید نهایی به تهران ارسال شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی ادامه داد: لازمه ایجاد این موزه تأیید طرح محتوایی و اعلام موافقت کارشناسان موزه کشور است.

حسینی با اشاره به در معرض خطر بودن 25 قطعه از سنگ نگاره های تیمره اظهار کرد: با ایجاد موزه سنگ نگاره های خمین، قطعات در معرض خطر به این موزه منتقل خواهد شد و علاوه بر راه اندازی این موزه، پیگیری احداث سایت موزه در منطقه تیمره با تعیین عرصه و حریم در دستور کار است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی بیان داشت: اردیبهشت ماه سال 95، همایش ملی سنگ  نگاره های تیمره در خمین برگزار خواهد شد.

در این بازدید تعدادی از کارشناسان دفتر فنی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و کارشناسان اعتبارات اداره کل موزه های کشور از موزه بزرگ اراک، موزه مفاخر و موزه چهار فصل بازدید کرده و نظرات کارشناسی را پیرامون بهسازی، مرمت و جانمایی اشیاء اعلام کردند.

این گروه کارشناسی همچنین از روند ساخت پروژه موزه بزرگ اراک که در زمینی به مساحت 2 هزار مترمربع در حال ساخت است، بازدید کرده و روند پیشرفت آن را مطلوب ارزیابی کردند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1